Ezeket látta már?

Itt a válasz arra, hogy vajon zsugorítható-e a mióma

Betegségek
2024. augusztus 18. 10:04
mióma ellen műtét zsugorítás

A mióma egy gyakori nőgyógyászati daganat, melyet gyakran műtét útján távolítanak el. Vajon létezik rá más kezelés?

A méhizomzat - hasonlóan a fák törzséhez - rostnyalábokból áll, melyeket helyenként örvényszerű "görcs" szakít meg. Ezek az apró göbök szinte minden méhben jelen vannak. Mondhatnánk, hogy nincs is olyan méh, amelyikben ne lenne kisebb-nagyobb izomgöb, azaz mióma.

Mióma: gócok kockázata

A mióma kialakulásához és növekedéséhez elengedhetetlen a tüszőhormonok jelenléte. Nemcsak a tüszőhormonok mennyisége, hanem a jelenlétüket érzékelő és hatásukat közvetítő tüszőhormon receptorok mennyisége is arányosan növeli a mióma kialakulásának és növekedésének kockázatát. Genetikai hajlam, azaz a méhizom sejtjeinek tüszőhormon-receptor termelésén és a petefészkek aktivitásának mértékén múlik az, hogy kinél mekkorára nő meg egy mióma.

A méh megnagyobbodását többnyire nem egy góc idézi elő. Extrém esetben 20-30 góc is jelen lehet egy emberfőnyi miómás méhben. A problémát ilyen esetekben az jelenti, hogy a gócok egyenkénti eltávolítása során jelentkező vérveszteség olyan kritikussá teszi a beteg állapotát, ami csak a méh teljes eltávolításával fordítható vissza. Fiatal, még nem szült nők esetében ez pszichésen katasztrofális veszteséget jelenthet.

A legnagyobb miómagócok is valamikor mikroszkópikus méretűek voltak. Fontos tehát, hogy a gócokról minél korábban tudomást szerezzünk.

Változatos miómák

Nőgyógyászati vizsgálattal már 1-2 cm-es, ultrahangos vizsgálattal pedig már néhány mm-es miómagócok jelenléte is kimutatható. A néhány cm-es gócnak sincs jelentősége akkor, ha panaszt nem okoz és a megtermékenyülést sem akadályozza. Ilyenek a méhet borító hashártyához közel elhelyezkedő felszíni miómák. A másik véglet a méhnyálkahártyát a méh ürege felé előemelő nyálkahártya alatti mióma. Ez már milliméteres méretben is komoly menstruációs zavart okozhat.

Néhány centiméteres méretű, egyedül álló, nyálkahártya alatti góc méhtükrözéses eljárással eltávolítható. A méhnyálkahártya alatti és a felszíni hashártya alatt elhelyezkedő miómák közötti átmenetet a méh izomfalában ülő gócok jelentik. Akár a méhüreg felé, akár a hashártyafelszín felé is terjeszkedhetnek, menstruációs zavarokat és nyomási tüneteket egyaránt okozhatnak. A miómák tüszőhormon-függő daganatok, így gyermekkorban nem fordulnak elő, a változó kort követően pedig már nem növekednek.

Mióma kezelése: gyógyszer, műtét, intervenciós radiológia

A méhnyálkahártya gyógyszerekkel kiváltott elvékonyodása csökkenti a menstruációs vérzés erősségét. A kombinált fogamzásgátlók rendszeressé tehetik a szabálytalan havi vérzést. További gyógyszeres kezelési lehetőség a helyi véralvadási rendszer működését befolyásoló vérzéscsillapító készítmények alkalmazása menzeszek alatt. A mióma zsugorodását tartósan és specifikusan kiváltó gyógyszer nem áll rendelkezésre, de konzervatív miómaműtétek előtt alkalmazott agyalapimirigy-gátló szerekkel vagy újabban sárgatesthormon receptor moduláló szerrel jelentősen csökkenthető a műtéti vérveszteség és a gócok mérete is.

Szintén konzervatív lehetőség az intervenciós radiológiai kezelés. Célzott érkatéterezéssel felkereshetők a nagyobb mióma gócokat ellátó méhartéria ágak, s az azokba juttatott néhány tizedmilliméteres méretű "gyöngyök" befecskendezésével jelentősen csökkenthető vagy megszüntethető a gócok vérellátása. Az érfestéses, illetve érkatéterezéssel végzett mióma-embolizáció legfontosabb hátránya, hogy a miómát nem tünteti el.

Mivel a miómák jelentős része rostos daganat, és ereket is csak a felszínén tartalmaz, az embolizáció sokszor nem hoz változást a mióma méretében. A góc embolizációt követő oxigénhiányos szövetelhalása további problémát jelenthet. Családtervezését még be nem fejezett nő esetében a panaszokat okozó, illetve a teherbe esést és a terhesség kiviselését akadályozó mióma klasszikus kezelési módja a műtéti kiágyazás.

Összegezve

  • A miómák leggyakoribb nőgyógyászati daganatok.
  • A mióma kialakulásához és növekedéséhez elengedhetetlen a tüszőhormonok jelenléte.
  • Nőgyógyászati vizsgálattal és ultrahanggal kimutathatók a miómagócok.
  • Gyógyszeres kezelések, konzervatív műtétek és intervenciós radiológiai kezelések is alkalmazhatók a miómák csökkentésére vagy megszüntetésére.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mióma műtét méheltávolítás nélkül: új, ambuláns méhmegtartó kezelés érhető el Magyarországon



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
# mióma # mióma tünetei # mióma kezelése # mióma diagnózisa # petefészek # Kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés