Ezeket látta már?

Molibdénhiány

Hormonális, táplálkozási és anyagcsere betegségek
2010. november 25. 10:36
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A molibdén létfontosságú nyomelem, a nukleinsavak szerves bázisainak lebontásában, ezáltal a húgysav képzésében vesz részt. Bizonyított, hogy a test növekedéséhez is fontos. A szervezetben legfontosabb szerepének tekinthető a máj méregtelenítő enzimjeinek (xantin-oxidáz, szulfit-oxidáz, aldehid-oxidáz, stb.) aktiválása. Segítségével javul a máj méregtelenítő funkciója, felgyorsul a feleslegessé vált aminosavak lebomlása és vizelettel történő ürülése. A molibdén fontos a csontok, az inak és porcfelszínek képzéséhez is. Legnagyobb koncentrációban a májban, vesékben, csontokban és a bőrben található. A gyomor-bélcsatornából könnyen felszívódik és legnagyobb mennyiségben a vizelettel ürül. Szervezetünk legfontosabb molibdénforrásai a borjúmáj, gabonafélék, zöldleveles zöldségfélék, hüvelyesek (bab, borsó, lencse).

A molibdénhiány előfordulása és terápiája

Molibdénhiány

Forrás: MTI


Egészséges felnőttek esetén molibdénhiánnyal nem kell számolnunk. A molibdén hasznosulását elősegítő vegyület (molibdén kofaktor, vagy "Moco") hiánya recesszíven öröklődő ritka betegség, mely kisgyermekkorban végzetes. Izolált molibdénhiányos szindróma nem ismert. A molibdén jól ismert biológiai funkciói alapján viszont joggal feltételezik, hogy hiánya jelentősen hozzájárulhat bizonyos betegségek (alkoholos májkárosodás, alkoholos idegrendszeri károsodás, köszvény, húgysavas vesekárosodás, stb.) kialakulásához.

A napi ajánlott molibdénfelvétel életkorfüggő:

  1. 1 0-3 éves korban:15-50 mikrogramm (µg)
  2. 2 4-6 éves korban:30-70 µg
  3. 3 7-10 éves korban:50-150 µg

7-10 éves korban:50-150 µg

Serdülőknél és felnőtteknél: 74-250 µg

A napi ajánlott felvétel attól is függ, hogy az adott egyén számára szükséges-e a szervezet számára a fokozott molibdénhatás (pl. intenzív méregtelenítő funkciót igénylő betegségek, mint pl. köszvény, alkoholizmus, veleszületett aminosav-anyagcsere zavarok, csont-ízületi rendellenességek, vagy időskori porckopás, stb.).

A molibdén túladagolása is veszélyes lehet. Golyvaszerű betegséget, hasmenést, növekedési zavarokat, rézfelszívódási elégtelenséget, vérszegénységet okozhat.

A molibdénhiány lefolyása

A molibdénhiányos betegségek lefolyása az alapbetegség függvénye.

A molibdénhiány diagnózisa

A vér molibdénszintjének mérése nem tartozik a rutin laboratóriumi vizsgálatok közé. amennyiben fokozott molibdénhatásra van pl. egy kóros állapot miatt szükség, gondolni kell a szervezet fokozott molibdénigényére, és az életkori értékeknek megfelelő pótlást kell alkalmazni – természetesen különös figyelmet szentelve a túladagolás tüneteinek.

A molibdénhiány megelőzése

A legtöbb multivitamin és ásványi sópótló-készítmény megfelelő mennyiségben tartalmaz molibdént is. Amennyiben fokozott molibdénbevitelre lenne a betegnek szüksége, az igényét ezekből a gyógyszerekből fedezheti.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# általános egészségügyi téma # ásványianyag hiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés