Ezeket látta már?

A gyógyító mosoly nyomában...

Életmódorvoslás
2010. június 28. 11:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Mosolyogj, és a világ visszamosolyog rád! Ugye, milyen könnyű, s mégis milyen nehéz? A kisgyermek még szívből tud kacagni, ám felnőttként már sokszor érezzük úgy: min is nevetünk tulajdonképpen?

Nincs jobb a jóízű nevetésnél – a mosoly stresszoldó és gyógyító hatású is! Vajon hogyan alakult ki a mosoly, és mi lehet az oka, hogy manapság olyan nehezen megy ez nekünk?

mosoly-d000009ECaa0196a05352

Forrás: Napidoktor


Ha a fizika szempontjából nézzük, a mosoly egy rendkívül egyszerű dolog. Olyan arckifejezés, amely során mozognak a száj két végéhez eső izmok. Nemcsak a száj, a szem környéke is "mosolyog", illetve itt is látszik a mozdulat. Az arcon gödröcske keletkezik: ez a gribedli.

A mosoly a vidámság, elégedettség, öröm, kedvesség jele. Ha nem ezekből az érzésekből, hanem például ijedtségből fakad, grimasz lesz belőle. A mosoly egy szerte a világon ismert kommunikációs eszköz is: a félelmet eloszlatja, barátságos közeledést, együttérzést is jelez. Több szakterület is foglalkozik a mosollyal, amely gyógyító hatású is – így a nyelvészet és a pszichológia, de létezik nevetésterápia is.

A mosoly története

Vannak biológusok, akik szerint a mosoly kezdetben a félelem jele volt – grimasz jellegű, és valószínűleg a majmoktól származik, tehát nagyjából 30 millió éves. Minden fajnál máshogyan fejlődött ki a mosolygás – de a legeltérőbb a folyamat az embereknél. Indulatokat is kifejez: szeretetet, szerelmet, boldogságot, büszkeséget, és zavartságot is. A tudósok szerint létezik számos mosolyféle. Az egyik különleges, amelyre az anatómia kutatói nagyobb figyelmet fordítanak, az úgynevezett Duchenne mosoly, mely Guillaume Duchenne francia orvosról kapta a nevét. Ezt őszinte, spontán mosolynak tartják. Amikor így mosolygunk, mindkét, a száj sarkának megemelkedéséhez szükséges nagy járomcsonti izom megemeli az arcvonalakat, ráncokat formál a szem körül összehúzódása is. A másik típusnál, ami nem Duchenne-mosoly, csak a nagy járomcsonti izom mozog.

Szabad mosolyogni!

Napjainkban egyre kevesebb ember mosolyog. A szakértők szerint a "leszoktatási" folyamat már ott elkezdődik, hogy az óvodában, iskolában csendre és fegyelemre nevelnek minket – folyamatosan megfelelni, odafigyelni, befogadni a tananyagot, később egyéb információkat, viccelődés nélkül. Felnőtté válva lassan elfelejtünk gyermeknek lenni, önfeledten örülni és nevetni.

Pedig a nevetés számos olyan folyamatot indít el szervezetünkben, melytől jobb lesz a közérzetünk és testünk általános állapota is. Szétárad az adrenalin a szervezetünkben, emelkedik a vérnyomás, később az átlagos alá megy, majd háromnegyed óráig ugyanazon a szinten marad. Csökken a stresszhormon termelődése, az endorfiné és szerotoniné viszont nő. A nevetés serkenti az immunrendszert, méregteleníti a szervezetünket.

Arról nem is beszélve, hogy a nevetés edzésben tartja az arcizmainkat, és kevésbé leszünk ráncosak, ha sokat mosolygunk, nevetünk! Környezete pedig pozitívabban viszonyul a mosolygós, nyitott emberhez. Kellemes élményeket és kedves ismerősöket vonz be magának.

Az eredeti cikk itt olvasható:

Szerző: Adrina

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# életmód # pszichológia # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés