Ezeket látta már?

Görcsoldó gyógyteák, amik még a klimax hőhullámai ellen is hatásos ak lehetnek

gyógytea vírusölő légúti betegség torokgyulladás gyomorfájdalom baktérium

Akár köhögésről vagy húgyúti fertőzésről van szó, a természet tarsolyában mindig vannak olyan gyógynövények, amelyekkel könnyebb leküzdeni a betegségeket.

Gyógyteák valóban

A gyógyteákra speciális ellenőrzések és szigorú minőségi követelmények vonatkoznak. A legközkedveltebb kamillánál sokszor nem csak a virágot használják fel, de a növény más részeit is, pedig enyhén gyógyító és nyugtató hatású tea készítéséhez kizárólag a virágot kell tartalmaznia.

A gyógyteáknál is be kell tartani bizonyos hatósági szabványokat, azok elkészítésére, adagolására és a felhasználási időtartamra vonatkozó információkat közölni kell a csomagoláson.

Kamilla

Ennek a szép virágnak évezredek óta értékelik gyógyító erejét. A kamillavirág tea illóolaja enyhíti a görcsöket és segíti a baktériumok elleni védekezést. Az összetevőknek a nyálkahártyán is gyulladáscsökkentő hatásai vannak, nem csak a szájban és a torokban, hanem a hüvely és a végbélnyílás fertőzéseit is kezeli (például ha néhány csepp tinktúrát adunk az ülőfürdőhöz).

Aranyvessző (Solidago virgaurea)

Az aranyvessző tea tágítja a vese ereit és fokozza a véráramlást, akut fertőzés esetén segít a hólyagból a baktériumokat kiöblíteni. A sárga növényi pigmentek (flavonoidok) után kapta a nevét. A baktériumok és a vírusok ellen is hasznos, de fájdalomcsillapító hatásuk is ismert, de ebből is a jó minőségű teát válasszuk. A aranyvessző nagyobb fajtájának kisebb hatása.

Borsmenta

A friss aromájú levelek önmagukban is élvezetesek, teaként főzve pedig az illóolajok még jobban érvényesülnek. Optimális a gyomor- és bélrendszerre, serkenti az étvágyat és az emésztést, enyhíti a hányingert. Enyhén antibakteriális és vírusölő hatása megfázásos tüneteknél, például torokfájásnál is alkalmazható. Ha kúraszerűen fogyasztja, akkor négy hétnél tovább nem javasolt, mert az összetevők irritálhatják a gyomrot.

Csalán

Ez a méltatlanul népszerűtlen növény levelei is gyógyhatásúak. Flavonoidokat tartalmaznak, amelyek kitágítják a vese ereit és szabad utat biztosítanak a vizelet áramlásának. Előnye, hogy nem távolítja el a sót és a folyadékot, így megóvja az elektrolit (a testfolyadékban található ásványi anyagok) egyensúlyát. A hisztaminra és hangyasavra érzékenyeknél gyomorfájdalmat és gyomorégést okozhat, esetleg bőrirritációt. Mivel a hisztamin fokozza a méh összehúzódásait, ezért terhes nők kerüljék a csalántea fogyasztását.

Zsálya

Nem arról ismert, hogy igazán finom, pedig a zsályatea a torokfájás és rekedtség titkos fegyvere. A tanninok (csersavak) finoman lezárják a száj és torok nyálkahártyáját, ezért például segít az aftás, fájó hólyagokon is. A zsályának enyhe fájdalomcsillapító hatása is van.

Menopauza esetén is hasznos, hiszen izzadásgátló hatására révén elviselhetőbbé teszi a hőhullámokat. Négy hétnél tovább ne használja, mert illóolaja tujont (idegmérget) tartalmaz, amely nagy dózisban károsítja az idegrendszert. Terhes és szoptató nők és májbetegek is kerüljék a zsályát tartalmazó készítményeket.

Kakukkfű

A levelében lévő illóolajokat már a középkorban is használták a légúti fertőzések gyógyítására. A megszárított levelek és virágok egyvelegből csodálatos tea főzhető. A benne lévő timol (fehér, kristályos anyag, kellemes aromával és erős fertőtlenítő hatással) csíraölő, és a köhögés elleni terápia támogatásában is segít. Görcsoldó és köptető hatása különösen előnyös a köhögéssel küzdők számára. Mivel magas a tannintartalma, ezért kíméletes a gyomornak, és a kakukkfű tea a gyomornyálkahártya irritációra is jótékony hatású.

Édeskömény

Ezt a teát általában babáknak ajánlják, de enyhén édes aromájának köszönhetően az egyik legnépszerűbb gyógytea gyomor-bélrendszeri panaszokra. A hatás alapja a felhasznált termésekben található illóolaj, amely ellazítja a simaizmokat, különösen a bélizmot. Ánizzsal és köménnyel kombinálva az édeskömény tea különösen jó hatással van a teltségérzetre és a puffadásra.

Az édeskömény tea kalciummal támogatja a csontrendszert, foszfort, magnéziumot és K-vitamint is tartalmaz, melyek nélkülözhetetlenek az erős csontokért.

Hasznos tippek

Ha lehet gyógyszertárban, illetve megbízható gyógynövény boltokban vásároljon gyógyteákat. Nem javasolt a saját gyűjtés, mert előfordulhat, hogy a növényi részek baktériumokkal fertőzöttek. Továbbá veszélyt jelent a pirrolizidin alkaloidok - például a parlagfűben is megtalálható -, amelyek májat károsító méreganyagok. A területen levő egyetlen ilyen mérgező növény hatással lehet egy egész tábla betakarítására. A gyógynövényeknek szigorú szabályoknak kell megfelelniük.

Tárolás: A teákat legjobb sötétben, hűvös és száraz helyen tárolni, légmentesen lezárva fém vagy kerámia edénybe.

Elkészítés: A leveleket, virágokat vagy gyökereket forrásban levő vízzel felöntjük az utasítás alapján, állni hagyjuk kb. 10 percig. Az illóolajokat tartalmazó teákat hagyja lefedve felhasználásig

Fogyasztás: Ne haladja meg a napi 3 csészét.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A húgyhólyagrák tünetei a felfázáshoz hasonlítanak - ezekre figyeljen

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

megfázás ellen

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához