Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Ebben az esetben érdemes nemi betegség szűrésen részt venni - a nemigyógyász tanácsai

nemi betegség, szűrés, szex, vizsgálat

Az intim nemi betegségek egy része tünetmentes, így nem lehet biztosan tudni, hogy a másik fél (esetleg mi magunk) fertőzöttek vagyunk-e vagy sem.

Nemi betegséget bárki elkapat, aki gumióvszerrel való védekezés nélkül szexuális érintkezésbe kerül a másikkal. Ennek ellenére igen sokan nem gondolnak a védekezésnek erre a formájára, és egyedül a nem kívánt terhesség esélyét csökkentik. Dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza elmondta, milyen esetekben érdemes nemi betegség szűrésen (STD szűrésen) részt venni.

Leggyakoribb intim nemi betegségek

A szexuális úton terjedő betegségek (STD) olyan fertőzések, amelyek szexuális érintkezés útján (beleértve az orális és az anális szexet is) egyik személyről a másikra terjednek. A problémát baktériumok, vírusok vagy gombák is okozhatják. Sokféle nemi betegség létezik, melyek különbözhetnek súlyosságukban, lefolyásukban, szövődményeikben és gyógyításukban is. Sok fertőzés bizonyos ideig tartó antibiotikumos kezeléssel könnyen gyógyítható, ám vannak, melyek egész életen át megmaradhatnak a szervezetben, így időközönként aktiválódnak és tüneteket okoznak (pl. herpesz)

A leggyakoribb nemi betegségek a következők:

· HPV szemölcsök

· Chlamydiasis

· Hepatitis B & C

· Herpesz

· HIV/AIDS

· Szifilisz

· Gonorrhea

· Ureaplasma

· Élesztőgomba fertőzés

Milyen esetekben érdemes nemi betegség szűrésen részt venni?

Nemi betegségen szűrésen mindenkinek érdemes részt vennie, még azoknak is, akik tartós, monogám kapcsolatban vannak. Sokan úgy gondolják, hogy a szűrés csakis azoknak való, akik gyakran váltogatják a partnereiket és óvszer nélkül létesítenek szexuális kapcsolatokat, pedig mindenkinek érdemes. Egyre több orvos osztja azt a véleményt, hogy családtervezéskor, még a teherbeesés előtt a párnak érdemes STD szűrésen részt venni, hiszen a fertőzések könnyen okozhatnak meddőséget, vetélést, komplikációkat, akár fejlődési rendellenességeket. Ráadásul vannak olyan betegségek (pl. herpesz), amikor a hüvelyi szülés nem ajánlott, így azt mindenképpen figyelembe kell venni a szülés megtervezésénél!

Természetesen rendszeres szűrésen érdemes részt venniük azoknak, akik gyakran váltogatják partnereiket, akik óvszeres védekezés nélkül létesítettek szexuális kapcsolatot, illetve azoknak is, akik friss kapcsolatban vannak. Ezen kívül az olyan tünetek meglétekor is, melyek fertőzésre utalhatnak. Ilyen panasz lehet a viszkető, égő érzés, hólyagok, szemölcsök megjelenése a nemi szervek környékén, fájdalmas vizelés, folyás/genny a nemi szervekből, illetve a kellemetlen szagok. Ám nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy sok fertőzés sok éven át nem okoz tüneteket! Ezért fontos, hogy ne várjunk arra, hogy panaszok legyenek, hanem menjünk el STD szűrésre- hívja fel a figyelmet dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza

Mikor érdemes tesztelni?

Minden fertőzés más és más időben jelenik meg a teszteken (ablakperiódus). Bizonyos esetekben ez akár hónapokba telhet, de vannak, amik már napokkal később kimutathatóak (pl. chlamydia, gonorrhoea). Éppen ezért, még mielőtt elmenne tesztelésre, érdeklődjön a megfelelő időpontról!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Húgyúti fertőzések - ez a biztos módja a felismerésnek

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#felfázás

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához