Ezeket látta már?

Ilyen amikor a hangulatingadozás mögött betegség áll

Tünet
2024. december 25. 07:04
hangulatingadozás, oka depresszió, rossz kedv, intenzív változás

Az, hogy a hangulata újra és újra megváltozik, természetes jelenség, és számos tényezőtől függ. A súlyos hangulatingadozások azonban betegség jelei is lehetnek.

Hangulatingadozás

A hangulati ingadozásokat a hirtelen hangulatváltozás jellemzi. Enyhe hangulati ingadozások minden nap mindenkivel előfordulnak. Nem feltétlenül egy betegség tünete, hanem az emberi élet részét képezik.

Csak ha a hangulati ingadozások indokolatlanul súlyosak vagy nem megfelelőek, akkor válnak orvosilag jelentőssé. Az orvosilag releváns hangulatingadozások nem csak normális hangulatok. Intenzívebbek és/vagy gyakrabban fordulnak elő, mint egészséges embereknél. A gyors hangulatváltozásokkal járó erős hangulati ingadozásokat hangulati labilitásnak vagy affektus-labilitásnak is nevezik.

A hangulat változásának okai

A hangulati ingadozásoknak számos oka lehet. Hormonális változások részei lehetnek, például pubertás, terhesség vagy menopauza idején. Csak akkor válnak orvosilag relevánssá, ha...

  • különösen gyakran fordul elő,
  • indokolatlanul erősek,
  • helytelennek tűnnek.

A súlyos hangulati ingadozásoknak gyakran pszichés okai vannak, de lehetnek fizikaiak is.

Mentális betegség, mint ok

Extrém hangulati ingadozások fordulnak elő olyan embereknél, akik bipoláris affektív zavarban szenvednek. A nem megfelelő eufória fázisai váltakoznak a mély depresszió fázisaival:

  • Mániás fázisban az érintett személy hangulata emelkedett vagy ingerlékeny. Fokozott a lendülete, és hajlamos túlbecsülni magát.
  • Ezzel szemben a depressziós epizód során a személy elvesztette a lendületét, depressziós, és már nem élvezi azokat a dolgokat, amelyek korábban érdekelték. A fázisok különböző ideig tarthatnak.
  • Két ilyen epizód között vannak olyan fázisok, amelyekben a hangulat megfelelőnek tűnik a helyzetnek.

Még a mánia nélküli depresszióban szenvedők is gyakran tapasztalnak hangulati ingadozásokat. Ezek az ingadozások általában egy nap alatt jelentkeznek. A depresszió tipikus jele, bár nem minden érintettnél jelentkezik, az úgynevezett reggeli mélypont: Reggel a személy különösen szomorúnak és kedvetlennek érzi magát, míg délután vagy este felvidul a hangulat.

A hangulati ingadozások a borderline személyiségzavarban is gyakoriak . Ez az érzelmileg instabil személyiségzavar egyik formája. Még a legkisebb események is megváltoztathatják az érintett személy hangulatát.

A hangulati ingadozások egyéb okai

A hangulati ingadozások egyéb lehetséges okai a következők:

  • Demencia betegségek
  • súlyos pszichés stressz,
  • Hormonális kezelések: A hormonális fogamzásgátlók, például a tabletták hangulati ingadozásokat okozhatnak a nőknél.
  • Pajzsmirigy betegségek
  • Függőségek, pl.  Alkoholizmus , de nikotinfüggőség is : a szenvedélybetegek gyakran ingerlékenynek és depressziósnak tűnnek, majd hirtelen újra boldogok.
  • Kábítószer-használat: Az észrevehető hangulati ingadozások és a serdülők társadalmi visszahúzódása jelezheti a lehetséges szerhasználatot.
  • Szexuális zaklatás: A szexuális zaklatás különösen gyermekeknél nyilvánulhat meg hangulati ingadozásokban, félelmekben és testi panaszokban.
  • Daganatok az agyban : Ha nagy nyomás van a koponyán belül, ez többek között a hangulatát is megváltoztathatja.

Hangulati ingadozások a hormonális változások miatt

Az élet során az egyes életszakaszok vagy ciklusok különféle hormonális változásokkal járnak. Ezek a hormonális egyensúlyváltozások többek között súlyos hangulati ingadozásokat is okozhatnak. Nem adnak okot aggodalomra, sőt, az emberi lét részét képezik. Csak akkor kell őket kezelni, ha extrém formában jelentkeznek.

A természetes hormonális változások okozta hangulati ingadozások például a következő életszakaszokban fordulnak elő:

  • Pubertás : A hormonális változásokat gyakran fejlődési krízis kíséri, így a pubertás alatti hangulatváltozások teljesen normálisak.
  • Terhesség : A hangulatingadozások nem ritkák, különösen a terhesség kezdetén . Normális esetben a petefészek tüszők hormonokat , például ösztrogént termelnek. A terhesség alatt a placenta fokozatosan átveszi ezt a funkciót. De nemcsak ez a hormonális változás, hanem a megváltozott élethelyzet is instabil hangulathoz vezethet.
  • Menstruációs ciklus : Egyes nők havi rendszerességgel küzdenek hangulati ingadozásokkal, különösen, ha premenstruációs szindrómában ( PMS ) szenvednek. A PMS különböző fizikai és pszichológiai tünetekre utal, amelyek körülbelül tíz nappal a menstruációs vérzés előtt egy hétig jelentkeznek
  • Menopauza : A menopauza kezdetén fellépő hormonális változások hangulati ingadozásokkal járhatnak.
  • Szülés utáni időszak : Sok kismama tapasztalja meg az úgynevezett baby bluestvagy a síró napokat. A baby bluest a születés után hirtelen fellépő hormonális változások váltják ki . A megváltozott hormonszint és az ismeretlen új helyzet pszichés hullámvölgyet okoz, ami többek között hangulati ingadozásokban, túlérzékenységben vagy étvágytalanságban nyilvánul meg.

Összegezve

  • Hangulati ingadozások részei lehetnek az élet különböző szakaszaiban vagy ciklusokban bekövetkező hormonális változásoknak.
  • Súlyos hangulatingadozások betegség jelei lehetnek és orvosi kezelést igényelhetnek.
  • Súlyos hangulati ingadozások pszichés vagy akár fizikai okokból is kialakulhatnak.
  • Hangulati ingadozások gyakoriak lehetnek például bipoláris affektív zavarban vagy borderline személyiségzavarban szenvedőknél.

Olvasta már?

Boldogtalannak érzi magát? A depresszív tüneteken ezek a módszerek is segíthetnek
Cikkajánló

Boldogtalannak érzi magát? A depresszív tüneteken ezek a módszerek is segíthetnek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: onmeda.de
# depresszió # hangulatingadozás # rossz kedv # menopauza # pms # bipoláris zavar # demencia # pajzsmirigyzavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés