Ezeket látta már?

Érzékeink csodája: a halláskárosultak jobban látnak!

Életmódorvoslás
2011. június 09. 11:39
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A siket emberek látása jobb halló társaikénál. A tudósok felfedezték, hogy a hallás képessége nélkül született, vagy azt korai életszakaszban elveszítő emberek retinája máshogy fejlődik, mint a hallóké.

A siketek perifériás látása fejlettebb, vagyis többet látnak meg a környezetükből, és jobban észreveszik a potenciális veszélyforrásokat. A Sheffieldi Egyetem kutatói rájöttek, hogy a retina idegsejtjei másként oszlanak el a siketek és a hallók esetében. Így képesek rangsorolni a fülükhöz közel eső legszélesebb látóterükből érkező vizuális információkat.

szemvizsgalat-280-d000008A7dd6ccb5a94c2

Forrás: MTI


Bár korábban már felismerték, hogy a halláskárosultak perifériás látása jobb, eddig azt gondolták, hogy ezért az agy látókérge felelős, nem a retina.

A Siketek Királyi Nemzeti Intézete részére dolgozó sheffieldi kutatók okuláris koherencia tomográfot használtak, hogy megvizsgálják a résztvevők recehártyáját. Közvetlenül a vizsgálat előtt pupillatágítót alkalmaztak náluk. Megmérték mindkét szem látóterét is, hogy összevessék a retinavizsgálat eredményeivel.

A PLoS ONE című folyóiratban közzétett eredmények szerint jelentős korreláció mutatkozott a retinamegoszlás változása és a kiterjedtebb perifériás látás között a halláskárosultak esetében. A tanulmány társszerzője, Dr. Charlotte Codina elmondta: "Reméljük, hogy amint sikerül megérteni a retinát és a siketek látását, fejleszteni tudjuk a látásgondozásukat."

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fül-orr-gégészeti betegségek # pszichológia # szembetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés