Ezeket látta már?

Volt már olyan, hogy védőoltással kiirtottak egy vírust a Föld színéről?

Betegségek
2022. május 09. 13:34
vírus, fertőzés, fekete himlő, koronavírus, fekete halál, himlő, ragya

Utánajártunk annak, hogy volt-e már példa arra az emberiség történetében, hogy vakcinákkal felszámolták egyes vírusok bolygónkon való jelenlétét? Pozitív eredmény született.

A fekete himlőt már évtizedekkel ezelőtt sikerült eltüntetni a Föld minden pontjáról, és napjainkban már csak fokozottan ellenőrzött, mikrobiológiai laboratóriumokban van jelen, „mintaként” a fekete himlő kórokozója.

Sokan már az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) ellen oltások harmadik és negyedik adagján is túl vannak. Mindezek ellenére a koronavírus továbbra is jelen van, és világszerte intenzíven fertőz. Sőt, úgy tűnik, hogy a mutációk következtében a fertőzőképessége egyre csak nő, és olyanok is megfertőződnek vele, akik többszörösen oltottak.

Jogos a kérdés, hogy ki lehet-e irtani egyáltalán ezt a fajta koronavírust a Föld színéről oltással? Véget lehet-e vetni a Covid-19 pandémiás hullámok sorának a jelenlegi vakcinákkal?

Nem biztos, hogy a rendkívül gyorsan mutálódó koronavírus esetén a tökéletes „eliminálásra” van esély, mindenesetre biztató látni azt, ami évtizedekkel korábban a fekete himlő kapcsán történt.

A fekete himlő, a "foltos szörny", a "fekete halál" kiirtása

Az emberiség történelmét áttekintve a rendkívül súlyos járványok közül talán a fekete himlő (variola vera) volt a legveszélyesebb. Molekuláris genetikai módszerekkel megállapították, hogy fekete himlő kórokozója, a Poxvirus variolae vírus már több mint 16 ezer évvel ezelőtt jelen volt a Földön. Már az ókorban is számos ember életét követelte a „fekete halál”, és Amerikában is hatalmas pusztítást végzett az új földrész felfedezését követően. A fekete himlőnek is voltak veszélyes és kevésbé veszélyes verziói. A kórokozó leghalálosabb változata 1600 évvel ezelőtt jelent meg, és okozhatott hatalmas pusztítást Ázsiában.

Láz, égő fájdalom, ragya, vakság és halál

A fekete himlő magas lázzal, rossz közérzettel, fejfájással kezdődött. Pár nap után a láz alábbhagyott, és megjelentek a gombostűfejnyi foltok a bőrön. Kezdetben csak az arcon, majd a teljes testfelületen jelen voltak az égő fájdalommal járó kiütések. Heteken át megmaradtak a kiütések, amik az elmúlásukat követően nyomokat hagytak maguk után hátra; ez volt a „ragya”. Az esztétikai hibán kívül egyéb nyomai is maradtak az átvészelt fertőzésnek. Gyakran végtagtorzuláshoz, vaksághoz vezetett a fertőzés. A XVIII. és XIX. századi Magyarországon a vakok 30 %-a fekete himlő miatt veszítette el a látását. Emiatt vált fél szemére vakká Kölcsey Ferenc is.

Akik megbetegedtek a „foltos szörny” vagy a „fekete halál” nevű kórban, azoknak a 25-40 %-a meghalt. A későbbiekben megjelent a vírus kevésbé halálos változata is, amely már „csak” körülbelül minden 100. megfertőzött ember halálát okozta.

Csak a védőoltás nyújtott védelmet

A fekete himlő több évezredes tombolásának és pusztításának a védőoltások kifejlesztése és bevezetése vetett véget. A „védőoltás” kezdetleges formáit már Afrika és Ázsia népei is alkalmazták, amikor fekete himlős beteg himlőváladékát vagy porított himlővar porát lélegeztek be az orrukon. Ennek következtében ők általában enyhe formában átestek a betegségen, és elkerülték a súlyos kimenetelű fertőzést.

A XVIII. században Edward Jenner, angol orvos tökéletesítette a módszert, és így ő tekinthető az első embernek a világon, aki erőfeszítéseket tett egy fertőző betegség elleni harcban egyfajta modern értelemben vett vakcináció alkalmazására. Maga a vakcináció szó is az ő nevéhez fűződik. Ő figyelte meg azt, hogy a tehénhimlővel fertőzött fejőnők immunisak (= ellenállók) a fekete himlő vírusával szemben. Ő fejlesztette ki azt a vakcinát, amelyik a tehénhimlő (tehén = vacca) vírusát juttatta be az emberek szervezetébe, és védte meg őket a humán fekete himlőtől. Később módosítottak az oltóanyagon, és a tehénhimlő vírusa helyett már enyhe lefolyású fertőzést kiváltó Vaccina vírus szerepelt az oltóanyagban.

Látható volt, hogy kiket oltottak be

Az oltóanyag beadását követően az oltás helyén, a felkaron egy gennyes búb alakult ki az oltottaknál. Noha a gennyesedés a későbbiekben megszűnt, a fekete himlő elleni oltásnak, a „tüzes karcolásnak” a nyoma mindvégig megmaradt.

Ez is érdekelheti:

A fekete himlő elleni vakcina működött

A „fekete halál” elleni oltás annyira hatásos volt, hogy egyfajta egészségügyi világsikerként 1979-re sikerült himlőmentessé tenni a Földet. Azóta senki nem fertőződött meg természetes úton a fekete himlő vírusával. 1980 óta megszűnt a fekete himlő elleni oltás kötelezősége is.

Néhányan azonban továbbra is félelemmel és fokozott figyelemmel tekintenek a fekete himlőre, ugyanis az a bioterrorizmus szempontjából potenciális veszélyforrásnak minősül.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás

(1) https://antsz.hu/felso_menu/temaink/jarvany/jarvany_archivum/oltasbiztonsag/himlo.html

(2) https://www.centerforhealthsecurity.org/our-work/publications/smallpox-fact-sheet

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# vírus # fertőzés # fekete himlő # koronavírus # fekete halál # himlő # ragya # Poxvirus variolae

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés