Ezeket látta már?

Lewy-testes betegségek

Betegségek
2010. április 09. 10:33
Módosítva: 2015. november 04. 13:49
Lewy-testes betegségek

A Lewy-testek az agysejtekben, főként a szinapszisok területén képződő degenerációs gócok, melyek az idegsejtek fokozatos pusztulását eredményezik.

A Lewy-testes betegségek formái a következők:

lewi-szinapszis-280x200-d00000827843ca8d859ab

Forrás: Medipress


  1. 1 Parkinson-kór
  2. 2 Diffúz Lewy-testes betegség
  3. 3 Kevert típusú Lewy-testes betegség

Kevert típusú Lewy-testes betegség

Valamennyi betegségre jellemző a Lewy-testek megjelenése és az agy állományának pusztulása. A különbség, mely a tünetekben is megmutatkozik, a Lewy-testek agyi eloszlásának gócpontja. Így pl. az agytörzsi ("nigropallidáris") mozgatóközpontokban koncentrálódó Lewy-testes betegség Parkinson-kórban nyilvánul meg. Ami valamennyi Lewy-testes betegségre jellemző: (1) a betegség progresszivitása. A tünetek javítására pl. Parkinson-kór esetében van lehetőség, de az agy pusztulásának feltartóztathatóságára nincs. (2) Az összes Lewy-testes betegség közös tünete a szellemi hanyatlás (demencia).

A Lewy-testes betegségek előfordulása

A Lewy-testes betegségek döntően, de korántsem kizáróan időskori betegség, melynél erős a férfiak dominanciája (5:1). Ennek vélhető oka a női hormonok, főként az ösztrogének védőhatása.

A betegség gyakoriságáról pontos információink nincsenek, mert a tünetek erősen összemosódnak az egyéb (pl. alkoholos, érelmeszesedésre visszavezethető, balesetet követő, stb.) értelmi hanyatlás tüneteivel.

A Lewy-testes betegségek okai

A Lewy-testes betegségek okai nem ismertek, de erős a gyanú, hogy a fő ok a központi idegrendszer oxidatív károsodása ("oxidatív stressz"). Erre számos közvetlen és közvetett bizonyíték áll rendelkezésre. Ez a feltételezés terápiásan ma még nem kihasznált.

A Lewy-testes betegségek tünetei

A Lewy-testes betegségek egyetlen közös tünete az értelmi hanyatlás. A többi tünetet a károsodás agyi gócközpontja határozza meg. Így Parkinson-kór esetén a demenciához remegés (tremor), izommerevség (rigiditás) és mozgásszegénység (ataxia) társul. Diffúz formák esetében a jellem megváltozása is gyakori, jelezvén a felsőbb morális központokat tartalmazó homloklebeny károsodását.

A Lewy-testes betegségek lefolyása

A Lewy-testes betegségek mindegyike végzetes, a várható élettartam nagymértékben függ a betegség kezelhetőségétől. Így a Parkinson-kór kórjóslata viszonylag kedvező, más demencia lefolyása viszont ma még nem befolyásolható. A túlélés ideje változatos, vannak gyors lefolyású rosszindulatú formák, és lassabb lefolyású, akár 10 évig is elfogadható életszínvonalat biztosító Lewy-testes betegségek is.

A Lewy-testes betegségek diagnózisa

Egyes esetekben, pl. Parkinson-kór esetén pusztán a klinikai tünetek alapján is könnyű a diagnózis. Főként az értelmi hanyatlás által uralt kórképekben (pl. Alzheimer-kór) különböző pszichológiai tesztek segíthetnek a betegség felismerésében. Mindazonáltal a betegség az agyállomány sorvadásával jár, ami nagy felbontóképességű képalkotó eljárásokkal (CT, MRI) is láthatóvá tehető. Amennyiben pontos diagnózis szükséges, az agy állományából vett minta szövettani vizsgálata is segíthet. A szövettani vizsgálat természetesen nem jöhet szóba olyan gócok feltételezése esetén, melyekhez közel létfontosságú szervek helyezkednek el. A károsodás gócközpontjának igazolásában az elektroenkefalográfiának (EEG) is szerepe lehet.

A Lewy-testes betegségek terápiája

A gyógyszeres kezelés célja az agysejtek és szinapszisok pusztulása során hiányzó agyi ingerületátvivő anyagok koncentrációjának fokozása. Így Parkinson-kór esetén a dopaminnal "működő" szinapszisokba dopaminszerű anyagok bejuttatása ma már lényegében megoldott.

A Lewy-testes betegségek megelőzése

Az oxidatív stressz kivédésére elvileg alkalmasak bizonyos vitaminok (A-, C-, E-vitamin), a zöldségek és gyümölcsök festékanyagai, a flavonoidok. Idős korra kifejlesztett multivitaminok szedése tehát elvileg nem tűnik feleslegesnek.

Nőknél a Lewy-testes betegségek megelőzésének egyértelműen hatékony módja a változókori ösztrogénpótlás.

Bizonyítottnak tekinthető, hogy a mentális tevékenység és fizikai aktivitás fenntartása jótékony hatású a megelőzésben.

Léteznek olyan teóriák is, melyek azon alapulnak, hogy a károsodott sejtek cukorfelvétele csökken. Hogy ez ok, vagy következmény, még nem világos.

Számos olyan megfigyelés is napvilágot látott, hogy bizonyos demenciák testi sérüléssel járó súlyos balesetek esetén jóval gyakoribb, és a lelki megrázkódtatás is ez irányban hat. Ma még nem világos, hogy ezeket a megfigyeléseket miként lehetne a megelőzésben kihasználni. Könnyen meglehet, hogy a gyors mobilizáció és mentális gondozás sokat segíthet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# demencia # idegrendszeri betegség # Parkinson-kór # pszichés betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés