Ezeket látta már?

Baj, ha kinyújtott lábbal nem tudja megérinteni a lábujjait? Ezt mondják erre a fizikoterapeuták

Testmozgás
2024. szeptember 12. 21:34
lábujj megérint hajlékony rugalmasság

Vajon mindenkinek meg kéne tudnia érinteni a lábujját anélkül, hogy behajlítaná a lábát?

Gyerekként a testnevelés órákon, illetve edzések előtt, bemelegítéskor, nyújtáskor gyakori mozdulat az, hogy nyújtott lábbal megérintjük (vagyis megpróbáljuk megérinteni) a lábujjainkat. Az idő múlásával, illetve, ha nem gyakoroljuk, egyre kevésbé tudunk így lehajolni. Ez vajon mit árul el az általános egészségünkről? Baj ez egyáltalán?

Nem csak a rugalmassághoz van ennek köze

Ha nem sikerül megérinteni a lábujjakat, sokan csak legyintenek, hogy ők bizony (már) nem annyira hajlékonyak. Pedig a dolog nem csak ezen múlik.

- Nagyon sok tényező befolyásolja azt, hogy meg tudjuk-e érinteni a lábujjainkat, nem csak a hajlékonyság vagy a combizom hossza számít- mondta Amanda Sachdeva, fizikoterapeuta.

Ez bár nagyban a vádli izomzatának és a hát alsó izmainak rugalmasságának kérdése, de ezen túlmenően az ízületek mozgékonyságával és erejével is összefügg. Ha nem tudja stabilizálni az izmokat a különböző izomcsoportok teljes összehúzódásával, akkor ez befolyásolhatja a mozgásképességét.

- A combhajlító izmok feszessége és feszültsége természetes módon támasztja az ízületeket, de problémát jelenthet, ha ez nagyban befolyásolja az ízületek mozgását és a mozgékonyságát – mondta Sachdeva. Ez röviden azt jelenti, ha a mozgása, mozgékonysága nem korlátozott, nem fáj, akkor nem gond, ha nem képes elérni lábujjait - sokkal fontosabb kérdés az, hogy megvan-e a hétköznapi élethez szükséges mozgástartomány.

Mindenki más

Jó hír: a rugalmasság személyenként változó, melyet több minden is befolyásol.

- Vannak bizonyos fizikai tényezők is, amelyek akadályozhatják a rugalmasságot- mondta Jason Bracco , az UofL Health fizikai terapeutája a HuffPost-nak. - A sok zsírszövettel vagy sok izomszövettel rendelkező emberek rugalmassága korlátozott lehet.

De ugyanúgy befolyásolja a hidratáltság (az izmoknak szükségük van megfelelő mennyiségű folyadékra) és az ülő életmód is.

Ne egyetlen mozdulatra fókuszáljon

A szakértők azt tanácsolják, hogy inkább az általános mozgékonyságára összpontosítsunk, ne pedig egy konkrét mozdulatra, például a lábujjak megérintésére.

Sokkal fontosabb az, hogy a mindennapi élethez szükséges mozgásokat el tudjuk végezni (pl. felállni a kanapéról, valamit felszedni a padlóról, a lépcsőn fel-le menni). Gondoljon bele, az nem életszerű, hogy úgy vesz valamit, hogy közben nyújtva van a lába, ahogy az sem, hogy így akarja megérinteni a lábujjait.

- Azt mondanám, hogy a jó guggolás és a megfelelő emelési technika jóval fontosabb, mint az, hogy megérintsük a lábujjainkat - tette hozzá Sachdeva.

Ha ennyit mozog naponta, tovább élhet - állítják a kutatók
Ez a cikk is érdekelheti

Ha ennyit mozog naponta, tovább élhet - állítják a kutatók



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# hajlékony # rugalmasság # mozgás # mozgásszervi probléma

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés