Ezeket látta már?

Savkötők és a töréskockázat fokozódása

Betegségek
2010. május 28. 10:14
Módosítva: 2017. március 15. 14:10

FDA: a csonttörés kockázatát növelik a refluxbetegség kezelésére alkalmazott savlekötők. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság, az FDA arra figyelmezteti az orvosokat, hogy a refluxbetegség kezelésére alkalmazott gyógyszerek, az úgynevezett protonpumpagátlók hosszas, nagy dózisokban történő szedése növeli a combnyaktörés, valamint a csukló- és a csigolyatörések kockázatát.

A refluxbetegségnél fellépő gyomorégés csillapítására protonpumpagátlókat is alkalmaznak világszerte.

Mint az FDA közleménye rámutat, kutatások tanúsága szerint a protonpumpagátlók hosszas, egy éven túli szedése vagy nagy dózisokban történő alkalmazása növelheti a csonttörések kockázatát.

Ennek fényében "átcímkézik" a gyógyszereket, feltüntetve a lehetséges kockázatot.

"Mivel ezeket a készítményeket igen sokan szedik, nagyon fontos figyelmeztetni a közvéleményt a veszélyről" - hangsúlyozta Joyce Korvick, az FDA gasztroentorológiai készítményekért felelős részlegének helyettes vezetője. Mint hozzátette, az orvosoknak fontolóra kell venniük, hogy a protonpumpagátlók alacsonyabb dózisokban vagy rövidebb ideig történő szedése nem adekvát megoldás-e a beteg számára, szem előtt tartva, vajon a gyógyszerek alkalmazásának haszna meghaladja-e a potenciális veszélyeket.

Refluxbetegség esetében a gyomor savas tartalma rendszeresen visszakerül valamilyen mértékben a nyelőcsőbe, felmarva annak a nyálkahártyáját. A betegség egyik leggyakoribb tünete a gyomorégés, amely a szegycsont mögötti égető fájdalomérzetként jelentkezik. A betegség kialakulásában a szakértők nagy szerepet tulajdonítanak a nyelőcső alsó záróizmának, amely a gyomortartalom visszafolyását hivatott meggátolni: normál esetben összehúzódásakor a nyelőcsőben keletkező nyomás nagyobb, mint a gyomorban lévő, így reflux nem jön létre.

A protonpumpagátlók olyan gyógyszerek, amelyek megakadályozzák a gyomorban a sejthártyákban lévő csatornák működését: e struktúrákon keresztül jutnak a savasságot okozó hidrogénionok, azaz protonok a gyomorba, a gyomorban lévő káliumionok pedig a sejtbe, vagyis kicserélődnek.

A készítmények a pumpa működését, egyúttal a gyomor savtermelő képességét gátolják.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# csontritkulás # gyógyszer # gyomorbetegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés