Ezeket látta már?

Séta, kocogás, melyiket válasszuk?

Testmozgás
2012. január 13. 12:18
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Hatékonyabb az erőteljes sétánál a kellemes kocogás! Friss kutatások szerint, az intenzív gyaloglás – az úgynevezett power-walk – helyett sokkal hatékonyabb a kocogás, mivel utóbbi kevésbé fárasztó, és jobbat tesz az izmoknak. A nagyjából másodpercenként két méteres sebességgel történő futás ugyanis hatékonyabban dolgoztatja meg a vádlit, mint a gyors gyaloglás.

A hatékonyabb mozgás révén az izmok több lendületet adó energiát szabadítanak fel, ami növeli az állóképességet. Az Észak-Karolina Állami Egyetem kutatói futópadon edző kísérleti alanyok ultrahangos felvételein figyelték meg az izmok működését, és arra voltak kíváncsiak, miként funckionálnak ezek gyaloglás és futás közben. A felvételeken jól látszódott, hogy az Achilles-ínhoz csatlakozó kétfejű lábikraizomzat miként viselkedik a két eltérő sebességű mozgás során.

testmozgas-magasvernyomas-futolab-d000005EAa265ec49cdd3

Forrás: EgészségKalauz


A Proceedings of the National Academy of Sciences című lapban megjelent tanulmányból kiderült, hogy a vádli ezen izomzata ugyanúgy működik, mint az autók kuplungja, aminek sebességváltáskor van szerepe. Ez az izom a mozgás beindulásakor lép működésbe, és a test energiáját az ín megnyújtására használja fel. Ezután lép működésbe az Achilles-ín, amely az elraktározott energiát felszabadítva segíti a mozgást.

A kutatócsoport azt is megfigyelte, hogy a gyors séta keményebb munkára ösztönzi az izmot, de kevesebb energiát biztosít, így a lendület végső soron csökken mozgás közben. Ugyanakkor, a kocogás során hiába dolgozik kevésbé keményen az izom, mégis több energia szabadul fel.

Dr. Gregory Sawicki, a tanulmány szerzője hozzátette, hogy az emberek többsége sokkal kényelmesebbnek is tartja a futást a gyors sétánál, az egyre gyorsabb járás közben ugyanis az izmok nem bírják követni a tempót. Ám ha sétáról futásra váltunk, ezek az izmok majdnem teljesen statikussá válnak, és az egyre gyorsuló tempó ellenére sem változtatják meg jelentősen a viselkedésüket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # sport # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés