Ezeket látta már?

Korán kelő vagy későn fekvő? Ezért nem mindegy

Szépségápolás
2023. október 18. 05:04
alszik

Érdemes a biológiai óránkra hallgatni.

Mindenkinek megvan a saját alvás kronotípusa. Ez az a személyes biológiai óra, amely szabályozza testünk ritmusát, illetve ez mondja meg, hogy éppen kora reggel, késő este vagy valahol a kettő között tudjuk teljesítőképességünk maximumát nyújtani és fokozottabban koncentrálni.

A kutatások szerint ezek az alvási ritmusok akár 10 órában is eltérhetnek egyének közt, ráadásul ez életünk során is eltolódhat, változhat. Így nem meglepő az sem, hogy léteznek egyaránt korai- és késői kronotípusú emberek mindegyik korosztályban. Az iskola, a munkahelyi beosztás pedig épp ezeket a természetes időket osztja el vagy éppen darabolja fel, általában nem éppen kedvező módon.

Az egyik tanulmányban arra a megállapításra jutottak, hogy - a várakozásoknak megfelelően - a tinédzserek körében volt a leggyakoribb a késői kronotípus. Az emberek alvási szokásai tehát nemcsak életkoronként, de még nemenként is változnak.

40 éves kor előtt a férfiak jellemzően a későbbi típusba tartoztak a nőkkel ellentétben, majd 40 éves korunk után ez épp megcserélődik.

Hoppá! Bebizonyították, hogy tényleg szépít az alvás - kattintson!

A lakosság belső órái tehát széleskörűen különbözőek, így ez önmagában is egyaránt hatalmas kihívás és kihagyhatatlan lehetősége a társadalomnak. Az USA-ban jelenleg a munkahelyek 30%-ában van éjszakai műszak, vagy kiterjesztett munkavégzés amely érinti az éjszakai vagy hajnali órákat.

A rendszeres ritmusban végzett munkánál biológiai óránk is megfelelően működik, ugyanakkor az elmozdulások növelik az elhízás, a cukorbetegség, a szívbetegségek kockázatát, így érdemes lenne a munkaadóknak a természetes alvásidővel is kombinálni a beosztások során.

A rugalmas munkaidőnek köszönhetően pedig mindenki a legproduktívabb időben kezdhetné el munkáját, amivel sokkal hatékonyabb és kipihentebb. A tinédzserek problémájára azonban csak egy megoldás van: az iskolába indulás idejét néhány órával eltolni, így segíthetnénk a legjobban a serdülőkori alvás összehangolását a tanulással.

Ez is érdekelheti:

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem jelent jót, ha gyakran felébred és képtelen visszaaludni



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: livescience
# alvás # bioritmus # alvászavar # ébredés # cirkadián ritmus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés