Ezeket látta már?

Farkasvakság

Szembetegségek
2010. február 17. 09:29
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A farkasvakságban szenvedő beteg szürkületben, félhomályban feltűnően gyengébben lát, mert a szem nem képes azonnal alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez. Ennek oka a szem ideghártyája széli részein elhelyezkedő látóidegsejtek, a pálcikák nem megfelelő működése: a pálcikákban igen fontos kémiai anyag, rodopszin található. Ez nagyon érzékeny a fényre: fény hatására lebomlik, majd sötétben gyorsan újra felépül kellő mennyiségű A-vitamin jelenlétében. A-vitamin hiányában azonban a folyamat lassabban megy végbe, szürkületi vakság jelentkezik.

A farkasvakság előfordulása

Farkasvakság

Forrás: EgészségKalauz


Ez a hiánybetegség a 2-5 éves gyermekek körében fordul elő leggyakrabban, általános alultápláltság részeként. A fejlődő országokban nemcsak a gyermekek, hanem - a fokozott szükséglet miatt - a terhes- és szoptató anyák is ki vannak téve a vitaminhiány veszélyének.

A farkasvakság oka

A farkasvakságot, más néven éjszakai vakságot gyakran az A-provitamin hiánya okozza. E hiánybetegségben csökken a látásban alapvető szerepet játszó a purpurin nevű fehérje termelése.

A farkasvakság tünetei

Az említett rossz éjszakai látás mellett jellemző a szemszárazság, étvágytalanság, tartós vitaminhiány esetén bőr és nyálkahártya-betegségek, bőr- és fogelváltozások alakulhatnak ki. A haj törékennyé válik, a körmök is berepedezhetnek. Károsodik az immunrendszer, csökken a fertőzésekkel szembeni ellenállás.

Az A-vitamin hiány: súlyosabb eseteiben a farkasvakság mellett szemszárazság, fényérzékenység, szaruhártya-lágyulás léphet fel. Előrehaladott formában a szem kötőhártyájának, illetve szaruhártyájának a kiszáradása nagyfokú látásromlást, valamint teljes vakságot okozhat. A nyálmirigyek sorvadnak, a nyálkahártyák kiszáradnak, szájgyulladás, a bőrön pedig kiszáradás, repedezések, elszarusodás lép fel. Gyermekkorban lassul a növekedés.

A farkasvakság lefolyása

Megfelelő vitaminbevitel esetén a tünetek gyorsan javulnak. A már kialakult vakság (a pálcikák teljes pusztulása esetén) nem gyógyítható.

A farkasvakság diagnózisa

A tünetek és szemvizsgálat alapján lehetséges. Romlik a gyerekek látásélessége esti fényviszonyok mellett.

A farkasvakság kezelése

A tünetek észlelésekor lényeges a szemorvosi vizsgálat és az A-provitamin bevitele. A szükséges vitamin mennyisége életkortól függően változik.

Forrás:

emedicine.com

healthvitaminsguide.com

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# A-vitamin hiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés