Ezeket látta már?

Ezt teheti, hogy elkerülje a rosszullétet a nagy kánikulában!

Életmódorvoslás
2024. július 16. 07:19
hőség, hűsölés, nyár, otthon

Kinek kell különösen óvatosnak lennie, mit tehetünk, hogy hogy a lehető legkevesebb kellemetlenséggel éljük meg ezeket a napokat?

Figyeljünk magunkra, és egymásra is!

Az extrém meleg mindenki szervezetét megviseli, még a teljesen egészségesek is gyengébbnek, fáradékonyabbnak érezhetik magukat, ráadásul a kánikulában jelentősen megnő bizonyos betegségek rizikója. Több embert veszélyeztet a kiszáradás, a túlhevülés, a hőguta és a napszúrás, ami akár életveszélyessé is válhat.

A nagy melegben a már meglévő egészségügyi problémák is fokozottabb tünetekkel jelentkezhetnek, a krónikus betegek rosszabbul érezhetik magukat, és az esetleges szövődmények esélye is nagyobb. Különösen oda kell figyelni az idősebbekre - 65 év felettiekre-, a kisbabákra és kisgyerekekre, a várandós kismamákra, a krónikus betegségekkel küzdőkre (szívbetegekre, diabéteszesekre vagy vesebetegekre), a mozgásukban korlátozottakra és a túlsúlyosokra.

Bizonyos gyógyszerek is érzékenyebbé tehetnek a hőre és a napsütésre, ezek közé tartoznak például az antihisztaminok, a béta-blokkolók, a vízhajtók. Fokozott veszélyének vannak kitéve azok is, akik a szabadban dolgoznak, sportolnak, esetleg komolyabb fizikai munkát végeznek.

Hogyan maradhatunk biztonságban a hőségriadó alatt?

Az egyik legfontosabb szabály, hogy igyunk rengeteg folyadékot! Nagy melegben a szokásos folyadékmennyiség sokszorosára lehet szüksége a szervezetünknek, részben a kiszáradás ellen, részben pedig azért, hogy az izzadással képesek legyünk szabályozni a test hőmérsékletet. Víz akkor is legyen a kezünk ügyében, ha éppen nem vagyunk szomjasak. A kisgyerekeknek, kisbabáknak is többször kínáljunk vizet, és az idősebbek figyelmét is hívjuk fel a gyakoribb ivásra! Az alkoholt és a magas cukortartalmú italokat kerüljük.

Lehetőleg ne tartózkodjunk a napon a legmelegebb órákban, vagyis délelőtt 11 és délután 3 óra között. Ha mégis a szabadban kell lennünk, viseljünk kalapot és könnyű, világos színű, természetes anyagból készült ruházatot, használjunk fényvédő krémet, és még inkább figyeljünk oda a folyadékpótlásra.

Töltsünk minél több időt a hűvös, esetleg elsötétített szobában, a tennivalóinkat, ha tehetjük, halasszuk el. Ne most menjünk bevásárolni, ügyeket intézni, csak ha feltétlenül szükséges. Arra is ügyeljünk, hogy a hőség a figyelmünkre, a reakcióidőre is hatással van, vagyis közlekedés közben is legyünk óvatosabbak.

hőség, hőségriadó, hőguta

Vigyázzunk, ne hevüljünk túl!

Forrás: Shutterstock


Húzódjunk be légkondicionált helyiségekbe, bevásárlóközpontokba, könyvtárakba, önkormányzatokba. Az elérhető, bárki számára nyitott helyek listája a Katasztrófavédelem honlapján található:

Hűtsük magunkat benedvesített törülközők, kendők segítségével: tegyük a tarkóra, csavarjuk a csuklóra, simítsuk át vele az arcunkat. Jól eshet az is, ha – akár naponta többször – langyos vízzel lezuhanyozunk. Ha van lehetőségünk strandra, vízpartra menni, tartsuk be a biztonságos fürdőzés szabályait, azaz felhevült testtel ne ugorjunk a vízbe, ne igyunk alkoholt, ügyeljünk a gyerekekre, idősekre, legyünk tisztában a fulladás jeleivel.

Lehetőleg többször együnk, kisebb mennyiségeket, és részesítsük előnyben a könnyű, hideg fogásokat, például a salátákat és a hideg leveseket. Gondoskodjunk az ételek megfelelő tárolásáról, hűtéséről is!

Hogyan tároljuk a kánikulában az inzulint? Kattintson, és tudja meg, mielőtt hibázna!

A komoly fizikai megterheléssel járó tevékenységeket, ha tehetjük, halasszuk el az esti, hűvösebb órákra. Ilyenkor menjünk sportolni is. Ha mégis testmozgást végzünk a szabadban, igyunk nagyon sok folyadékot, tartsunk többször is szünetet és pihenjünk az árnyékban vagy fedett, légkondicionált helyen.

Azon kívül, hogy a saját egészségünket óvjuk, figyeljünk oda másokra is! Kérdezzük meg az idős rokonokat, ismerősöket, szomszédokat, van-e lehetőségük hűvös környezetben lenni, eleget isznak-e, nincs-e szükségük segítségre.

Soha ne hagyjunk egyedül csecsemőt, kisgyereket vagy kisállatot a zárt autóban, még egy-két percre sem. Az autó beltere nagyon rövid idő alatt extrém módon felmelegedhet, a meggondolatlanság, figyelmetlenség pedig könnyen tragédiát okozhat!

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így ellenőrizheti le egyszerűen a kezéről, hogy elég vizet iszik-e



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# hőségriadó # hőguta # napszúrás # UV-sugárzás # nyár # bőrrák # melanóma

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés