Ezeket látta már?

Évszakváltó hajhullás: ezért hullik jobban a hajunk ősszel

Szépségápolás
2024. szeptember 11. 22:04
haj, őszi hajhullás, oka jele korpásodás tünete

Minél egészségesebb a fejbőr és a haj, annál jobban ellenáll a stressznek.

A stresszt már régóta a hajhullás egyik okozójaként tartják számon. A hideg idő tovább ronthat a helyzeten: fokozza a hajhullást, ha megfázik a fejbőr, ám, némi tudatossággal ez elkerülhető.

Mikor hullik jobban a hajunk?

- "Egy kutatás szerint a nagy stresszt átélő nőknél 11-szer nagyobb valószínűséggel fordul elő hajhullás. De nem kell azonnal megijedni – nyugtat Vass Edina, az elrontott frizurák helyrehozására specializálódott Angerer Fodrászat mesterfodrásza. - Ősszel például a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor, a nagyobb hőmérsékleti átmenettel bíró időszakokban ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, úgy ez fejbőrünkre is igaz."

Minél egészségesebb a fejbőr és a haj, annál jobban ellenáll a stressznek, a hajhullás annál enyhébb. Ezért évszakváltáskor kiemelten fontos a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás, a fokozott folyadékfogyasztás, a célzott vitaminszedés, és a rendszeres hajápolás a megfelelő hajápolási termékek használatával. Ha nincsenek egyéb tünetek, javasolt a heti kétszeri hajmosás, a rendszeres hajbalzsam használat, valamint a heti egyszeri hajpakolás.

Erre vigyázzunk!

Az egészséges életmód és hajápolás mellett, vigyázzunk magunkra, mert az első ködös, hideg reggelek beköszöntével könnyen megfázhat a fejbőr, ami száraz, húzódó, viszkető érzéshez, korpásodáshoz és akár hajhulláshoz is vezethet. Ilyenkor feltűnően sok haj hullik ki, mert a hideg miatt romlik a vérkeringés, a fejbőr tápanyag- és oxigénellátása.

- "A legfontosabb, hogy hajmosás után mindenképpen használjunk hajszárítót és kerüljük a nagymértékű hőmérséklet-ingadozást, valamint hideg időben mindig viseljünk a fejünkön kendőt vagy sapkát" – figyelmeztet Vass Edina, az Angerer Fodrászat mesterfodrásza.

Az őszi nap sugarai nem szárítják meg a hajat megfelelően, ezért jobb mellőzni a reggeli hajmosást, mert bár ránézésre, tapintásra úgy tűnhet, hogy a haj száraz, valójában a fejbőr minden hajmosás után nedves marad. Ha ilyenkor kimegyünk a hidegre az jó eséllyel jelentősebb mértékű hajvesztéshez vezethet.

Mit a teendő, ha megfázott a fejbőr?

Ha szokásostól nagyobb hajhullást, száraz, húzódó, viszkető érzést vagy korpásodást tapasztalunk, nagy valószínűséggel megfázott a fejbőrünk, ezért a fejbőr gondos ápolására van szükség.

- "Száraz korpásodás esetén kúraszerűen ajánlott hajápolókat használni, de akár samponba csepegtetett teafaolajjal is támogathatjuk fejbőrünk egészségét. A húzódó, viszkető érzésen enyhíthetünk, ha gyakran masszírozzuk a fejbőrünket, hiszen ez serkenti a vérkeringést, elősegíti a javulást. Növényi, például búzacsíra, jojoba, vagy ricinus olajos pakolásokat is használhatunk nyugtató célból, ezzel egyúttal a vitamin pótlásról is gondoskodhatunk" – tanácsolja Vass Edina.

A masszázst a fejtetőn kezdjük egymással szembefordított tenyerekkel, az első ujjpercek lenyomásával. Körkörös mozdulatokkal haladjunk hátra a tarkó felé, majd a halánték és a fülcsont mögötti részt is gondosan masszírozzuk át. Szintén lényeges, hogy ügyeljünk a fokozott folyadékbevitelre, ami részben a vitaminok garantált felszívódása, részben a fejbőr szárazságának legyőzése miatt fontos. Ha a tünetek nem szűnnek meg, valamint a hajhullás nem áll vissza a szokásos mértékre, akkor viszont feltétlen keressünk fel egy bőrgyógyászt.

Összegezve

  • A stressz és a hideg idő is ronthatja a fejbőr és a haj állapotát.
  • Kiegyensúlyozott táplálkozás, folyadékfogyasztás és hajápolás segíthet.
  • A hideg idő miatt fontos a hajszárító használata és a fejfedő viselése.
  • Kiemelten fontos a fejbőr gondos ápolása korpásodás vagy száraz, viszkető érzés esetén.
  • Ha a tünetek nem javulnak, érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt.

Olvasta már?

A viszkető fejbőrnek számos oka lehet - így szabaduljon meg a kellemetlen tünetektől!
Következő cikk

A viszkető fejbőrnek számos oka lehet - így szabaduljon meg a kellemetlen tünetektől!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Megfázás # korpásodás # hajhullás # fejbőr # Stressz # Sanitas-szolgáltatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés