Ezeket látta már?

Hirdetés

Miről vehetjük észre a depressziót? Ezekre a jelekre kell figyelni (x)

Extra ajánló
2025. március 07. 16:22
Fotó: Shutterstock

A depresszióról a legtöbben úgy gondolják, hogy egyértelműen felismerhető, pedig sokféle formában jelentkezhet. Kialakulása mögött összetett okok állnak: kémiai egyensúlyzavar, családi halmozódás, megterhelő élethelyzetek, egyéni érzékenység, lappangó betegségek vagy tartós stressz is kiválthatja a tüneteket.

A depresszió két fő tünete a tartósan negatív érzelmek túlsúlya és a pozitív érzések hiánya. Ebben az állapotban csak a terheket érzékeljük a világból, miközben nincs, ami kiegyensúlyozza a nehézségeket és reményt adjon. Időről időre mindenkinek lehetnek ilyen borúlátóbb időszakai, a depresszió esetén azonban ez legalább két héten keresztül fennáll, sok esetben hónapokig, akár évekig is elhúzódhat.

Sokféle kísérőtünetet tapasztalhatunk

A lehangoltság és az örömre való képtelenség mellett változatos kísérőtünetek is jelentkezhetnek. Van, akinél étvágycsökkenéssel, másnál fokozott evéssel, illetve álmatlansággal vagy túlzott alvásigénnyel jár a depresszió. Elveszíthetjük az érdeklődésünket a korábban élvezett tevékenységek iránt, csökkenhet a libidónk, és a mással nem magyarázható fej- vagy hátfájás, illetve emésztési panaszok hátterében is állhat depresszió. A gondolkodás is érintett lehet: a depresszióban szenvedők gyakran küzdenek koncentrációs nehézségekkel, memóriazavarokkal és a döntéshozatal nehézségével. Egyes esetekben a beszéd és a mozgás is lelassul, a beszédhang színtelenné, monotonná válik, romlik az artikuláció is.

Mindenki másképp szomorú

A depresszió azonosítása azért is nehéz, mert a tünetek egyénenként eltérhetnek. Egyeseknél a testi panaszok dominálnak míg másoknál elsősorban lelki tünetek, mint a belső feszültség, a kilátástalanság érzése vagy az önértékelési zavarok jelentkeznek. Létezik úgynevezett larvált depresszió is, amelynél a klasszikus tünetek nem észlelhetőek a külvilág számára. A „mosolygós depressziónak” is hívott állapotban az érintett látszólag rendezett, vidám életet él, miközben belül nagyon is szenved, de sokszor ő maga sem ismeri fel, hogy mentális betegség áll a panaszai hátterében.

Férfi- és női depresszió

Érdekes jelenség, hogy mennyire másképpen mutatkozhat meg a depresszió a férfiaknál és a nőknél. A nők számos biológiai ok miatt hajlamosabbak a depresszióra, náluk megfigyelhető az érzelmi tünetek dominanciája, például a sírás és a lehangoltság. Ezzel szemben a férfiaknál sokszor a megnövekedett feszültség, az ingerlékenység adhat okot gyanúra, főleg, ha indokolatlan dühkitörések is jelentkeznek. A „férfidepresszió” nőknél is megjelenhet – főleg akkor, ha az érintett nem tud, vagy nem akar szembenézni az őt kínzó, fájdalmas érzésekkel. Gyakori lehet a drogokkal vagy alkohollal folytatott „öngyógyítás”, azaz a kísérlet a belső feszültség enyhítésére, de ez igen veszélyes, és súlyosbíthatja a meglévő panaszokat.

Van, hogy ezt hozza az élet

A depresszió megjelenhet nehéz élethelyzetekhez vagy évszakokhoz kapcsolódóan is. A szezonális depresszió rendszerint az őszi-téli hónapokban erősödik fel, amikor a nappali fény hiánya befolyásolja az agy szerotoninszintjét. Előfordulhat, hogy valakinél a depresszió úgy áll fenn, hogy a két fő tünet – a tartós levertség és az örömre való képtelenség – meg sem jelenik, ennek ellenére az érintett komoly szenvedést él át. Az idősebb korosztályban a depresszió sokszor megmagyarázhatatlan testi tünetek formájában jelentkezik, és az érintettek először háziorvoshoz fordulnak panaszaikkal. Ilyen esetekben érdemes a háttérben meghúzódó lelki okokra is gondolni.

Vegyük észre a jeleket!

A depresszió felismerése és kezelése életmentő lehet. Fontos, hogy aki magán vagy szerettein depresszióra utaló jeleket tapasztal, merjen segítséget kérni – akár pszichológustól, akár pszichiátertől, de már az is segíthet, ha van a környezetében olyasvalaki, akinek bizalommal kiöntheti a szívét.

Remotiv extra: segít a lélek napsugara, az orbáncfű

Tartós lehangoltság esetén segítségül hívhatjuk a természet patikáját is. Enyhe depressziós panaszokra próbáljuk ki az orbáncfűkivonatot tartalmazó Remotiv extrát!

Az orbáncfüvet már az ókorban is alkalmazták, főleg fájdalomcsillapításra, a 20. század második felében pedig tudományosan is bizonyították, hogy alkalmas az enyhe depresszió kezelésére. A Remotiv extra klinikailag igazoltan csökkenti az enyhe depresszió tüneteit, javítja a hangulatot, és fokozza a motivációt. Hangulatjavító hatására – egyéni érzékenységtől függően – 10-14 napos gyógyszerszedés után lehet számítani, és érdemes kúraszerűen alkalmazni. A Remotiv extrát nem kell orvossal felíratnunk, ezt a növényi gyógyszert recept nélkül is megvehetjük a patikában.

kockazatokrol22

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Tavaszi depresszió # depresszió # Remotiv Extra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés