Ezeket látta már?

Az éhezés tudománya

Dietetika
2009. szeptember 25. 10:28
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az Egyesült Nemzetek szóvivői szerint, noha az éhezők száma világszerte rekordot dönt, az élelmiszer segélyek 20 éves mélyponton vannak a rossz világgazdaság miatt. Idén több mint egymilliárd ember fog éhezni a világban.

Az Egyesült Nemzetek Világélelmezési Programja (WFP) idén a szükséges 6,7 milliárd dollár (1200 milliárd forint) csupán felét kapta meg, amellyel 108 millió embernek juttatnak élelmet 74 országban – közölte a program igazgatója, Josette Sheeran.

Egy elmulasztott étkezés után nekünk csak a hasunk korog, ám egy fejlődő ország éhező lakosa nem sokat tud a hosszú éhezés súlyos következményeiről, amelyeket különbözőképpen lehet mérni, beleértve az alultápláltságot és a hiányos táplálkozást.

Alultápláltság esetén nem történik elegendő kalória bevitel a minimális energiaszükségletek fedezésére. A hiányos táplálkozás, vagy malnutrició, esetében nem a mennyiséggel hanem a minőséggel van probléma. Ekkor nem történik meg a fehérjék, mikro-tápanyagok (például vitaminok) vagy más fontos tápanyagok megfelelő mennyiségének bevitele az élelmiszerrel.

A hiányos táplálkozás jelei:

* Hosszútávon gátolhatja a gyermekek növekedését.

* A gyermekek testsúlya alacsonyabb lehet az életkorukhoz képest.

* Akut esetben sorvadást és súlyos fogyást okozhat.

* Vitamin- és ásványianyag hiányt okozhat, például vérszegénységet vagy vashiányt.

* A fogyás és a hiányállapotok miatt nő a betegségek iránti fogékonyság.

A malnutrició másodlagossá válhat, ha a szervezet nem képes felvenni a tápanyagokat, például hasmenés vagy egyéb betegség miatt.

A vitamin- és ásványi anyag hiányos állapotok jelei:

* Vashiány: a leggyakoribb malnutrició, emberek milliárdjait érinti világszerte, gátolhatja az agyi fejlődést.

* A-vitamin hiány: 118 ország 140 millió kisgyermekét érint világszerte. A gyermekkori vakság vezető oka, és számos betegség iránt tesz fogékonyabbá. Az UNICEF szerint évente egymillió újszülött hal meg emiatt.

* Jódhiány: 780 millió embert érint világszerte. A jódhiányos anyák gyermekei értelmi fogyatékosak lehetnek.

* Cinkhiány: évente 800 000 gyermek haláláért felelős. Gyengíti a kisgyermekek immunrendszerét.

Miközben a föld lakossága számára lenne elegendő táplálék, a WPF számításai szerint világszerte több mint 1 milliárd ember éhezik, vagyis hatból egy ember – ami több, mint az USA, Kanada és az Európai Unió lakossága együttvéve.

"Sürgősen szükség lenne további 3 milliárd dollárra (550 milliárd forint), amely csupán 0,01 százaléka annak, amekkora összeggel próbálják a világgazdaságot stabilizálni." – közölte Sheeran.

Miközben katasztrófák, mint az áradások vagy a szárazságok, ideiglenesen okoznak éhezést, a sürgős esetek a világ éhezőinek csupán 8 százalékát teszik ki. A legjobban a nők, a gyermekek és a vidéki közösségekben élők vannak kitéve az éhezés veszélyének.

Az éhezők fele Ázsiában és a Csende-óceán térségében élnek, egynegyedük pedig a szub-szaharai Afrikában. 65 százalékuk mindössze hat ország lakosai: India, Kína, Kongói Köztársaság, Banglades, Indonézia, Pakisztán és Etiópia.

A WPF statisztikái:

* a fejlődő országokban 146 millió gyermeknek alacsonyabb a testsúlya a korához képest.

* Hat másodpercenként hal meg egy gyermek éhezés vagy ahhoz kapcsolódó okból.

* A hosszútávon éhezők 60 százaléka nő.

Miközben a segélyprogramok a 20. században sikeres támadást mértek az éhezésre, az emelkedő élelmiszer árak rontották az erőfeszítések eredményeit, és ismét az éhezők számának növekedését okozták mindenhol, Dél-Amerikát és a Karib térséget kivéve.

Az élelmiszerárak emelkedése miatt 2007-ben 75 millió emberrel nőtt az éhezők száma, és 2008-ra további 40 millióval nőt a számuk. Háborúk, klímaváltozás, leküzdhetetlen szegénység, rossz mezőgazdálkodás és a mezőgazdasági források túlhasználása mind hozzájárulnak az éhezés növekedéséhez.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a malnutrició megelőzésének módjai: vízellátás, közegészségügy és higiénia javítása; egészségügyre nevelés; egészséges élelmiszerhez való jutás a szegények körében; és annak biztosítása, hogy az iparosodás és a mezőgazdasági előrehaladás nem járul hozzá a problémához.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diéta

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés