Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Rossz hír! 3 új koronavírust azonosítottak denevérekben, emberekre is átterjedhetnek

Betegségek
2022. február 17. 15:04
koronavírus, covid-19, SARS-CoV-2, vírus, járvány, denevér, eredet

Kockázatot jelenthet az emberre az a három koronavírus, amit a világon először laoszi denevérekben azonosítottak.

Három új, SARS-CoV-2-vel kapcsolatos koronavírust fedeztek fel laoszi denevérekben, amelyek "kockázatot jelenthetnek az emberi egészségre". A laoszi Pastour Intézet és a Laoszi Nemzeti Egyetem tudósai úgy vélik, hogy az eredményeik súlyt adnak a Covid-19 állati eredetére vonatkozó elméletnek - írja a Nature cikke alapján a ma.hu.

Hasonlítanak a Covid-19-re

A három vírus a BANAL-103, BANAL-236 és BANAL-52 nevet kapta. Mindhárman hasonlítanak a Covid-19-hez, különösen a tüskefehérjéjükben. Az újonnan felfedezett vírusok ugyanazon receptoron keresztül képes bejutni az emberi sejtekbe, mint a világjárványt okozó SARS-CoV-2.

"A denevérekben, mint gazdaállatokban felfedezett vírusok létezése alátámasztja azt a feltevést, hogy a Covid-19 az Indokínai-félsziget karsztos fennsíkján élő denevérektől származhat" - mondta Marc Eloit, a kutatás egyik vezetője, majd hozzátette, hogy az eredményekből az is következik, hogy "más rokon vírusok is kockázatot jelenthetnek az emberi egészségre".

A denevérek a koronavírus bölcsői

Egy másik kutatásban kínai tudósok arra jutottak, hogy egy másik denevérekben lévő koronavírustörzs a közel-keleti légzőszervi szindrómás koronavírus (MERS) legközelebbi rokona, amely mutáció esetén átterjedhet az emberre is. A MERS-CoV, amelyet az Egészségügyi Világszervezet a jövőbeni világjárványok valószínű okozójaként tart jelenleg is számon, 2015-ben 21 országban okozott járványt.

"A denevérek "a legkülönbözőbb koronavírusváltozatok természetes bölcsőjét jelentik" - mondta Vladimir Bolibok immunológus egy korábbi vírusban, ezért világszerte a tudósok az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektettek a denevérek betegségeinek kutatására.

A munkában magyar tudósok is részt vesznek. Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a Virológiai Nemzeti Laboratórium munkatársa és PhD-hallgatója, Tóth Gábor Endre december végén egy hónapot töltöttek Bangladesben a Nipah-vírus nyomában. A Nipah-vírus gyümölcsevő denevérek vizeletével terjed. A koronavírus néhány százalékával szemben az emberi fertőzések körülbelül 70 százalékában végződik halállal.

10-ből 7 ember meghal, aki elkapja ezt a vírust, magyar kutatók segíthetnek a megállításában- olvasson tovább!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ma.hu
# koronavírus # denevér # covid # vírus # mutáció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés