Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Vastagbélrák - már egy vérvizsgálat is jelezheti a betegséget és az azt megelőző elváltozásokat

Extra ajánló
2024. március 21. 14:53
Clinomics image 230227 035

A vastag- és végbél daganatos megbetegedés, vagyis a kolorektális rák a leggyakoribb daganattípusok közé tartozik. Hazánkban elképesztően sok, évente több mint 10 000 beteget diagnosztizálnak. Ezzel a számmal pedig a legrosszabb helyen állunk Európában. Sajnos évente közel ötezren bele is halnak a betegségbe. A diagnosztizált betegek felénél a túlélés csupán pár év. Az időben észrevett elváltozás életet menthet, viszont sokakat a tükrözéses vizsgálat kellemetlenségei tartanak vissza a szűrés elvégzésétől.

Tudta? A március a vastag- és végbélrák elleni küzdelem, illetve a kockázati tényezőkkel, a megelőzéssel és szűrővizsgálatokkal kapcsolatos edukáció hónapja. A megelőzésben fordulópontot jelenthet egy Európában elsőként hazánkban elérhető, érzékeny vizsgálat, amely egyszerű vérmintából jelzi a betegséget - és akár az azt megelőző, kóros állapotot. Így szükség esetén késlekedés nélkül elkezdhető a hatékony kezelés.

Hogyan alakul ki a vastag- és végbélrák?

A betegség a legtöbb esetben jóindulatú polipokból alakul ki 5-10 év leforgása alatt. Az adenómák olyan polipok, melyek nagyobb eséllyel fajulnak rosszindulatú elváltozásokká, ezért ezekre különösen érdemes figyelni. Átlagos kockázatú, tünetmentes, 50 év feletti populációban 25-30%-os eséllyel van jelen adenóma, kolorektális rák pedig ezek 5%-ából alakul ki.

A betegség korai stádiuma, illetve a polipok tüneteket ritkán okoznak, így az egyetlen mód arra, hogy megelőzzük az elharapódzó, kóros állapotot, a megfelelő szűrővizsgálaton való részvétel.

Clinomics image 230227 099

Forrás: Clinomics


Habár a korán felismert rákbetegség gyógyíthatósága akár 90% (míg a távoli áttéteket képző daganaté csupán 10-20%), a vastag - és végbéltükrözés, azaz kolonoszkópia kellemetlenségei sokakat visszatartanak a vizsgálattól, így meghiúsítják a megelőző lépéseket. A vérminta alapú szűrőtesztekkel ezek a kellemetlenségek elkerülhetők, ám megbízhatóságuk eddig meg sem közelítette a fizikai vizsgálatokét. Ezen a területen hatalmas változást jelent egy Európában elsőként Magyarországon bevezetett, rendkívül érzékeny és pontos vizsgálat, amely vérmintából jelzi a betegséget, és akár az azt megelőző elváltozásokat. Ennek köszönhetően azonnal megtehetők a szükséges lépések, illetve megkezdhető a kezelés, amelynek sikere betegségmegelőző állapotnál akár 100%, de korai stádium esetében is nagyjából 90%.

A Clinomics Diagnostics által bevezetett ColonAiQ vastag- és végbélrák rizikóteszt az első olyan DNS alapú vérvizsgálat, amely nemcsak rendkívül nagy érzékenységgel következtet a betegség jelenlétére, de akár már a polipokat is jelzi, amelyek az évek során rosszindulatú daganattá alakulhattak volna.

Hogyan működik a vastag- és végbélrák rizikóteszt?

Nem öröklődő hajlamot kimutató genetikai tesztre kell gondolnunk. Ez a módszer a tumorszövetből vérkeringésbe kerülő szabad DNS biokémiai módosulását, úgynevezett metilációját vizsgálja. Szervezetünk metiláció segítségével képes ki- és bekapcsolni bizonyos géneket: daganatos megbetegedés esetén ezek a szabályozó folyamatok kóros jelleget öltenek. Mivel a kóros metilációs mintázatok megjelenése a daganatok kialakulásának kezdeti szakaszára jellemző, és jóval megelőzi a tünetekkel járó, előrehaladott állapotot, vizsgálatuk hatékony módszer a megelőző szűrésre, vagy a betegség kiújulásának vizsgálatára. A teszt a vastag- és végbélrákkal kapcsolatba hozható négy gén öt régióját elemzi, így rendkívül nagy hatásfokkal azonosítja a rákos elváltozásra utaló mintázatot.

Fontos! A kolorektális rákszűrés rendszeres elvégzése ötven éves kor felett (indokolt esetben korábban) mindenkinek ajánlott. Különösen igaz ez krónikus betegségek és hajlamosító életmód mellett, amelyre jellemző a:

  • kevés mozgás,
  • tartósítószerekben gazdag ételek, vörös húsok fogyasztása,
  • rostban szegény táplálkozás,
  • dohányzás,
  • alkoholfogyasztás.

Emellett a genetikai hajlamosító tényezők sem elhanyagolhatók: ha a családban előfordult a betegség, a szűrővizsgálatokon való részvételt ajánlott minél korábban elkezdeni. A tünetek (úgymint: fájdalmas székletürítés, hasi fájdalom, puffadás, székletben megjelenő vér, vérszegénység) megjelenését nem érdemes megvárni: ezentúl a megterhelő beavatkozásoktól való ódzkodás sem lehet indok a szűrővizsgálat halogatására!

A vastag- és végbélrák szűréséről bővebben tájékozódhat a Clinomics weboldalán.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Clinomics
# vastagbélrák # rákszűrés # végbélrák # kolonoszkópia # vérvizsgálat # ColonAIQ-szűrés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés