Ezeket látta már?

Tetves a gyerekem! Így szabadulhat meg a tetvektől

Betegségek
2024. október 07. 07:19
Tetvesség tetü haj kezelés teafaolaj

Tetves a gyerek! - a legtöbb szülő elborzadva hallja ezt a mondatot, de mit tehetünk ellene?

Hogy történhet meg ez éppen velük, amikor nem hanyagolják el a kicsiket? Megnyugtatunk mindenkit: a fejtetű rendkívül gyakori probléma, évente több százmillió gyereket és felnőttet érint világszerte, függetlenül attól, hogy milyenek a higiéniás szokásai vagy az anyagi, szociális helyzete. A tetű nem válogatós, hosszú és rövid hajban, tisztában és koszosabban egyaránt könnyen megtelepedhet.

Így fertőznek a tetvek

A fejtetű az emberi fejbőrön élősködő, a vérünkkel táplálkozó parazita rovar. Nagyon kicsi, mindössze 2-3 mm-es, szabad szemmel sokszor nehéz észrevenni. A színe fényes, barnás-ezüstös, átlátszó. Az emberen kívül más élőlényt nem támad meg. Nem tud repülni, ugrani, viszont könnyen átmászik egyik emberről a másikra, különösen akkor, ha azok nagyon közel vannak egymáshoz. Nem csoda, hogy a fejüket összedugó, együtt játszó, egymáshoz közel ülő, alvó gyerekek a legtöbbször érintettek a tetvességben, a leggyakrabban a 3-12 év közötti korosztálynál, vagyis az óvodásoknál és kisiskolásoknál tapasztalható a tetvesség. A lányoknál akár négyszer gyakoribb lehet a tetvesség, mint a fiúknál.

A tetvességnek (pediculosis capitis) sokáig nincsenek tünetei, a jellegzetes viszketés csak a fertőződést követően 3-4 héttel tapasztalható. A közhiedelemmel ellentétben nem az apró, néhány mm-es rovarok „mászkálása” okozza a viszketést, hanem a csípésükre adott reakció. A tetvek egyrészt kifejlett állapotban lehetnek a hajban, másrészt serkeként, vagyis a hajszálakra ragadt peteként. Egy-egy nőstény három-öt petét rak le naponta. A serke ovális alakú, 1 mm-nél kisebb, áttetsző fehér vagy tejeskávé-színű.

A még nem kikelt serkék sötétebbek, amelyekből azonban már kikelt a nimfa, fehérek. A nimfák a pete lerakását követően 8-10 napon belül kelnek ki, és háromszor vedlenek, míg el nem érik a kifejlett, nemzőképes kort. A kifejlett példányok és a nimfák viselkedése ugyanolyan, mindegyik a fejbőr vérével táplálkozik. A fertőződést egyértelműen csak az jelzi, ha élő, kifejlett példányt találunk a hajban.

Hogyan szüntethetjük meg a tetvességet?

A tetű szereti a sötétebb helyeket, így gyakran a tarkótájékon vagy a fül mögött találjuk meg az állatot. Megkönnyíti a keresést, és a tetvek eltávolítását is a tetűfésű: ez egy nagyon sűrű fogú fésű, amelynek segítségével lehúzhatjuk a tetveket és a serkéket a hajszálakról.

A tetvek a legtöbb esetben nem hordoznak semmilyen kórokozót (csak néhány afrikai országban mutatható ki, hogy a tetvek vektorként működnek súlyosabb fertőző betegségek terjesztésében), a tetvesség ritkán fájdalmas, de igen kellemetlen.

A fejtetű jól kezelhető, de a kezelés egy kicsit macerás, hiszen nemcsak az érintett fejéről kell kiirtani az élősködőket, hanem mindenkinél, akivel közelebbi kapcsolatba került, alkalmazni kell a tetűirtást, és az ágyneműket, a törülközőket, a fésűket is fertőtleníteni kell. A tetvesség ellen különböző speciális samponokat, hajszeszeket használhatunk, de néhány házi módszer, mint amilyen a a teafaolaj vagy a majonéz, valamint az élősködők mechanikus eltávolítás is beválhat.

Bármennyire is sikeresnek bizonyul a tetűirtó-hadjárat, mindig számítani kell arra, hogy az apró vérszívók visszatérnek. Érdemes rendszeresen átnézni a gyerekek haját, esetleg tetűfésűvel átfésülni, hogy a lehető leghamarabb megkezdhessük a tetvek elleni terápiát. Fontos, hogy ha tetűt fedezünk fel a gyermekünk hajában, haladéktalanul szóljunk az óvónőnek, tanítónőnek! Sok intézményben a nevelők vagy a védőnők maguk is rendszeresen ellenőrzik a kicsik haját. Figyeljük azt is, nem vakarja-e a gyerek a szokásosnál többet a fejét, vagy nem látszanak-e apró csípések, sebek a fejbőrén. A hosszú hajú kislányoknak nagyon fontos a rendezett, összefogott, megtűzött haj.

Így szabadulhat meg a tetvektől a leggyorsabban!
Kapcsolódó cikk

Így szabadulhat meg a tetvektől a leggyorsabban!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# tetvesség # iskola # teafaolaj # óvoda # tetű # tetűírtás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés