Ezeket látta már?

Egy reuma elleni szerről derült ki, hogy megfékezi az 1-es típusú cukorbetegséget

Betegségek
2023. december 07. 18:19
reuma ellen gyógyszer 1. típusú cukorbetegség

A felfedezés potenciálisan egy teljesen új terápiás utat nyit meg.

Kimutatták, hogy az Eli Lilly JAK-gátló Olumiant-tal végzett kezelés megőrzi az inzulintermelő hasnyálmirigy béta-sejtek funkcióját 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél, ami potenciálisan egy teljesen új terápiás utat nyit meg.

A világ első ilyen klinikai vizsgálatában a baricitinib nevű reuma elleni szer (autoimmun folyamatokat gátló Janus kináz inhibitor) fékezte az 1. típusú cukorbetegség előrehaladását, az inzulintermelő bétasejtek további pusztulását - írta meg az Egészségügyi szakirodalami tallózóban Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő.

Inzulin beadása mellett vizsgálták

A vizsgálatban 91 10-30 éves cukorbeteg gyermek és fiatal vett részt, akiknél a gyógyszert (vagy a placebót) az 1. típusú cukorbetegség diagnózisát követő 100 napon belül kezdtèk adni. Mindenki kapta továbbá a neki rendelt inzulint is. A vizsgálat 48 hete alatt a kevert-táplálék által stimulált C peptid átlagértékekkel mérve a bétasejtek jobban megőrződtek a baricitinibbel kezelt csoportban.

A kísérlet szerint a Lilly's Olumiant képes kezelni az 1-es típusú cukorbetegséget

A kutatók által vezetett, placebo-kontrollos BANDIT 2. fázisú vizsgálat megállapította, hogy az Olumiant (baricitinib), amely már engedélyezett a rheumatoid arthritis kezelésére, képes lelassítani az 1-es típusú cukorbetegség progresszióját, amely betegségben a szervezet immunrendszere fokozatosan fokozatosan elpusztítja a béta-sejteket - számolt be az eredményről a Pharmaphorum is.

Az ausztráliai Melbourne-ben található St Vincent's Institute of Medical Research kutatói az 1-es típusú diabétesz kezelésében óriási változásnak nevezték a felfedezést, mivel késleltetheti az inzulin injekciók szükségességét vagy csökkentheti a szükséges adagot.

Bár az inzulin injekciók életmentőek a betegségben szenvedők számára, veszélyesek is lehetnek, ha túl sok vagy túl kevés adják be, és jelentős terhet rónak a betegekre és gondozóikra. Az Olumiantról úgy gondolják, hogy napi egyszeri adaggal csökkenti az immunrendszer béta-sejtek elleni támadását.

"Amikor először diagnosztizálják az 1-es típusú cukorbetegséget, még mindig jelentős számú inzulintermelő sejt van jelen" - mondta Thomas Kay professzor, a New England Journal of Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.

"Azt akartuk látni, hogy meg tudjuk-e védeni ezeknek a sejteknek az immunrendszer általi további pusztítását" - tette hozzá. "Megmutattuk, hogy a baricitinib biztonságos és hatékony az 1-es típusú cukorbetegség progressziójának lassításában azoknál az embereknél, akiket nemrég diagnosztizáltak."

A vizsgálatban 91, az elmúlt 100 napban diagnosztizált 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő, 10 és 30 év közötti beteget kaptak 48 héten keresztül napi 4 mg-os orális Olumiant-ot, vagy megfelelő placebót. Folytathatták az inzulinterápiát, és a fő eredménymérő a plazma C-peptidszintje volt – a szervezet inzulintermelő képességének markere – egy próbaétkezés után.

48 hét elteltével az Olumiant-csoportban szignifikánsan javult a C-peptidszint (átlagosan 0,65 nmol/liter/perc, szemben a placebocsoport 0,43 nmol/liter/perc értékével), ami a béta-sejtek megőrzött működésére utal.

Ehhez társult egy másodlagos megállapítás is, miszerint a Lilly-féle gyógyszert szedő betegeknek lényegesen kevesebb inzulinterápiára volt szükségük, és a 12. és 24. héten csökkent a vércukorszint-ingadozás a placebóhoz képest.

"Nagyon optimisták vagyunk afelől, hogy ez a kezelés klinikailag elérhetővé válik" - mondta Helen Thomas professzor, a vizsgálat preklinikai vezetője. "Úgy gondoljuk, hogy ez ígéretesnek tűnik, mint az 1-es típusú cukorbetegség kezelésének képességének alapvető javulása."

A múlt hónapban a TrialNet 1-es típusú diabétesz-kutató hálózat elindította a JAKPOT T1D nevű tanulmányt, amely két másik JAK-gátlót – a Pfizer Cibinqo-ját (abrocitinib) és Litfulo-ját (ritlecitinib) – teszteli, hogy megtudja, képesek-e megőrizni az újonnan diagnosztizált betegek inzulinműködését.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Diabéteszes láb: ezt tegye, hogy megelőzze a bajt, ha cukorbeteg



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# reuma # gyógyszer # Cukorbetegség # diabétesz # 1-es típusú cukorbetegség # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés