Ezeket látta már?

Antibiotikumok a „szuperbaktériumok” ellen

Gyógyszerterápia
2010. január 13. 10:01
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A linezolid hatóanyagtartalmú új generációs antibiotikum azzal a megjegyzéssel került forgalomba, hogy alkalmas a más antibiotikumokra már rezisztens baktériumok elpusztítására is.

image002-d0000051Fb86d0c2093ea

Forrás: MyDoctor


A linezolid, egy speciális, szintetikus úton előállított új antibiotikum, amely az ún. Gram-pozitív baktériumokra hat. Ezek között számos olyan kórokozó található, amely a kórházban szerzett, súlyos, akár életet veszélyeztető fertőzéseket okozza, mint pl. bőr- és lágyrészfertőzések, szepszis (vérmérgezés), húgyúti fertőzések, illetve tüdőgyulladás.

Melyek ezek a veszélyes baktériumok? A streptococcusok, enterococcusok, és staphylococcusok (mint pl. a Staphylococcus aureus, másnéven arany staphylococcus, mivel mikroszkópos vizsgálatakor aranyszínűnek látszik.)

image003-d0000052051429c443b1c

Forrás: MyDoctor


Az antibiotikumokra rezisztens "szuperbaktériumok" – ilyen pl. a vancomycin rezisztens Enterococcus (VRE), és a meticillin rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) - jelenleg mindkettő nagyon nagy kihívást jelent az orvoslásnak, és persze a gyógyszeriparnak is, számos súlyos kórkép – és haláleset okozói.

Mit jelent az antibiotikum-rezisztencia?

A baktériumok azon sajátsága, amikor az antibiotikumok már nem hatnak rájuk, nem képesek sejtfalukat megbontani, elpusztítani. Mi ennek az oka? Az elmúlt évtizedekben az "antibiotikum-éra" alatt az orvosok (és a betegek) részéről volt egyfajta antibiotikum-túlhasználat, mondhatnánk, hogy gátlástalanul kerültek alkalmazásra az antibiotikumok, akár kellett – akár nem... Ez teremtette meg annak alapját, hogy az antibiotikumokra ellenálló, tehát rezisztens baktériumfajok alakultak ki az évek során.

Ez a nem átgondolt gyógyszerelés egészen Alexander Fleming (penicillin, 1928) felfedezésétől tartott a 70-es évekig, amikor először bukkantak fel a világon halálos betegséget okozó – antibiotikumokra rezisztens ún. szuperbaktériumok, orvosi elnevezéssel probléma-baktériumok.

Érdekes módon, főként a kórházi környezetben jelentkeztek ezek a baktériumok, - ahová amúgy is a súlyosabb esetek kerülnek kezelésre – és megfigyelték, hogy igen súlyosnak minősülő fertőzések adódtak elő, mint pl. a bőr- és lágyrészfertőzések, a vérkeringést érintő fertőzések és vérmérgezés, a légúti fertőzések közül főként a tüdőgyulladás, és súlyosabb húgyúti fertőzések is. Megszaporodott a kórházi fertőzésekben meghalt betegek száma is.

A vancomycin antibiotikumot a múlt század 50-es éveiben fejlesztették ki, kimondottan a probléma-baktériumok, tehát a nagyon erősen rezisztens fajok kezelése céljából. Jól hatott a rettegett Enterococcus és Staphylococcus fertőzésekben. A baktériumok "evolúciója" révén számos más faj is változott, mutálódott, további szuperbaktériumok jöttek létre az évek során. Ezek már a vancomycinre is rezisztensekké váltak.

image004-d000005211d999f373905

Forrás: MyDoctor


A jelenlegi orvosi szemlélet szerint a legnagyobb veszélyt a már említett VRE és MRSA baktériumfajok jelentik. A statisztikák szerint napjainkban a Staphylococcus aureus törzsek 25-40%-a meticillin-rezisztens. Ausztráliában pl. egyre nő az MRSA fertőzések száma, és előfordult az is hogy egy kórházi VRE "járvány" miatt be kellett zárni egy vezető klinika intenzív osztályát.

Antibiotikum rezisztencia – lássuk a tényeket!

  • Antibiotikum-rezisztencia miatt többen meghalnak évente, mint közúti balesetekben.
  • Minden négyből egy kórházban szerzett vérmérgezéses beteg e fertőzés miatt hal meg.
  • Minden évben mintegy 150.000 betegnél fordul elő, hogy orvosi kezelés közben – tehát kórházi körülmények között – szerzi a fertőzést.
  • Évente kb. 14,5 millió receptre írnak fel antibiotikumokat a háziorvosok. (mindezek ausztrál adatok, a szerk.)

Évente kb. 14,5 millió receptre írnak fel antibiotikumokat a háziorvosok. (mindezek ausztrál adatok, a szerk.)

Miért hasznos a linezolid?

A Canberrai Állami Kórház Fertőző és Mikrobiológiai Osztályának vezető főorvosa, Dr. Peter Collignon szerint: "egyes ausztrál kórházakban a kimutatható staphylococcus törzsek több, mint fele már rezisztens a szokványos antibiotikumokra. Láttunk újabban már olyan törzset is, amely a "páncélszekrény" antibiotikum vancomycinre is rezisztens volt. A linezolid forgalomba kerülésével végre egy új fegyver került a kezünkbe..."

A linezolidot Ausztráliában csak a kormány által ellenőrzött speciális gyógyszerrendelés terhére adják jelenleg, 100, igen súlyos betegen, aki között vannak pl. már végtag-amputációra várók, vagy végstádiumúnak tartott esetek, mind antibiotikum-rezisztencia következményeképpen. Világszerte is csekély egyelőre a linezolid-kezeltek száma, pillanatnyilag nem haladja meg a 140.000 esetet (Európa, Latin-Amerika, USA, Ázsia).

"Különleges gyógyszer, jelenleg unikumnak tartjuk – igen hasznos a nagyon súlyos, az életet veszélyeztető fertőzések kezelésében, olyan esetekben, amelyek már minden ismert antibiotikumokra rezisztensek voltak. Egyes betegeknél ez volt az egyetlen kezelési lehetőségünk a probléma-baktériumok esetén" – teszi hozzá Dr. Collignon.

Hogyan hat a linezolid?

A vegyület szintetikus származék, az ún. oxazolidinon csoport első képviselője. Ez a szer teljesen új hatásmechanizmussal hat a baktériumokra – az eddig ismert szerekhez képest.

A régóta alkalmazott antibiotikumok, mint pl. a penicillin, természetes anyagokból (pl. penész) származtak, és néha véletlenül derült ki, hogy antibakteriális hatást fejtenek ki. Később, más antibiotikumokat már tudatosan fejlesztettek: meglévő vegyületek szerkezet-módosítása révén. Pl. a methicillin és flucloxacillin a penicillin-struktúra alapján készült a szintetikus laboratóriumokban.

A linezolid tehát egy szintetikus molekula, amely a baktériumok fehérjeszintézisét gátolja, ezáltal elpusztítja azokat. Speciális "molekulatervezéssel" úgy készült, hogy egy – eddig nem ismert ponton – gátolja a baktériumok szaporodását, éppen a fenti fehérjeszintézis-gátlás révén. Ebben eltér a korábban alkalmazott antibiotikumoktól.

A linezolid tehát eredeti, ún. originális molekula, a gyártó cég állítása szerint, mivel szintetikus molekula, nincsen természetes analógja, épp ezért nem valószínű, hogy bármely forgalomban lévő antibiotikummal kereszt-rezisztenciát mutatna.

Hogyan alkalmazzák a linezolidot?

A linezolid a jelenlegi orvosi szemlélet szerint "utolsó mentsvár" tehát csak és kizárólagosan akkor adható, ha már minden egyéb antibiotikum kezelés csődöt mondott, vagy esetleg allergiás azokra, és a gyógyszer csak kórházban alkalmazható, tehát az ambuláns ellátásban, azaz járóbetegeken napjainkban nem.

Pontosan a rezisztencia kialakulásának elkerülésére dolgozták ki a fenti korlátozó rendelkezéseket.

Dr. Collignon szerint: "itt is az a kritikus kérdés, mint a más antibiotikumoknál volt, hogy ne kerülhessen a gyakran rendelt antibiotikumok körébe, ne írhassák fel pl. háziorvosok, így talán elkerülhető a rezisztencia kialakulása."

A linezolid injekcióban és tabletta formájában is elérhető. (Megjegyezzük, hogy az injekciós adás, pl. az intravénás injekció is rejthet magában fertőzésveszélyt). A tabletta ún. biológiai hasznosíthatósága igen jó, tehát jól felszívódik a szervezetben. Így a betegek is gyorsabban gyógyulnak, hamarabb elbocsáthatóak a kórházból, nem szorulnak parenterális (injekciós, infúziós) kezelésre.

A kezelés átlagos időtartama két hét, természetesen függ a kórházi fertőzés súlyosságától, és attól, melyik szervet érinti. (Pl. a vérkeringést érintő Staphylococcus aureus fertőzés.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MyDoctor
# antibiotikum # gyógyszer # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés