Ezeket látta már?

Elfogadás - érintés - szeretet

Vizsgálat
2012. április 11. 10:42
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Elfogadás, érintés, szeretet, és ami mögötte van - Mindent megtesznek a kicsikért a Dunakeszi korai fejlesztő központban!

Gyönyörű lakópark kellős közepén áll az a vadonatúj társasház, amelynek földszinti bérleményébe, az Első Lépések Alapítvány fejlesztő központjába óramű pontossággal érkezik egy közeli településről hármas ikreivel a fiatalasszony. Koruk szerint egyformák a gyerekek, képességeik között mégis hatalmas a különbség.

baba-es-mama-d00000CB1231b14e4c39b

Forrás: MTI


A testvérek "legkisebbike" alig hall, rosszul lát, mozgása nehézkes, értelmi képességei messze elmaradnak kortársaiétól. Neki kell a legtöbb segítség. A "középső" fiú már csak neurológusi támaszt és némi utógondozást igényel, a "legnagyobbnak" elég a torna - magyarázza a temérdek türelemmel és optimizmussal felvértezett anya. A meleg, barátságos színekben pompázó, napsugaras szobákban indulhat a foglalkozás.

A fiatalasszony készségesen mesél kálváriájukról, erőfeszítéseikről - név nélkül. Megkér, hogy annak a településnek se írjam le a nevét, ahonnan autóval hordja Dunakeszire négy és fél éves gyermekeit. A korábbi jó állását feladni kényszerülő, családjával szerény körülmények között élő asszony láthatóan és hallhatóan túltette már magát a "vajon megmarad-e, élhet-e a gyermekem" észbontó dilemmáján, hiszen még a legkritikusabb állapotban született fiút is megmentették az orvosok. Már "csak" a testi és lelki fejlesztés van hátra, különösen a legkisebbnél. Az asszony nem panaszkodik, csak küzd és hisz az apró lépésekben (megtapasztalta, hogy érdemes), amelyek eredményeként talán elfogadható minőségű életet élhet majd a "pici" fia is.

"Mindenből" háromnak kell lennie

A hármas ikrek közül a legkisebb 730 grammal jött a világra. - A korábban elszenvedett fertőzések miatt kéthetes korában majdnem meghalt, újra kellett éleszteni, percekig oxigénhiányos állapotban volt - magyarázza az anya. Megmondták neki: a testileg és szellemileg sérült gyermek speciális ellátást és állandó törődést igényel, de hogy mennyire javítható az állapota, az leghamarabb hat éves kora körül derül majd ki.

A "középső" fiú 1340 grammal, agyvérzéssel született, de a vérömleny szerencsére felszívódott. Némi neurológiai segítséget még mindig kap, ennek ellenére rendben van, okos kisgyermek, ahogy az 1370 grammal született, legnagyobb testvér is.

- A nagyszülők és a párom segítenek, ki miben tud, de a fuvarozás az én reszortom - mondja az asszony, miközben csemetéi eltűnnek a két teremben rájuk várakozó gyógypedagógusok karjaiban.

Utóbb kiderül, hogy az ikrek saját településükön speciális óvodába járnak, heti egyszer utaznak Dunakeszire, miután korábban a Dévény-tornától kezdve mindent kipróbáltak, amit az adott helyzetben javasoltak a szakemberek. Hozni, vinni, ellátni őket, és belekapaszkodva a legkisebb eredménybe is, hinni a lassú javulásban - mindez hatalmas kitartást, és nem kevés anyagi áldozatot kívánt a családtól - derül ki a fiatalasszony történetéből.

Ha végiggondoljuk, hogy házukban "mindenből" háromnak kell lennie, mint ahogy csak a három babaülést befogadni képes autó jöhetett számításba, már kapunk némi ízelítőt a gyakorlati problémákból. És ez még nem minden...

- Az éjszakák a legnehezebbek, még mindig - sorolja az édesanya, bár szemében inkább elszántság, mint megtörtség tükröződik. - A pici fiú éjjel 2-kor rendszeresen felkel, reggelig játszana (ez az állapotával összefüggő jelenség), a "nagyok" azonban aludnának, ami így meglehetősen bajos, miként gond a közös szabadidős program is.

- A két nagyobbat óhatatlanul zavarja, akadályozza kontrollálatlan viselkedésével a sérült kicsi, így hát az áldozatvállalást már nekik is el kellett sajátítaniuk - teszi hozzá az asszony, majd arra biztat, hogy nyugodtan nézzek be a foglalkozásokra, mert érdemes.

Elfogadni őket olyannak, amilyenek

Bekukkantok az egyik terembe, ahol Torday Márta gyógypedagógus úgynevezett szenzomotoros tréninget tart a két nagyobb fiúnak. Mint hangsúlyozza, az idegrendszeri érés folyamatának fejlesztése a cél, miközben a gyermekek ügyesednek, mozgásuk összehangoltabbá válik (a több törődést a "középső" gyermek igényli, fejlettebb testvére meglehetősen önállóan és tempósan használja a speciális eszközöket).

Márta kezei között szinte elvesznek a kicsi testek, amelyeket bravúros ügyességgel forgat, emel, bújtat a tornapad alá, majd segít a bordásfalra fel. Úgy foglalkozik az egyikkel, hogy pillanatra sem téveszti szem elől a másikat, hol ide, hol oda "küld" egy dicsérő, biztató szót, hol az egyik, hol a másik kicsi fejre nyom puszit, és simogatásból, ölelésből is kifogyhatatlan.

Amikor egy kagyló formájú fotelban pörgeti az egyik fiúcskát, aggódni kezdek, de a gyógypedagógus megnyugtat: nem elég érett ahhoz a gyerek idegrendszere, hogy elszédüljön. Mire kimondja, már a szoba túlsó sarkában nevetgél, sugdolózik a testvérrel, aki türelmetlen, kiabál, menne már mindenfelé, egyre nehezebb a figyelmét lekötni.

- Az a legfontosabb, hogy megtaláljuk az utat a ránk bízott gyerekekhez, és elfogadjuk őket olyannak, amilyenek - fogalmazza meg hitvallásukat Márta, aki a látottakat kommentálva elmagyarázza: ha valamelyik "páciens" kiabál, "rosszalkodik", azt nem az ő bosszantására teszi, hanem azért, mert épp ebben a viselkedésben testesül meg a kicsi baja.

Benézek a másik szobába is. Az ikrek legkisebbike épp Nagyné Bernolák Nórával vív csendes harcot: kezénél fogva az ajtó felé húzza, elege van a foglalkozásból, de a gyógypedagógus humorral, szeretettel visszaterelgeti. - Nézd csak! Tegyük ezeket a színes fadarabkákat a tábla üres helyeire! Kérem a kezembe! Köszönöm! - mondja neki. (folyt.)

Így, újra és újra elérve a gyermek hajlandóságát és figyelmét, folyik a játékterápia. Végül mehet a fiú anyja ölébe.

- Valamilyen mértékig értelmi sérült marad, de hogy pontosan mire lesz képes később, az iskolás korára derül ki - magyarázza Nóra, aki csak úgy, mint kolléganője, a végtelen empátia fontosságát hangsúlyozza. Humor, szeretet, érintések - sorolja a foglalkozások legelemibb "kellékeit".

Békés sziget

Hogy mi minden kell még egy ilyen központ létrehozásához, eredményes működtetéséhez, arról az Első Lépések Kora Gyermekkori Intervenciós Alapítvány vezetője, Boros Boglárka gyógypedagógus-pszichológus mesél. Mint mondja, az alapítvány, illetve a hozzá tartozó korai fejlesztő központ 2006-ban jött létre.

- Hat éves kor alatti, eltérő fejlődésű kicsikkel foglalkoznak, de ez nem azt jelenti, hogy csak sérült gyermekek járnak ide - közli. - A "csak" fokozott figyelmet igénylő koraszülöttektől kezdve a genetikai, illetve kromoszóma-rendellenesség, esetleg méhen belüli vagy szülési trauma miatt sérült gyermekekig sokféle kicsi megfordul ezen a "békés szigeten". Down-kóros és autista kicsikkel is foglalkoznak, de azokat a szülőket sem utasítják el, akik csupán nevelési ötletekre, tanácsokra szorulnak. A komplex állapotfelmérés éppen arra való, hogy kiderüljön: szükség van-e rendszeres foglalkozásra vagy más módon is kezelhető a kisebb-nagyobb, esetleg csupán átmeneti gond.

Gyorsan hozzáteszi: a szülők szinte kivétel nélkül ráéreznek, mikor van baj.

A kényelmes és barátságos, minden szükséges eszközzel ellátott dunakeszi központban évente 160-170 gyermeket fogadnak (a régi épületet azért hagyták ott, mert ennek a lakóparki ingatlannak kisebb a rezsije), az igény nagy, a várólista sem rövid.

baba-jatszik-d00000CEB760f7e119d98

Forrás: Napidoktor


Sokkal több ilyen központra lenne szükség

Nemcsak helyből és a kistérségből, hanem Budapest külső kerületeiből, sőt Nógrád megyéből is hoznak gyerekeket, akikkel összesen 11 szakember foglalkozik - gyógypedagógusok, logopédusok, pszichológusok, gyermekpszichiáter, mozgásfejlesztő szakemberek.

Az utóbbi hivatásnak három képviselője is tevékenykedik itt, hiszen a nagy- és finom mozgás, például a kézmozgás fejlesztése az egyik fő profiljuk. Természetesen a beszéd és az értelmi képességek, valamint a szociális-kommunikációs készségek javítása is napi feladat ugyanúgy, mint a praktikus teendők (evés, ivás, önkiszolgálás) pallérozása.

Boros Boglárka nem hárítja el az anyagiakra vonatkozó kérdéseimet sem. Véleménye szerint akkor lennének igazán optimális helyzetben, ha állami támogatást kapnának, de a mostani bonyolult rendszerben erre egyelőre nincs kilátás. Marad a szülők befizetése (az általában egyórás foglalkozás alkalmanként 3500 forintba kerül), és az úgynevezett egyszázalékos támogatás. Ebből a két forrásból, illetve az esetlegesen elnyert pályázati bevételekből kell fedezniük a működési költségeket. A pénztárca szűkösségét jól jelzi, hogy több munkatársuk ingyen is vállal órákat, csak hogy segítsen.

S hogy mivel mérik itt a sikert? Szó szerint minden plusz lépéssel, amit egy-egy gyermek fizikai vagy szellemi téren produkál - derül ki az elmondottakból.

Persze fel tudnak mutatni egészen különleges eredményeket is: Boros Boglárka egy 24 hétre, 620 grammal született babának az esetét említette. A gyermeket hároméves korában teljesen egészségesen "adták vissza" a családjának.

Így már érthető, miért a várólista, és miért a családbarát jelző. - Sokkal több ilyen komplex fejlesztő központra lenne szükség az országban, mert sok a "problémás" kisgyerek - jegyzi meg szerényen az alapítvány vezetője.

Meg sok ilyen csapatra - nyugtázom, ahogy kiérek a verőfényes utcára, és elhaladok egy rohangáló gyerekekkel teli játszótér mellett.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# életmód # pszichológia # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés