Ezeket látta már?

Gyíkagyú focihuligánok...

2010.06.28. Módosítva: 2015.11.04.

Kik az igazi huligánok? A Dél-afrikai hatóságok mindent megtesznek, hogy a potenciális brit futballhuligánokat kívül tartsák a stadionokon a Világbajnokság idején. A huliganizmus azonban sajnos már régóta túlnőtt hírhedt brit gyökerein.

2009-ben például egyiptomiak egy csoportja tüntetett az algír követség előtt Kairóban, miután Algéria megnyerte ellenük a futball világbajnoki selejtezőt. A hondurasiak is hasonlóképpen léptek fel, amikor 1969-ben elvesztettek egy mérkőzést El Salvador ellen. De vajon miért hozza ki egyesekből az állatot egy olyan ártatlan dolog, mint a futball?

Kommentár: Az ősi agy...

Az amygdalá-nak nevezett agyi terület a nagyagy limbikus rendszerében foglal helyet, mandulaszerű agyi magvak formájában. Elsődleges szerepe az érzelmi reakciók feldolgozása, azokra való emlékezés. Ez az agyterület kapcsolatban áll a közeli talamikus és hipotalamikus régiókkal is. Részt vesz a dopamin, adrenalin, és noradrenalin akitiválásban. A félelem és az ún. elkerülő viselkedés is amygdala eredetű. Jellemző volt a kutatásokban a személyiségzavarok (borderline zavarok), a szociális fóbia és ezen agyterület kapcsolata. Újabban kapcsolatba hozták az alkoholizmussal és a falásrohamokkal is.

(Dr. Székely G.)

Erőszakos, ellenséges gondolataink és impulzusaink a pszichológusok által 'gyíkagynak' nevezett területen találhatók. Itt az egyetlen megoldás minden problémára az, ha szétverünk valamit - írja Joe Stonger, a Cape Town egyetem pszichológus oktatója. Ez a terület a legősibb, legkevésbé fejlett agyi terület, ami az ösztönös túlélésért felelős: a félelemért, a dühért, a küzdésért és menekülésért. A legtöbb esetben a focimeccseken a erőszakos és vadállati ösztöneink felülkerekednek és huliganizmusban nyilvánulnak meg.

Bár a foci nem különösebben erőszakos sportág, lehet, hogy épp ez váltja ki az indulatokat. Más meccseken ugyanis kiélhetjük vadállati ösztöneinket a játékot nézve. A futballban azonban gyakran a teljes véletlenek döntenek, és a meccsek sokszor végződnek döntetlenre. Ezekben az esetekben máshogy kell levezetnünk a feszültséget, és ez sokszor vandalizmust eredményez. - mondta Stronger.

Bármi legyen is az erőszakos szurkolók magyarázata tetteikre, a legjobb, ha mégis megtanulunk együtt élni indulatainkkal és elkerülni a konfliktusokat. A tudatos énünkkel egy bizonyos szintig kordában tudjuk tartani ősibb ösztöneinket, így elkerülhetjük az erőszakos incidenseket - nyilatkozta Liberty Eaton, a Cape Town Egyetem pszichológusa.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához