Ezeket látta már?

Soványan is lehetünk cukorbetegek - a zsigeri zsír diabéteszhez vezethet

Betegségek
2025. február 10. 08:04
sovany, cukorbetegség, diabétesz, tünete zsigeri zsír

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kizárólag az elhízott embereket sújtja, pedig azoknál is kialakulhat ez az anyagcserezavar, akik optimális testsúllyal rendelkeznek.

A TOFI (Thin Outside Fat Inside, sovány kövér) típusú testalkattal rendelkező emberek belső szerveik elzsírosodása miatt vannak kitéve a prediabétesz és a cukorbetegség kockázatának. A jelenség hátterében pedig nem meglepő módon az inaktív életmód és az egészségtelen táplálkozás érhető tetten – hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A BMI korlátai

Sokszor hallhattuk és olvashattuk, hogy a túlsúly és az elhízás fokozott kockázatot jelent a cukorbetegség kialakulása szempontjából. A BMI (Body Mass Index, testtömegindex) azonban önmagában nem tekinthető megbízható mérőszámnak, hiszen nem informál a testösszetételről, és nem veszi figyelembe a zsírelosztást sem. Egy későbbi cukorbetegség kialakulása szempontjából azonban nagyon is fontos mutató lehet az, hogy a zsír bőrünk alatt vagy a hasüregi szerveink körül tárolódik-e.

Testbevágó probléma

A 2-es típusú cukorbetegség rizikótényezői közül valóban az elhízás a legjelentősebb, mégis előfordul, hogy soványabb, alacsony BMI-vel rendelkező embereknél diagnosztizáljuk ezt a betegséget. Mindannyian ismerünk olyanokat, akik bármennyit is esznek, nem látszódik rajtuk, vékony testalkatukkal pedig folyton kivívják környezetük irigységét. Pedig az ún. TOFI (Thin Outside Fat Inside) vagyis a kívül vékony, belül elhízott („sovány kövér”) típusú emberek nem feltétlenül egészségesek, sőt jóval nagyobb az esélyük az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz kialakulására is.

– mondja dr. Porochnavecz Marietta –, ők ugyanis aránytalanul sok zsigeri zsírral rendelkeznek. A viscerális zsír olyan létfontosságú szervek körül található, mint a máj, a hasnyálmirigy és a belek, és ez bizony nagy egészségügyi rizikót jelent. Ennek felismerése azonban korántsem egyszerű, hiszen a külső megjelenés alapján akár azt is gondolhatnánk, hogy ezek az emberek fittek és majd’ kicsattannak az egészségtől. A zsigeri zsírokban termelődő gyulladásos faktorok azonban hozzájárulhatnak a metabolikus szövődmények, az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kialakulásához.

A TOFI jelenség felismerése Tim Bell amerikai professzorhoz köthető, aki munkatársaival együtt MRI képalkotó vizsgálat segítségével térképezte fel a szervezetünkben raktározott zsírokat, és ez alapján arra a következtetésre jutott, hogy újra kell definiálnunk a kövérség fogalmát. A statisztikák szerint a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők közel 90 százaléka túlsúlyos vagy elhízott. A maradék 10 százalékba tartozó normál (vagy az alatti) testsúllyal rendelkező emberek azonban optimálisnak mondható testsúlyuk miatt tévesen hihetik azt, hogy makkegészségesek. Amint arra a diabetológus szakember felhívja a figyelmet, már 1-2 kg-nyi zsigeri zsír is óriási rizikót jelent egészségünkre nézve. A probléma jelentőségét jelzi, hogy becslések szerint a felnőtt lakosság 45 százaléka elzsírosodott májjal él, anélkül, hogy erről tudomása lenne, a viscerális zsír pedig négyszeresére növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

A cukorbetegség mindenkit érinthet testalkattól függetlenül. Ha egy tökéletesnek hitt BMI-mérőszámmal rendelkező személy egészségtelenül táplálkozik, sokszor fogyaszt alkoholt, a dohányzás rabja, ráadásul mozgásszegény, ülő életmódot is folytat, annak nagy eséllyel halmozódik fel zsigeri zsír a szervezetében. Ezért is fontos, hogy a szűrővizsgálatok során ne elégedjünk meg kizárólag a testsúly mérésével, hanem rendszeresen ellenőriztessük vércukorszintünket is. Az időben felismert cukorbetegség jól kezelhető, és kellő elszántsággal, a receptre felírt életmódterápia betartásával akár vissza is fordítható.

Összegzés

  • A TOFI (sovány kívül, belül kövér) típusú testalkattal rendelkező embereknél nagyobb a kockázata a prediabétesz és a cukorbetegség kialakulásának.
  • Az inaktív életmód és az egészségtelen táplálkozás hozzájárulhat a belső szervek elzsírosodásához és a cukorbetegséghez.
  • Fontosabb a zsír eloszlása és a viscerális zsír mértéke, mint a testtömegindex, amikor a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát vizsgáljuk.
  • Az ún. TOFI emberek, akik kívül vékonyak, belül azonban elhízottak, nagyobb eséllyel szenvednek inzulinrezisztenciában és 2-es típusú cukorbetegségben.
  • Az időben felismert cukorbetegség jól kezelhető, és életmódváltással vissza is fordítható, fontos rendszeresen ellenőrizni a vércukorszintet.
Egyszer magas, máskor alacsony a vércukorszintje? Így lehet beállítani
Kapcsolódó cikk

Egyszer magas, máskor alacsony a vércukorszintje? Így lehet beállítani

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# Cukorbetegség # diabétesz # soványság # inzulin # TOFI # prediabétesz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés