Ezeket látta már?

Volt már trombózisa? Erre a 6 dologra figyeljen a nyáron!

trombózis, vérrög, utazás, mélyvénás

Mit tehetünk, hogy elkerüljük az utazási trombózist, mely akár végzetes is lehet? Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ad rá választ.

A trombózis esélye sokak életét veszélyezteti a nyári hónapokban, főleg ha korábban is kialakultak már vérrögök okozta gondok.

1. Trombózis: ezek a hosszabb utazás kockazatai

Nyáron sokan vállalkoznak hosszabb utakra, legyen szó autóról, vonatról, buszról vagy repülőről. Amennyiben már volt trombózisa, akkor előtte mindenképp beszéljen orvosával, mivel a 3 óránál több ideig tartó utazás jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét a mozdulatlanságra való kényszer miatt (elsősorban repülő és busz utaknál).

Ennek oka, hogy a hosszabb immobilitás, a lábak lógatása, a kevés folyadékfogyasztás miatt a keringés lelassul, ami meleg ágya a thrombusoknak. Ráadásul a repülőn emellé még jön az utastérben lévő száraz levegő, valamint légnyomásváltozás is.

Ezek a tünetek jelzik a vérrögöt a szervezetben. Olvasson tovább

Hogy kinél milyen prevenciós mód szükséges, azt a kezelőorvos dönti el, melynek során figyelembe veszi többek között, hogy mikor volt a betegnek trombózisa, van-e genetikai hajlama, szed-e véralvadásgátlót stb.

Ezeket összevetve meglehet, hogy elég a kompressziós harisnya viselése, a bő folyadékfogyasztás és a test, a lábak gyakori átmozgatása, járkálás, ám magas rizikó esetén indulás és visszaindulás előtt LMWH injekció alkalmazására lehet szükség (ha nem szed egyéb készítményt)!

2. Bő folyadékfogyasztás: ne csak akkor igyon, ha szomjas

Nem csak az utazás során, de egész nyáron kiemelt jelentőséggel bír a bő folyadékfogyasztás, mivel a dehidratáció könnyen „besűrítheti” a vért és pangás alakulhat ki. Nagy melegekben minimum 2,5-3 liter folyadék fogyasztása javasolt. A kávét, teát, alkoholokat pedig lehetőleg kerülje!

Olvassa el ezt is! Dehidratáció: vigyázzon, mert veszélyes, ha megvárja, amíg szomjas lesz!

3. Erre vigyázzon a kánikulában

A nagy melegben a vénák kitágulnak, ami kedvez a vérrögök kialakulásának. Éppen ezért ne tartózkodjon sokat a tűző napon, a hosszas napfürdőzést kerülje, húzódjon inkább árnyékba! Ezek mellett a 34 foknál melegebb termálvizekbe se menjen - tanácsolja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

4. A kompressziós harisnya nyáron is barátja

Bár nyáron nem a legkellemesebb a kompressziós harisnya viselése, ám ha már átesett trombózison, akkor érdemes felhúznia, hiszen az segíti a keringést.(különösen, ha az eset a közelmúltban történt!) Ha máskor nem is, de utazáshoz mindenképp viselje!

Amennyiben olyan kompressziós harisnyát visel, mely az egész lábfejet, a lábujjakkal is lefedi, úgy nyárra célszerű olyat beszerezni, mely szabadon hagyja az ujjakat. Így egyrészt szellőzik az adott terület, másrészt fel lehet venni flip-flop szandálokat is, nem muszáj zárt cipőkben lennie.

5. Laza öltözék, kényelmes lábbeli

Bár valóban szépek lehetnek a szorosan a testez simuló ruhadarabok, ám trombózis után nem ez a legjobb választás, mivel elszoríthatják az ereket. Továbbá érdemes gördülő talpú cipőt viselni, mivel ezek jól átmozgatják az izmokat és jó hatással vannak az izompumpára is.

6. Ne hanyagolja a meleg miatt a mozgást

Kora reggel vagy este érdemes mozogni is- természetesen orvosával egyeztetve. A sportolás ugyanis fokozza a vérkeringést, az illető megszabadulhat az esetleges túlsúlyától.

Azonban arra figyeljen, hogy ne rójon túl nagy terhelést sem arra a végtagra, melyben kialakult a vérrög, sem pedig a szívre! Mindezeken kívül kerülje a küzdősportokat és a sérülésveszélyes mozgásformákat is!

A fájdalom a mozgás, gyaloglás esetén lehet a legintenzívebb, gyakran annyira, hogy az érintettnek meg is kell állnia. Ilyenkor, hosszabb-rövidebb ideig tartó pihenés után, enyhülhet a fájdalom.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a stroke 7 jele - már egy esetén is azonnal mentőt kell hívni!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#trombózis

Forrás: Trombózisközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához