Ezeket látta már?

Hogyan mondjon "nem"-et az orvos?

Életmódorvoslás
2010. április 08. 13:13
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A klinikusok számára számtalan mód nyílik arra, hogy elutasítsa a betegek nem megfelelő terápiás igényeit anélkül, hogy ezzel hátrányosan befolyásolnák az orvos-beteg kapcsolatot.

A betegek átlagosan 10 vizitből egyszer külön kérnek valamilyen terápiás beavatkozást, azonban ez néha ütközik az elsődleges orvosi ajánlásokkal, kiváltképpen, ha a kérést valamilyen hirdetés motiválta. Azonban az orvosoknak óvatos viselkedést kell tanúsítaniuk, amikor elutasítják ezeket a kéréseket, ugyanis ez csökkentheti a beteg orvosba vetett bizalmát és elégedettségét.

Dr. Debora A. Paterniti és a Kalifornia Egyetem munkatársai szúrópróbaszerű vizsgálatot végeztek a klinikusok viselkedését illetően antidepresszáns terápia kérése esetén. Előre felkészített betegek 199, nem indokolt esetben kértek antidepresszánst Sacramento és Rochester városában található rendelőkben 2003 és 2004 között: fáradtságra, csukló-, vagy gerincfájdalmakra panaszkodtak. Az eseményekről hangfelvétel készült, mely alapján elemezték azokat a stratégiákat, amiket az orvosok az elutasítás során alkalmaztak. Elutasítás 88 esetben történt, ebből a vizsgálat 84-re terjedt ki.

Ebből 53 esetben az orvos megértést mutatott. Az orvos megkérdezte a beteget, honnan hallott az adott gyógyszerről, miért gondolja, hogy az segíthetne; tanácsadó, vagy mentális specialista segítségét ajánlotta fel; illetve alternatívaként nagyfokú depresszió diagnózisát kínálták fel.

26 esetben más orvosi megközelítést javasoltak, leginkább az antidepresszáns helyett altatót, illetve az állapot kivizsgálásának hátterében álló elváltozást (pl. pajzsmirigy-betegség) tárták volna fel. Öt esetben az orvos egyszerűen magyarázat nélkül utasította el a kérést. A vizsgálat szerint azok a betegek számoltak be nagyobb elégedettségi szintről, akik esetén az orvosok betegközpontú módszert alkalmaztak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diagnózis # életmód # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés