Ezeket látta már?

Sportsérülések megelőzése

Testmozgás
2010. február 25. 09:36
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A legtöbb ember számára a sport az egyik egyetemesen elfogadott módja annak, hogy hogyan tartsuk magunkat formában, és remek kezdet az egészséges életmód felé. Viszont a szervezett sportolásnak és szabadidős tevékenységeknek is vannak néha nem kívánt velejárói; ezek a sérülések.

Vizsgálatok figyelmeztettek arra, hogy azok a gyerekek, akik sportsérülést szenvedtek, nagyobb arányban szereztek hosszútávon újabb sérüléseket, így fontos, hogy már első alkalommal ésszerű lépéseket tegyünk a sérülések megelőzése érdekében. Az alábbiakban néhány hasznos tanácsot olvashatnak, amelyekkel a sérülések megelőzése mellett a legtöbbet lehet kihozni a sporttevékenységünkből.

sportserules-280x200-d0000066C373fd69f978a

Forrás: MyDoctor


A túlzott folyadékvesztés megelőzése

Bármilyen sportot is űzünk, alapvető fontosságú a szervezet folyadékegyensúlyának fenntartása annak érdekében, hogy a túlzott mértékű folyadékvesztést megelőzzük. Ne bízzunk abban, hogy a szomjúság jelzi majd a folyadékhiányt, próbáljunk folyamatosan inni a sportolás megkezdése előtt és alatta is. A sportolás után történő folyadékfogyasztás biztosítani fogja, hogy a folyadékhiány következtében kialakult súlyvesztést pótoljuk. Ne feledjük, hogy az alkohol-, és koffeintartalmú italok fogyasztása a folyadékvesztés fokozódásához vezethetnek.

Próbáljunk hozzászokni ahhoz a helyhez, és azokhoz a körülményekhez, amik a sportolásunkat meghatározzák, ez biztosítja a szervezetünknek, hogy megfelelően reagáljon.

Ha szabadtéri sportot űzünk, soha ne feledkezzünk meg a megfelelő napvédelemről, és próbáljuk az aktivitásunkat a nap legmelegebb időszakában, délelőtt 10 és délután2 óra között szüneteltetni.

Bemelegítés, levezető gyakorlatok

Súlyos sportsérülések kialakulását előzhetjük meg a gyakorlatok előtti bemelegítéssel, és a sporttevékenység utáni levezető gyakorlatokkal. A bemelegítés részeként végzett nyújtógyakorlat fokozza az izmok vérellátását, növeli a rugalmasságát, és csökkenti új sérülések kialakulási esélyét, vagy régebbi sérülések romlását. Ne feledjük azonban, hogy nyújtást csak akkor végezzünk, ha már az izmok bemelegedtek. Minden olyan izomcsoportot mozgassunk át, amit a sporttevékenység alkalmával használni fogunk.

Laza levezetés után kevésbé lesznek az izmaink merevek és fájdalmasak. A levezetés segít a sportolás alatt felhalmozódott salakanyagok eltávolításában, valamint tápanyaggal és oxigénnel tölti fel azokat.

Ha valami új sportba fogunk bele, ne vigyük túlzásba: erősítsük kondíciónkat és tűzzünk ki célokat. Saját képességeink határainak a figyelembevételével a sportsérülések csökkenthetőek – a kondíció hiánya azonban hőbetegség kialakulásához vezethet, mint a hőkimerülés vagy hőguta.

Krónikus betegség, szívbetegség családi halmozódása, vagy 40 évesnél idősebb kor esetén, ha egy ideje már nem sportolt, tanácsos orvosi kivizsgálásra menni mielőtt nagyfokú edzésbe kezd.

A megfelelő felszerelés

Sporttevékenységtől függetlenül a jó cipő alapvető fontosságú, hiszen a mozgás hatását elnyeli, valamint kellő támasztékot ad a bokának és a lábnak. Ez különösen olyan sportoknál fontos, ahol a térd-, és bokasérülések gyakoriak, mint pl. a futball.

Küzdősportokban, vagy ütközéssel járó sportjátékokban védőfelszerelések használata a sérülések megelőzéséhez járul hozzá, mint pl. a térd-, vagy könyökvédő, sisak, fogvédő, kesztyű, lábszárvédő. A szem védelme különösen fontos a squash-ban.

A sérülés ellátása

Míg a csonttörés vagy egyéb súlyos sportsérülés, mint pl. az agyrázkódás azonnal orvosi ellátást igényel, addig a kevésbé súlyos rándulások és húzódások kezdeti ellátása az alábbiak szerint történhet:

Nyugalomba helyezés. Fejezzük be a gyakorlatot, ne végezzünk nyújtást, kerüljük a gyors mozdulatokat.

Jegelés. A sérülést követően mihamarabb kezdjük el, és minimum 20 percig alkalmazzuk, ezután az elkövetkezendő 48 órában, az ébren töltött időben 4 óránként. Rugalmas hűthető/fűthető tasakok, konyharuhába csavart összetört jégkocka, vagy fagyasztott zöldborsó is alkalmas lehet. Figyeljünk a bőr védelmére, olajjal, papírkendővel, vagy törülközővel.

Fáslizás. Fáslival vagy egyéb rugalmas pólyával szorosan tekerjük körbe az érintett ízületet vagy végtagot.

Megemelés. Polcoljuk fel a sérült végtagot.

Táplálkozás és sport

Hagyjunk 1-4 órát az elfogyasztott táplálék emésztésére mielőtt sportolnánk. Ha a sporttevékenységünkben sok futás szerepel, ez az idő hosszabb is lehet. Sportolás előtt a megfelelő táplálék zsírban szegény, szénhidrátban gazdag legyen. A szénhidrát feltölti a glikogén raktárakat, ami az izom működéséhez szükséges, míg az alacsony zsírtartalom a puffadásérzést előzi meg, ami a teljesítményünkre lehet hatással.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MyDoctor
# baleset

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés