Ezeket látta már?

A meddőség visszafordítható? Ezt tanácsolja a szülész-nőgyógyász

Vizsgálat
2024. január 10. 09:04
meddőség, terhesség, gyerekvállalás, terhesvitamin

A meddőség ténye koránt sincs kőbe vésve!

Sajnos világszerte egyre és egyre több pár találkozik azzal az elkeserítő, és mellbevágó mondattal: “sajnálom, ön meddő”. Ez pedig sokak számára azt jelenti, hogy innentől semmi más lehetőségük nincs, mint bízni abban, hogy legalább a lombikprogram működni fog. A témában dr. Angyal Géza szülész - nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Mitől alakulhat ki meddőség?

Nagyon sokszor hallhatjuk, hogy a remény hal meg utoljára, ami akár kapaszkodót is jelenthet, de konkrét segítséget sajnos nem. A meddőség kérdéskörénél azonban tisztázni kell, hogy pontosan miről is van szó, és mi váltja ki az állapotot, mert ez a két tényező sokszor rámutat arra is, hogy a reménykedésnél lényegesen többet is tehetünk.

A meddőség egy orvosi kifejezés, amit mi hajlamosak vagyunk véglegesnek értelmezni, holott ez nem feltétlenül igaz, sőt, az esetek többségében nem az! Meddőnek az a pár számít, ahol rendszeres normál, védekezés nélküli nemi élet mellett egy év alatt sem fogan meg gyermek. A meddőség tehát egy állapot, nem egy betegség, és közel sem végleges!

Mit tehetünk a meddőség ellen?

Ahhoz, hogy lássuk, mi magunk is igen sokat tehetünk a meddőség ellen azzal is foglalkoznunk kell, hogy mik a leggyakoribb tényezők, melyek ezt az állapotot létrehozzák. Kezdjük rögtön a véglegessel: abban az esetben, ha genetikai tényező áll a meddőség mögött, sajnos tehetetlenek vagyunk – de ez a legritkább eshetőség. Előfordulhat, hogy a meddőség mögött betegség húzódik meg, ezt jellemzően igen jól lehet kezelni a megfelelő szakember bevonásával.

Meglepő bár, de az esetek többségében a meddőség hátterében úgynevezett hiányállapotok, vagyis tápanyaghiányok húzódnak meg – ezek ráadásul később betegségeket is generálhatnak.

- mondja dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak. A tápanyagok a test üzemanyagai, vagyis, ha nem megfelelő mennyiségben állnak rendelkezésre, a test működése szenved csorbát. Mivel a szervezetünk elsődleges célja az életben maradás, így a tápanyaghiányok következtében azok a funkciók sérülnek elsőként, amik ehhez nem feltétlenül szükségesek. Adott esetben ez a haj töredezettségét okozza, bőrszárazságot, a körmök állapotának romlását, de sajnos a szem, az izomzat, sőt, a termékenység is ehhez a körhöz tartozik.

A mozgás fontos, de magában nem elég

Mivel szinte a csapból is az folyik, hogy éljünk egészségesen, és a jelen kor szépségideáljának eléréséhez is rendszeres mozgás kell – amit népszerűsítenek is minden lehetséges platformon -, így ma már az egészséges életmód elérése nem is olyan távoli dolog. Sajnos azonban a megfelelő tápanyagellátottság és az egészséges életmód nem következnek egymásból.

A mozgás és a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás alapkövetelmény, ezek nélkül nem lesz normál tápanyagellátottsága a szervezetnek. Azonban azzal is számolni kell, hogy a környezeti hatások - tömegtermelés, vegyszerezés, légyszennyezettség, stb.- az élelmiszerek tápanyagtartalmára is rányomják bélyegüket, az bizony az utóbbi néhány évtizedben drasztikusan, akár 50%-kal is lecsökkent. Vagyis a tápanyagpótlás más formái is nagyon sok esetben válnak szükségessé.

Ebben lehet nagy segítség egy jól megválasztott terhesvitamin – aminek szedését ma már a szakemberek zöme javasolja is. Csakhogy a kínálat hatalmas, míg a hatékonyság sajnos nagyon hullámzó. Az anyagokat ugyanis nem csak bejuttatni kell, azok hasznosulása is kiemelt jelentőségű. Olyan várandósvitamint válasszuk, mely szerves kötésben tartalmazza a lehető legtöbb anyagot. Ezzel két oldalról is támogatjuk a hasznosulást. Egyrészt a komplexitás gondoskodik arról, hogy az egyes anyagok segítsék mások felszívódását (mint a cink és a réz, a vas és a C-vitamin, vagy éppen a kalcium és a magnézium kapcsolata esetében). A szerves kötések (ezek jellemzően a -citrát és -glükonát kötési formákat jelentik) pedig akár 80%-kal is jobb hasznosulást tesznek lehetővé, mivel a szervezetnek így kevesebb átalakítást kell végrehajtania a bevitt anyagokon.

A várandósvitaminok esetében nem szabad megfeledkezni arról a tényről sem, hogy a terhesség során az egyes trimeszterek tápanyagigénye nem azonos! Vagyis, az első trimeszter nem ugyanazokat a tápanyagokat és nem ugyan olyan mennyiségben igényli, mint a második, vagy akár a harmadik trimeszter. Vagyis a várandósvitaminnak ezt a tagolt igényrendszert mindenképpen figyelembe kell vennie!

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mióma, a rejtőzködő daganat - ezt teheti ellene



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# meddőség # terméketlenség # babatervezés # gyerektervezés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés