Ezeket látta már?

Mi a medvehagyma mérgezés tünete? Erre figyeljen, ha medvehagymát szedne!

medvehagyma szedés mérgezés tünet

A medvehagyma könnyen összekeverhető más, mérgező növényekkel.

A medvehagyma – a hóvirág mellett – a kora tavaszi erdő egyik jellegzetes növénye. Tudjon meg többet a medvehagymával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról, a gyűjtésére vonatkozó szabályokról!

A vadfokhagymaként is ismert, jótékony hatású növény gyűjtési szezonja március végére, április elejére esik. A medvehagyma friss, finom íze mellett sokféle jótékony étrendi hatással bír, fogyasztása kedvezően hat többek között a vérkeringésre és az emésztő szervrendszerre, éppen ezért a gyűjtése sokak kedvelt tavaszi elfoglaltsága.

A medvehagymaszedés szabályai

Fő szabályként fontos tudni, hogy a növényt saját fogyasztásra, naponta legfeljebb 2 kg mennyiségben szabad gyűjteni azokban az állami erdőkben, amelyek nem minősülnek természetvédelmi területnek. A témával kapcsolatban az érintett területet kezelő erdőgazdaság, illetve nemzeti park esetén az azt irányító igazgatóság nyújthat további hiteles információt. Az egyes erdőterületek besorolásáról a Nébih interaktív erdőtérképéről is tájékozódhatnak az érdeklődők.

Fontos, hogy a medvehagyma kereskedelmi célú gyűjtéséhez minden esetben engedély szükséges. Az előzetes hozzájárulást magánterületre annak tulajdonosa, állami erdő esetén a területet kezelő erdészet állítja ki.

A kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymára jelölési kötelezettség vonatkozik, azaz a címkén fel kell tüntetni a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot. Vásárlóként is könnyen ellenőrizhetjük, hogy a csomagoláson szerepelnek-e ezek az adatok, így elkerülhetjük, hogy illegális terméket vegyünk.

Mikor gyűjtsünk medvehagymát?

Akár saját részre, akár kereskedelmi célra gyűjtjük a medvehagymát, tanácsos azt a szezon elejére időzíteni, amikor még nem bújtak elő a gyöngyvirág hasonló küllemű, ám mérgező levelei. A két erdei növényt legegyszerűbben a levél dörzsölésével lehet megkülönböztetni, ugyanis csak a medvehagyma levelének van hagymaszaga.

Egészségünk megóvása érdekében ne vásároljunk alkalmi árusoktól jelöletlen, bizonytalan eredetű terméket. Felhasználás előtt pedig mind a vásárolt, mind a saját gyűjtésből származó medvehagymát alaposan mossuk meg - áll a figyelmeztetés a nébih oldalán.

A medvehagyma felismerése és megkülönböztető jegyei

levél jellemzőimedvehagymagyöngyvirág
fejlődésének kezdetea földből kibújva azonnal látható szárrésszel kezdi meg a felszin feletti fejlődesta föld alól szár nélkül, tölcséres alakzatban tőr elő
 későbbi fejlődésefolyamatosan növeszti a szárát, a levelek külön szárakon fejlődneksokáig száratlan marad, virágzáskor is jóval rövidebb a szára, mint a medvehagymáé, levelek csokorban fejlődnek
hosszamaximum 20-25 cmnagyobbra is nőhet
szélessége3-4 cm széles6-10 cm széles
 íveívesen visszahajlik, lágyabbvisszahajlik, de szára merev, kemény
alakjalándzsahegy szerűinkább hordó alakú, de a levélhegyén egy kis hegyes csücsök található
vastagsága vastagabb
erezetekevésbé sűrűn erezett 
színe mélyebb zöld, viaszos
tapintásalágyabb, finomabb 
levélnyélszögletes, egy levél van rajtahengeres, két levél van rajta
illatamint a  fokhagymáé

Virágzáskor már nem érdemes a medvehagymát gyűjteni, de virágzatuk a fehér színén kívül teljesen eltérő.

Medvehagyma (Allium ursinum)

Élőhely: Az árnyas tölgyesekben, bükkösökben és gyertyános erdőkben hatalmas csoportokban található. Már március elején elkezdenek növekedni a hajtások. Magyarországon legnagyobb területei a Gerecse, Bakony, Mecsek és Fejér megyében a Burok-völgy, valamint a Balaton északi partján több helyen, Tihany környékén, Zala megyében a Kovácsi-patak völgyében, de nagy számban megtalálhatóak a Zselici erdőkben is.

Levél: A levelek 3-4 cm szélesek, inkább hosszúkás alakúak. A levélnyél meglehetősen hosszú, a levél fonákja ráncos és matt. Ha megdörzsöljük, fokhagymaszagot áraszt, a kezünk is meg fog illatozni tőle. Ez segít megkülönböztetni a mérgező növényektől. A leveleket legjobb akkor gyűjteni, amikor a növény még nem virágzik, mivel ekkor van a legjobb, friss fokhagymaíze. Amint virágzik a növény, elveszíti ezt az ízt.

Virág: Április végén és májusban nyílik ki hosszú virágszárakon, magasan ülő, csillag alakú, apró fehér virágai. Meglepő módon a virágoknak is erős fokhagymaszaga van.

Foltos kontyvirág - mérgező és nagyon hasonlít a medvehagymára

Nagyobb gondot jelenthet a szintén mérgező kontyvirág, amelynek a levele nyílhegyszerű, kevésbé hasonlít a medvehagymáéhoz és gyöngyvirágéhoz, viszont egymás mellett nő a medvehagymával, ezért könnyen a leszedett medvehagyma levelek közé keveredhet, ha nem óvatosan, a leveleket egyesével leszedve végezzük a gyűjtést. Szerencsére már a szánkba véve érezzük, hogy valami nem stimmel, ezért kicsi az esélye, hogy le is nyeljük. A növényben kálcium-oxalát található, ami rendkívül kellemetlen szúrós, zsibbasztó érzést okoz a szájban.

Ne felejtsük el a medvehagyma legfőbb jellegzetessége, amely lényegesen megkülönbözteti mérgező „hasonmásaitól” a fokhagymaillata.

A medvehagyma mérgezés tünetei

Az egész növény, de különösen a virágok erősen mérgezőek. A mérgezés tünetei a hányás, hasmenés, kábultság, szívritmuszavarok és az ájulás. Közepes mennyiségű fogyasztása akár halálhoz is vezethet, így a tünetek észlelésekor azonnal fordulj orvoshoz!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hurutos és száraz köhögés ellen - ezek a legjobb házi praktikák

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#gyógynövény

Forrás: Nébih
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához