Ezeket látta már?

Szívinfarktus után - így lehet megelőzni azt, hogy újra kialakuljon

Betegségek
2024. július 23. 08:34
szívinfarktus után megelőzés hogyan újra

Ha volt már egyszer szívinfarktusa, megnő az esélye annak, hogy újra fellépjen a probléma. Ennek esélye azonban megfelelő kezeléssel csökkenthető.

Az artériás trombózisok közül a szívinfarktus előkelő helyen szerepel a gyakoriságot illetően. Bár a megfelelő életmóddal sokat lehet tenni a prevenció érdekében, ám van, hogy gyógyszeres kiegészítésre szorul a beteg- főleg akkor, ha már átesett korábban szívinfarktuson. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondja, hogyan lehet megelőzni az ismételt kialakulását.

A szívinfarktus oka - veszélyes vérrögök az artériában

Vérrögök mind a vénás mind az artériás erekben kialakulhatnak, ám közös bennük, hogy életveszélyes állapotot generálhatnak- így bárhol is lép fel trombózis, nagyon fontos a gyors és hatékony gyógyítás elkezdése (ez az úgynevezett terápiás ablakidő): ez szívinfarktus esetén 6, míg stroke esetén 2 óra. Ezután már visszafordíthatatlan károk keletkeznek. Ekkor történik meg a probléma kezelésének első része, az életveszély elhárítása. Ez a szívinfarktus súlyosságától függően állhat koszorúér-tágító gyógyszer adásából, a thrombus feloldásából, műtéti-katéteres beavatkozásból, ballonpumpa/ pacemaker használatból.

A szívinfarktus leggyakrabban úgy keletkezik, hogy a vérlemezkék összecsapódnak, és emiatt vérrög keletkezik, ami elzárja a véráramlás útját. Szívinfarktus esetén a szívet ellátó koszorúerek érintettek. A thrombus ott alakul ki, ahol valamilyen oknál fogva károsodik az ér belső, endothel része- ez általában érelmeszesedés következménye, mivel ekkor a keletkező plakkok miatt szűkül az adott ér keresztmetszete, így a vér keringési sebessége megnő (nő a nyomás).

Rizikófaktorok

  • Dohányzás
  • Magas koleszterinszint
  • Túlsúly
  • Magas vérnyomás
  • Cukorbetegség
  • Stressz
  • Bizonyos állapotok (pl. magas homocisztein vagy fibrinogén szint)

Előzze meg az újabb szívinfarktust!

A szívinfarktus kezelése az életveszély elhárítása után még nem ér véget, hiszen nagy figyelmet kell fordítani az újabb infarktus prevenciójára, mely két részből tevődik össze:

Életmódváltás

A dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás csökkentése, a megfelelő étrend és a rendszeres testmozgás, valamint a helyes stresszkezelés elsajátítása sokat javít a beteg állapotán, ezért nagyon fontos az életmódváltás. A Lifestyle Heart Trial pl. meggyőző bizonyítékokat szolgáltatott arra, hogy intenzív életmódváltoztatás képes az érelmeszesedést visszafordítani.

Gyógyszeres kezelés

Szívinfarktus után olyan gyógyszeres terápiára van szüksége a betegnek, mellyel egyrészt sikeresen javítható az infarktust kiváltó alap betegség (pl. vérnyomáscsökkentők, koleszterincsökkentők, antidiabetikumok stb.) másrészt mellyel megelőzhető a vérlemezkék összecsapódása. Ez utóbbi céljából sokan alacsony dózisú aszpirint szednek, viszont ekkor számolni kell az esetleges mellékhatásokkal, valamint a sokakat érintő aszpirin rezisztenciával (ekkor a szer hatástalan, vagy csak kis mértékben hatásos).

Mi az az aszpirin rezisztencia?

Az esetek mintegy 28 százalékában az aszpirin nem gátolja a vérlemezkék összecsapódását, így szedése mellett is felléphet szívinfarktus vagy stroke. Ezért az ilyen betegeknél az acetilszalicilsav nem, vagy csak sokkal nagyobb dózisban csökkenti a kockázatot. Szerencsére az aszpirin rezisztencia kimutatására ma már több módszer is a rendelkezésre áll.

Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, szerencsére ma már igen hatékony készítmények vannak forgalomban, mellyel igen eredményesen lehet befolyásolni a vérlemezkék összecsapódását. De azt, hogy pontosan kinek mely gyógyszer a legmegfelelőbb, azt előzetes állapotfelméréssel, bizonyos laboratóriumi vizsgálatokkal (aggregometria) az addigi kórtörténet birtokában lehet csak meghatározni, ugyanis a kezelés minden esetben személyre szabott.

Érdemes azonban különbséget kell tenni elsődleges és másodlagos prevenció között: elsődleges a prevenció akkor, ha azt szeretnénk, hogy a kérdéses esemény ne következzen be (vagy később), míg másodlagos a prevenció akkor, ha egy „esemény” már lezajlott és meg szeretnénk előzni a következő kialakulását. A két prevenció típus között különbségek vannak az alkalmazható gyógyszerekben.

Összegzés

  • Szívinfarktus után megnő a probléma ismételt kialakulásának esélye, de a rizikó megfelelő kezeléssel csökkenthető.
  • Vérrögök életveszélyes állapotot generálhatnak, ezért fontos a gyors és hatékony terápia.
  • A szívinfarktus kezelése magában foglalja az életveszély elhárítását és az újabb infarktus prevencióját.
  • A dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás csökkentése, a megfelelő étrend és testmozgás segíthet a prevencióban.
  • Gyógyszeres terápia szükséges a beteg állapotának javítására és a vérlemezkék összecsapódásának megelőzésére.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szúr, szorít, fáj a mellkasa? Nem biztos, hogy a szíve okozza!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Trombózis és Hematológiai Központ
# szívbetegségek # szívinfarktus # trombózis # dohányzás # magas koleszterinszint # Cukorbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés