Ezeket látta már?

Ijesztő következtetésekre jutottak a halva szülések kapcsán!

Vizsgálat
2024. május 15. 07:19
halva szülés terhesség hízás

A kismama túlsúlya növeli a halva szülés kockázatát

Nem jelent újdonságot sem a tudósoknak sem pedig a kismamáknak, hogy az elhízás sajnos növeli a terhesség során jelentkező problémák rizikóját. Egy friss kutatás azonban átfogóbban vizsgálta a helyzetet, mely ijesztő következtetésekre jutott a halva szülések szempontjából. A témában dr. Angyal Géza szülész - nőgyógyász nyilatkozott.

Elhízás és terhesség

A terhesség alatti elhízással már többször is foglalkoztunk, ami nem véletlen. Egyrészt kifejezetten félnek tőle a kismamák, így sok esetben nem szeretnének még várandósvitamint sem szedni, nehogy elhízzanak tőle. Holott ez kiküszöbölhető a megfelelő készítménnyel, a szervezet támogatása pedig kiemelt jelentőségű a várandósság alatt.

A túlzott mértékű hízás jelentősen növeli a terhesség alatt jelentkező problémák rizikóját, nem utolsó sorban pedig később leadni a plusz súlyt nagyon nem egyszerű feladat. A helyzet azonban talán még rosszabb, ha a kismama eleve túlságosan magas BMI értékekkel kezdni meg a várandósságot.

Tanulmányban vizsgálták a túlsúlyos kismamák esélyeit

A Canadian Medical Association Journal című folyóirat márciusi számában jelent meg egy tanulmány, melynek vezetője Dr. Naila Ramji, a halifaxi Dalhousi Egyetem kutatója. A kérdéses tanulmányban jelentős merítéssel vizsgálták a túlsúlyos kismamák esélyeit. Ráadásul ez a kohorszvizsgálat figyelembe vette a dohányzás, a már meglévő betegségek, illetve például az életkor kockázatát is.

Mindezekkel együtt is igaz, hogy a túlsúlyos kismamáknak sajnos nagyobb az esélye arra, hogy halva született csecsemőt hozzanak világra. 35,0 – 39,9 BMI index mellett a 38 hét után - vagyis “normál” időben - történő szülés esetében 3 – 3,5-ször nagyobb az esély a halvaszülésre, míg a 40 hét után ez a kockázat már 4-4,5-szeresre ugrik.

A tanulmány arra is kitér, hogy a magasabb indexszel rendelkező hölgyek esetében azért történik jelentős visszaesés ezen a kockázati területen, mert esetükben az orvosok az ismert szülési komplikációk miatt eleve jellemzően megindítják a szülést a 38. hét előtt.

Terhességi kockázatok

- Tény, hogy az evolúció a nők testét és szervezetét úgy hozta létre, hogy képesek legyenek egy másik életet kihordani és világra hozni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ehhez ne lenne szükségük segítségre, főleg a modern korban – mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak.

Jóllehet az orvostudomány fejlődése elképesztően sokat javított a terhesség biztonságos lefolyásán, sajnos a minket érő környezeti hatások rombolása mára szükségessé tette, hogy a kismamákat ne csak lelkileg, hanem tápanyagok formájában is támogassuk. A helyzet olyannyira komoly, hogy a WHO is hivatalos ajánlást fogalmazott meg a kismamák makrotápanyag-pótlásával kapcsolatosan.

A pótlás mikéntje azonban nem ennyire egyszerű, hiszen a fellelhető várandóskészítmények túlnyomó többsége szervetlen formában tartalmazza az anyagokat. A jellemzően karbonát kötési formában jelen lévő anyagok a szervezetbe csak nagyon nehezen tudnak beépülni, aminek eredménye, hogy a bevitt mennyiségnek nagyjából 20%-a hasznosul. Ezzel szemben a szerves, biológiailag aktív formában jelen lévő anyagok – ezek praktikusan a -citrátok és -glükonátok – hasznosulása akár 80%-kal is jobb, mint a szervetlen kötésű társaiké!

Nem szabad megfeledkezni arról a tényről sem, hogy a terhesség három eltérő fejlődési szakaszra, eltérő trimeszterekre bonthatók, ezeknek pedig a tápanyagigénye sem azonos.

Túlsúly a terhesség alatt

Az egészséges életmód és a mozgás a terhesség alatt is kiemelten fontos, ám a várandósságra való felkészülés alatt se feledkezzünk meg róla. A túlsúly sok esetben meddőséget is előidézhet, hiszen a felhalmozott zsírtöbblet “endokrin szervként” működik, ösztrogénazonos anyagot termel.

A várandósságra tehát érdemes készülni, a súlyfeleslegtől pedig mozgással és megfelelő táplálkozással megszabadulni. A felkészülési időszakban is fontos a tápanyagok pótlása, kiváltképp a fogyásnál. Tévhit ugyanis, hogy a súlytöbblettel rendelkező emberek tápanyagellátottsága nagyon jó, sőt, épp az ellenkezője az igaz. A szervezet több vitamin, nyomelem és ásványi anyag tekintetében is “éhezhet”, ezen anyagok pedig szükségesek ahhoz, hogy a szervezet normál működése helyreálljon.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez a gyakori oka annak, ha nem sikerül a lombik - igen meglepődhet a válaszon



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# terhesség # halvaszülés # túlsúly # kismama # hízás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés