Ezeket látta már?

Mikroműanyagok: így kerülhetnek a vízből a szervezetünkbe

Életmódorvoslás
2024. április 22. 11:04
mikromuanyagok fokuszban az idei Fold napjan (3)

Bár a műanyag hulladékok teljes lebomlása, megsemmisülése sokáig, akár többszáz évig is tart, a káros hatás hamarabb bekövetkezik.

Április 22. A Föld napja. Persze jó lenne, ha nem csupán ezen az egyetlenegy napon figyelnénk oda a környezeti problémákra, hiszen a légszennyezés, az erdőirtás és a vizeinkkel való bánásmód egyaránt komoly fenyegetést jelentenek a Föld ökoszisztémájára és az emberi egészségre. Az 54 évvel ezelőtt az Egyesült Államokból indul mozgalom eredeti célja, hogy az embereket környezettudatos viselkedésre, a nemzetek kormányait pedig tudatos intézkedésre ösztönözzék.

Az eldobható műanyagok rengeteg kárt okoznak

A fenntarthatóság és a környezetvédelem területén az egyik kiemelt téma napjainkban a mikroműanyagok kérdése. Évente több millió tonna mikroműanyag kerül ki a környezetbe, amelyek több forrásból származnak, beleértve a műanyag palackokat, szatyrokat, ruházatot és sok egyéb mást is. Az eldobható műanyag tárgyak és a bolygónkon évente közel 500 milliárd PET-palack lebomlásából származó mikroszkopikus műanyagrészecskék nagyon sok környezeti és egészségügyi problémát okozhatnak, amelyről nem lehet eleget és elég gyakran beszélni.

Bár a műanyag hulladékok teljes lebomlása, megsemmisülése sokáig, akár többszáz évig is tart, a káros hatás hamarabb bekövetkezik. A PET-palackok és más műanyag tárgyak napfény, hő, és mechanikai hatások hatására apró darabkákra esnek szét, amelyek mérete 5 milliméter alatt van, ezek a mikroműanyag részecskék pedig könnyen bejuthatnak a környezetbe és az élőlényekbe.

Becslések szerint az óceánokban jelenleg több mint 5 trillió darab műanyagrészecske található, és ez a mennyiség folyamatosan növekszik.

Vízi élőlények, halak, rákok gyakran tévesen táplálkoznak planktonok helyett ezekkel a tengerekbe, óceánokba kerülő lebomlott részecskékkel. Az élelemláncban pedig egyszerűen továbbterjedhet ez a káros összetevő, hiszen tengeri alapanyagokat, ételeket fogyasztva az emberi táplálékba is tovább kerülhetnek a mikroműanyagok.

A mikroműanyagok képesek elnyelni és hordozni olyan káros anyagokat, mint például a nehézfémek és a mérgező vegyületek. Ezek a káros anyagok felszívódhatnak a szervezetbe, ezáltal különféle egészségügyi problémákat okozhatnak, például hormonális zavarokat, rákkeltő hatásokat, vagy akár fejlődési rendellenességeket. Kutatások kimutatták, hogy a természet és a víz körforgása okán a mikroműanyagok jelen vannak az ivóvízben is. Ez azt jelenti, hogy még az ivóvíz fogyasztása során is bekerülhetnek a szervezetünkbe.

A palackos ásványvíz is káros lehet

Ha most azt gondolnánk, hogy nem baj, majd iszunk palackos ásványvizet, akkor sem vagyunk jobb helyzetben. A BWT Hungária értesülései szerint egy new yorki egyetemi kutatás 259 féle ásványvizes palackot vizsgált meg, a legkülönbözőbb gyártóktól és régiókból. Megdöbbentő eredmény született: átlagosan 325 műanyag részecskét találtak literenként. Tehát már a palack belsejében elindul az a lebomlás, amely az ökociklusban később is károkat okoz. Így viszont olyan vizet szennyez, amely műanyag csomagolás nélkül is eljuthatna a fogyasztóhoz. Erre viszont van elérhető megoldás, otthonunkban egy egyszerű víztisztító berendezéssel szabadulhatunk meg annak esélyétől, hogy káros anyagokat viszünk be az ivóvízzel a szervezetünkbe. A BWT segítségével - vízkezelési technológiával foglalkozó cég - innovatív, szabadalmaztatott vízkezelési technológiák révén közvetlenül, egyszerűen a konyhai csapból nyerhetjük a friss, jóízű ivóvizet. Így a poharunkba kerülő mikroműanyagok mennyiségét rövid és hosszú távon is jelentősen csökkenthetjük.

A Föld napja egy jó alkalom arra, hogy átgondoljuk, mi magunk tudunk-e lépéseket tenni a fenntartható, műanyagmentes, sőt mikroműanyagmentes élet felé.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mikroműanyag a Balatonban - így hat az élővilágra



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# mikroműanyag # műanyag # étkezés # környezetszennyezés # ásványvíz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés