Ezeket látta már?

Petefészekrák korai jelei: ne hagyja figyelmen kívül a hátfájást sem!

Betegségek
2024. november 26. 16:54
petefészekrák korai jele tünete hátfájás

A petefészekrák a nőgyógyászati daganatok között a második leggyakoribb, és bár elsősorban idősebb korban alakul ki, fiatalokat is érinthet.

A petefészekrák a kezdeti stádiumban nem okoz észrevehető tüneteket - a petefészkek körüli tér megengedi, hogy viszonylag észrevétlen nagy méreteket érjen el, mielőtt más szervekre nyomást gyakorolna vagy fájdalmat okozna.

Egyes tünetek nőknél nagyobb valószínűséggel jelentkeznek, ha a betegség előrehaladott, de a korai stádiumú petefészekráknál is előfordulhat, hogy épp ezek a tünetek hívják fel a betegségre a figyelmet:

  • puffadás
  • kismedencei vagy hasi fájdalom
  • étkezési nehézségek vagy gyors teltségérzet
  • vizeletürítési tünetek, sürgető, vagy túl gyakori vizelési inger

Ezek a tünetek gyakran előfordulnak jóindulatú (nem daganatos) betegségekben és más szervek daganataiban is. Ha a petefészekrák okozza őket, általában tartósak és eltérnek a megszokottól - például gyakrabban vagy súlyosabban jelentkeznek. Ezek a tünetek valószínűleg más betegségekre is utalnak, és hasonló gyakorisággal fordulnak elő olyan nőknél is akiknél nincs szó petefészekrákról. Fontos azonban, hogy ha ezeket a tüneteket havonta több mint 12 alkalommal tapasztalja, forduljon orvoshoz, hogy a problémát meg lehessen találni és szükség esetén kezelni tudják.

A petefészekrák egyéb tünetei közé tartozhatnak:

  • fáradtság (különösen súlyos)
  • gyomorpanaszok
  • hátfájás
  • fájdalom szex közben
  • székrekedés
  • változások a menstruációs ciklusban, például rendkívül erős vagy rendszertelen vérzés
  • hasi duzzanat és testsúlycsökkenés

Mitől alalkul ki a petefészekrák?

A petefészekrák kialakulásának pontos oka nem ismert, azonban az öröklött és életmódbeli hajlamosító tényezők ismertek. A betegség kialakulásának valószínűsége időskorban nő.

  • A petefészekben többféle daganat is kialakulhat, attól függően, hogy a szerv milyen típusú sejtjeit érinti a betegség. Ez általában a betegség előrehaladását is befolyásolja.
  • A petefészekben és petevezetőkben kialakuló hám eredetű, tehát a felszínt érintő daganatok adják a betegség eseteinek 90%-át. Ezek általában idősebb életkorban jelentkeznek.
  • A csírasejt alapú, a tüszőkben kialakuló daganatok az esetek 5%-át adják, és általában 40 éves kor alatt jönnek létre.
  • A fennmaradó eseteket a petefészek hormontermelő sejtjeinek daganata adja, amelyek leggyakrabban 40 és 60 éves kor között jelentkeznek.

Mit tegyünk, ha észleljük valamelyik tünetet?

Mivel a felsorolt szimptómák számos más nőgyógyászati betegségre is utalhatnak, semmiképp nem szabad kétségbe esni, de mindenképp ajánlott felkeresni egy nőgyógyászt, ha a panaszok kezelés hatására sem múlnak és valamelyik veszélyeztett csoporthoz tartozunk. A petefészekrák szűrésében kiemelkedő fontosságú az ultrahangvizsgálat, valamint gyanú esetén a vérvétel után a tumormarkerekre összpontosul az orvosok figyelme. Ha elegendő bizonyíték utal petefészekrákra laparoszkópos műtéti beavatkozásra kerül sor, melyet sugár- vagy kemoterápia egészít ki.

Milyen szövődményeket okozhat a petefészekrák?

Mivel a petefészekrák sokáig nem ad tüneteket, ezért gyakran csak előrehaladott stádiumban diagnosztizálják. Elhelyezkedése miatt könnyen ad áttétet a hashártyára és a hasüreg más szerveibe, és a nyirokrendszeren keresztül a környező nyirokcsomókba és távolabbi szervekbe, például a tüdőbe. Ezeknek is lehet következménye a hasüregben felgyülemlő folyadék (hasvízkór), vagy a nyirokrendszer érintettsége miatt a végtagokban jelentkező ödéma.

A betegség kezelésének része a sebészeti beavatkozás. A petefészek eltávolítása miatt bekövetkezik a menopauza, megszűnik a menstruáció, és a változó kor más tünetei is jelentkeznek. A petefészek eltávolítása és a daganat további kezelése miatt a gyerekvállalás esélye jelentősen csökken.

Hogyan kezelhető a petefészekrák

A betegség kezelésében többféle eszköz is az orvosok rendelkezésére áll. Mivel azonban a petefészekrákra sokszor csak előrehaladott állapotban derül fény, ez a legtöbb áldozatot követelő nőgyógyászati daganatfajta.

A kezelés műtét és kemoterápia kombinációjából áll

A műtét során a cél a daganatos szövetek lehető legteljesebb eltávolítása. Ehhez szükség lehet egy vagy mindkét petefészek, esetleg a petefészkek és a méh eltávolítására is. Ha a daganat áttétet képzett, annak eltávolítására is szükség van, amennyire lehetséges. A műtét során nem csak a meglévő daganat méretét veszik figyelembe.

  • Ha fiatal betegről van szó, a termékenység megőrzése érdekében megkísérelhető a nem érintett petefészek és a méh megtartása.
  • Idősebb korban azokat a szöveteket is eltávolítják, amelyekben az áttétek a leggyakrabban szoktak megjelenni, például a másik petefészket, a közeli nyirokcsomókat.

Ha a betegség nagyon előrehaladott, és a beteg nincs jó általános állapotban, a műtétet megelőző kemoterápiás kezeléssel zsugorítható a daganat mérete, és ez után kerül sor az operációra. A műtéti kezelést kemoterápiás kezelés követi, melynek célja a megmaradt daganatos sejtek elpusztítása.

A hagyományos kemoterápia mellett Magyarországon is rendelkezésre állnak újabb terápiás eljárások, úgy mint célzott- és immunterápiák, és a helyileg, magas hőmérsékleten alkalmazott HIPEC kemoterápiás kezelés. Kiegészítő kezelésként sugárterápiát is alkalmazhatnak.

Összegezve

  • A petefészekrák a második leggyakoribb nőgyógyászati daganatos betegség.
  • A petefészekrák kezdeti stádiumában nem okoz észrevehető tüneteket.
  • A betegség kialakulásának valószínűsége idősebb korban nő.
  • A petefészekrák kezelésének része a sebészeti beavatkozás.
  • A műtét során cél a daganatos szövetek lehető legteljesebb eltávolítása.
Petefészekrák: milyen vizsgálattal mutatható ki, hogy jó - vagy rosszindulatú a daganat?
Cikkajánló

Petefészekrák: milyen vizsgálattal mutatható ki, hogy jó - vagy rosszindulatú a daganat?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cancer.org
# petefészekrák # korai tünet # kemoterápia # immunterápia # sugárterápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés