18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Fájó kérdések a meddőséggel kapcsolatban, amiket nem merünk feltenni

Vizsgálat
2023. augusztus 30. 17:04
meddőség, terméketlenség, gyerekvállalás

Igyekeztünk 4 olyan kérdésre kielégítő választ adni, amik a leggyakrabban előfordulnak az olyan pároknál, ahol a gyermekáldás egyelőre elmarad.

Ha a baba nem és nem akar megérkezni egy családba, az jelentősen képes rányomni bélyegét a mindennapokra, és olyan kérdések kavarognak a nőkben, amiket nagy hiba lenne elnyomni, vagy figyelmen kívül hagyni. Ez egy kifejezetten nehéz helyzet, komoly lelki megterhelést jelent, így a válaszok hatalmas segítséget nyújthatnak. A válaszok megadásában dr. Angyal Géza szülész - nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Velem van a gond?

Ez az első lépés, amit érdemes tisztázni. Bár tartja magát a nézet, hogy ha a baba várat magára, akkor a nővel van valami gond, ez nem feltétlenül igaz. A statisztikai adatok alapján a meddőségek hátterében ma már az esetek felében a férfiaknál jelentkező eltérések állnak. Megjegyezzük, hogy a meddőségi vizsgálatok egy férfi esetében egyszerűbbek, gyorsabbak és messze nem olyan kellemetlenek, mint a hölgyeknél, így, ha a baba várat magára, első körben érdemes a férfi vonalon elindulni

Érdemes számolgatni a peteérés időpontját?

A spermiumok az együttlétet követően nem csak pár óráig életképesek, hanem akár 5 napig is. A jellemző a 48-72 órás időintervallum, vagyis a megtermékenyítés ebben az időszakban lehetséges. Hogy érdemes lehet-e számolgatni a peteérés időpontját? Alapvetően igen, bár tény, hogy mire a tesz kimutatja a peteérést, addigra jellemzően már túl vagyunk rajta, illetve az is igaz, hogy ez a számolgatás sok pár számára stresszes, így rontja az együttléteket, ezzel pedig a várandósság kialakulásának esélyét.

A cél, hogy harmonikus kapcsolatba érkezzen a baba, vagyis olyasmit ne tegyünk, ami megterhel minket. A spermiumok termelése és “frissen” tartása szempontjából, ha két- három naponta összebújik a pár, az már tökéletes, ezzel pedig a spermiumok életképességét is szem előtt tartva már nemigen lehet mellé nyúlni.

Mikor jön el a lombik ideje?

Ez egy nagyon jó kérdés, de a válasz nem olyan egyszerű. Hivatalosan meddőnek az a pár számít, ahol egy éven belül a normál szexuális élet mellett sem jön létre a terhesség. Ugyanakkor elképesztően sok tényező lehet hatással a szervezetre, így a lombik nem feltétlenül indokolt egy év után, ahogyan azt sokan gondolják - mondja dr. Angyal Géza.

Egy év után a kivizsgálások már mindenképpen szükségesek - sőt, már előbb is belevághatunk, hiszen így legalább megismerhetjük a probléma gyökerét. Azzal azonban számolni érdemes, hogy ma már a várandósság kialakulása nem megy olyan könnyen. Ennek oka, hogy a test számára a terhesség komoly kihívást, amit akkor “vállal”, ha a normál működése biztosított - vagyis, ha megfelelő a tápanyagellátottsága. Ez azonban napjainkban még a kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás mellett sem minden esetben megoldható, itt lép be a képbe a felkészülés.

Elsőre talán furán hangozhat, hogy a terhességre fel kell készülni, de a testünk számára ez ma már sokszor szükséges

A környezeti hatások, amik bennünket, illetve az élelmiszereinket érintik, nem múlnak el nyomtalanul. A szervezet esetében a tápanyagfelhasználás fokozását okozzák, míg az élelmiszerekben éppen fordítva, a tápanyagok mennyiségét csökkentik. Egy megfelelő várandósvitamin ezt az eltolódást segít kiegyenlíteni, felkészíteni a szervezetet a terhességre. Ehhez kell, hogy jól hasznosuljanak a benne lévő anyagok (ezt elősegíthetjük a megfelelő, szerves kötések jelenlétével -citrátok és -glükonátok, valamint a komplexitással), valamint fontos, hogy képes legyen kiszolgálni az eltérő trimeszterek eltérő igényeit. A felkészülési időszak és az első trimeszter tápanyagigénye eltér a második trimeszterétől, és mindkettő eltér a harmadik trimeszter tápanyagigényeitől, mely azonban azonos a szoptatási időszakban igényelt mennyiségekkel.

Kell pszichológus?

Erre a válasz egyénenként eltérő. Hogy szükséges-e beszélni az érzéseinkről, mikor a vágyott baba nem és nem érkezik, ne adj’ Isten vetélések sorozatával kénytelen megbirkózni a pár? Mindenképpen! Azonban az, hogy ezt a párunkkal tesszük, egy jóbaráttal, vagy szakembert vonunk be a folyamatba teljesen egyénfüggő. Mindenesetre tény, hogy nagyon sok esetben szükséges a mentális segítő egy ilyen helyzetben, vagyis se nem kellemetlen, se nem szégyellnivaló, ha a nő, a férfi, vagy akár mindketten pszichológus segítségét kérik!

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nyár kismamaként: mik a veszélyek, és mit lehet tenni, hogy megelőzzük a bajt?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# meddőség # termékenység # terméketlenség # gyerekvállalás # peteérés # lombik # Sanitas-szolgáltatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés