Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ezt ajánlják a szakorvosok a felfázásra az új irányelvek szerint

Extra ajánló
2024. szeptember 09. 11:20
Fotó: Shutterstock

A baktériumfertőzés okozta hólyaghurut kezelésének hagyományos módja az antibiotikumkúra, amely azonban elkerülhető, ha a felfázás korai szakaszában természetes gyógymódokat alkalmazunk – erre vonatkozóan két hazai szakorvosi társaság egyetértésével született ajánlás.

A hólyaghurut (cisztitisz), közismert nevén a felfázás az egyik leggyakoribb betegség a nők körében, ugyanis minden második nőt érint legalább egyszer, háromból egynél pedig a betegség visszatérő probléma lehet. A gyakoriságot a női test felépítése magyarázza: a gáttájékon közel van egymáshoz a hüvely, a végbél és a húgycső nyílása, így a fertőzést legtöbb esetben kiváltó E. coli baktériumok – amelyek a bélflórában természetesen megtalálhatók – könnyen besodródhatnak a végbél környékéről a húgycsőbe. A nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a kórokozók gyorsan eljutnak a hólyagig, amelynek falán megtapadva gyulladást okoznak.

Ellenálló, rezisztens baktériumok

A betegség kezelésének hagyományos módja az antibiotikumkúra. Az antibiotikumok azonban nemcsak a hólyaghurutot okozó kórokozókat pusztítják el, hanem a hasznos baktériumokat (például a hüvelyflóra egyensúlyát biztosító Lactobacillusokat) is megtizedelhetik.

A húgyúti fertőzések kezelése során az antibiotikumok feltétel nélküli alkalmazása ellen szól az a tény is, hogy túlzott és a kellő ismeretek hiányában sok esetben helytelen használatuk jelentősen hozzájárul az antibiotikumrezisztencia terjedéséhez. A megváltozott szerkezetű baktériumok ellenállóvá válnak az antibiotikumok hatóanyagával szemben, ez a folyamat pedig már napjainkban is komoly terhet ró a közegészségügyre.

Antibiotikum helyett fitoterápia a korai tünetektől

Van azonban más mód a hólyaghurut kezelésére. A betegség korai szakaszában (az első 48 órában) a természetes gyógymódok is segíthetnek. A Magyar Nőorvos Társaság és a Magyar Urológusok Társasága 2023 áprilisában született konszenzusdokumentumában új ajánlásokat fogalmaztak meg a felfázás kezelésére vonatkozóan. Ezek lényege, hogy a mellékhatások elkerülése és az antibiotikumrezisztencia terjedésének akadályozása érdekében a fertőzés korai szakaszában bőséges folyadékfogyasztással (legalább 2-3 liter víz vagy gyógytea), gyulladás- és fájdalomcsillapítókkal, gyógynövénytartalmú készítmények alkalmazásával enyhítsük a tüneteket.

Tünetfelismerés, tudatos választás

A két szakorvos társaság közösen megfogalmazott ajánlásai szerint a hólyaghurut kezelése során kiemelt figyelmet kell fordítani a következő elvekre:

1. Korai tünetfelismerés. Fontos, hogy a betegek felismerjék a hólyaghurut tüneteit: gyakori, sürgető, nem múló vizelési inger; csípő, égő érzés vizeléskor; alhasi fájdalom. Ha tisztában vagyunk a tünetekkel, az lehetővé teszi, hogy a fertőzés korai szakaszában elkezdjük a kezelést.

2. Fitoterápia. Az ajánlások szerint a komplikációmentes hólyaghurut kezelésében az első 48 órában javasolt a fitoterápiás készítmények használata. Ezek a természetes alapú, gyógynövénykivonatokat (például tőzegáfonya, medveszőlőlevél) tartalmazó készítmények enyhítik a felfázás tüneteit, növényi hatóanyagukkal szemben nem alakul ki rezisztencia.

3. Tudatos választás. Lényeges, hogy a betegek tudatosan válasszanak a készítmények közül. Érdemes ellenőrizni a termékek hatóanyagtartalmát, a gyártási körülményeket, hogy biztosak lehessenek a készítmények minőségében, biztonságosságában, hatásosságában.

4. Megelőzés. Fontos az is, hogy a betegek a tudatában legyenek, melyek a fertőzést kiváltó okok. A hólyaghurut nagyobb valószínűséggel jelentkezik a szexuálisan aktív nőknél, illetve a hormonális változások miatt a változókorban, de a felfázás hátterében állhat öröklött hajlam, gyenge immunrendszer, a szexuális partnerek gyakori cseréje és a nem megfelelő higiénia is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Női egészség ősszel # Urzinol

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés