Ezeket látta már?

Ezt teheti a szervezetével, ha rendszeresen iszik csapvizet

Gyógyszerterápia
2023. október 05. 15:04
antibiotikum, csapvíz

Érdekes kutatás jelent meg a csapvízfogyasztással kapcsolatban.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy svéd kutatásról, ami az antibiotikum-rezisztencia hátterét vizsgálta:

"A szennyvizekben (és adott esetben az ivóvízben is) olyan antibiotikum-koncentrációk találhatók Kínában, Indiában és környékükön, amelyek fokozhatják az ellenálló baktériumok kialakulását, és így az adott antibiotikumok hatástalanná válását.

A Kína és India körüli régiók szennyvizeiben és szennyvíztisztító telepein található antibiotikum-maradványok a baktériumok antibiotikumokkal szembeni ellenálló képességének kialakulásához (antibiotikum-rezisztenciához) vezethetnek, az ivóvíz pedig veszélyt jelenthet az emberi egészségre – derül ki a svéd Karolinska Institutet átfogó elemzéséből, amelyet a The Lancet Planetary Health szakfolyóiratban publikáltak. Azt is meghatározták, hogy a különböző antibiotikum-források – például kórházak, állattenyésztés és gyógyszergyártás – milyen arányban járulnak ehhez hozzá.

A kutatók értékelték azon antibiotikum-maradványok szintjét, amelyek valószínűleg hozzájárulnak a különböző vízforrásokból származó antibiotikum-rezisztenciához a Csendes-óceán nyugati régiójában és a délkelet-ázsiai régióban. Ezek közé tartozik Kína és India, amelyek a világ legnagyobb antibiotikum-gyártói és -fogyasztói közé tartoznak.

A tanulmány a 2006 és 2019 között megjelent szakirodalom szisztematikus áttekintésével történt. A kutatók a probalisztikus környezeti kockázatértékelés nevű módszert is alkalmazták annak meghatározására, hogy hol kellően magas az antibiotikumok koncentrációja ahhoz, hogy az valószínűleg hozzájáruljon az antibiotikum-rezisztenciához.

A Csendes-óceán nyugati régiójában 92, a délkelet-ázsiai régióban 45 antibiotikumot mutattak ki a szennyvizekből. A rezisztencia kialakulása szempontjából biztonságosnak tartott szintet (Predicted No Effect Concentrations, PNEC) meghaladó antibiotikum-koncentrációkat figyeltek meg a szennyvízben, a szennyvíztisztító telepek befolyó és elfolyó vizeiben, valamint a befogadó vízi környezetben.

Ezen antibiotikumok közé tartoznak a Csendes-óceán nyugati régiójában és Kínában a fluorokinolonok (ciprofloxacin, norfloxacin, ofloxacin és enrofloxacin), makrolidok (azitromicin, klaritromicin, eritromicin és roxitromicin) és tetraciklinek (tetraciklin és oxiciklin), valamint a délkelet-ázsiai régióban és Indiában a fluorokinolonok (ciprofloxacin, ofloxacin, and levofloxacin)."

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Halálosan veszélyes, ha túl sok vizet iszik! Ilyen tünetekkel jár a vízmérgezés



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
# antibiotikum # rezisztencia # szennyvíz # gyógyszer # Kutatás # vízivás # csapvíz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés