Ezeket látta már?

Stroke - ezek a frissített irányelvek a megelőzéséhez

Betegségek
2024. november 05. 12:24
Stroke megelőzés irányelv magas vérnyomás mozgás

Ezekkel akár 80%-kal csökkenthető a stroke kockázata.

Az American Stroke Association (ASA) jelentése szerint az Egyesült Államokban évente több mint félmillió embert érint a stroke első alkalommal. Az ASA nemrégiben frissített irányelveket adott ki, hogy segítsen csökkenteni a szélütés kockázatát az egészségesebb életmód és a kockázati tényezők szűrése révén. Ezekkel ugyanis a stroke-ok akár 80%-a megelőzhető lenne.

10 év kutatása

A stroke akkor következik be, amikor az agy egy részének véráramlása akadályozott (pl. vérrög miatt) vagy egy agyi ér károsodik, így a vér kijut belőle. Az új irányelvek, amelyek a legutóbbi tíz év kutatásait tükrözik, rendszeres szűréseket javasolnak a következő fontos kockázati tényezőkre: magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség és az elhízás. A szakértők olyan életmódbeli változásokat javasolnak, mint a rendszeres fizikai aktivitást, optimális alvást és a mediterrán diétát. Utóbbi gazdag teljes kiőrlésű gabonákban, halakban, valamint gyümölcsökben és zöldségekben.

Az új irányelvek között szerepel a GLP-1 gyógyszerek alkalmazása cukorbetegek és szívbetegek körében - bár további kutatások szükségesek ahhoz, hogy ezek kimutathatóan csökkentsék a stroke kockázatát.

Az ASA különös figyelmet szentelt a nők stroke megelőzésének, így az ajánlás közt szerepel a nők szűrése olyan kockázati tényezők miatt, mint az orális fogamzásgátlók használata, a terhesség alatti magas vérnyomás és a terhességgel összefüggő szövődmények. Ezen kívül lényeges kockázati tényezőnek tekintik az endometriózist, a korai petefészek-elégtelenséget és a korai menopauzát is.

A magas vérnyomás a legfőbb kockázati tényező

Az ASA hangsúlyozza, hogy a magas vérnyomás a stroke egyik fő kockázati tényezője. A tartósan magas nyomás ugyanis jelentősen károsítja az erek falát, így azok egyre rugalmatlanabbá és szűkebbé válnak. Ezek a károsodott erek könnyebben elzáródhatnak vagy repedhetnek. Éppen ezért fontos a vérnyomás rendszeres ellenőrzése és szükség esetén a kezelése.

Mozgás fontossága

Az új irányelvek szerint a stroke kockázatának csökkentése érdekében hetente legalább 150 perc közepes intenzitású aerob tevékenységet, vagy heti 75 perc nagyobb intenzitású aerob tevékenységet, vagy a kettő kombinációját javasolják (lehetőleg egész héten elosztva). Ez bár mindenkinek fontos, ám az ülő életmódot folytatók számára még nagyobb jelentőséggel bír.

Ráadásul a séta, túrázás és az úszás, nemcsak a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez, hanem a szellemi frissességhez is elengedhetetlenek.

Agyvérzés, stroke esetén ezek a hétköznapi tünetek még időben jelzik, ha baj van
Ez a cikk is érdekelheti

Agyvérzés, stroke esetén ezek a hétköznapi tünetek még időben jelzik, ha baj van



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Stroke # agyvérzés # szélütés # megelőzés # prevenció # stroke-megelozese # magas vérnyomás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés