Ezeket látta már?

Színterápia: ilyen hatása lesz az életünkre a 2024-es év színének

Hírek
2023. december 12. 22:04
2024 év színe, pantone, színterápia, barackszín, peach

Ezt az árnyalatot választották 2024 színének.

A Pantone cég 2024 színének bársonyos, gyengéd barackszínt választott, amely melegséggel tölti el a szívet, az elmét és a testet. Ez a finoman érzéki szín a kedvesség és gyengédség érzését kelti. Meleg és meghitt árnyalat, amely fokozza az összetartozás és a csend pillanatának élvezetét. A rózsaszín és narancs közé lágyan beágyazott, vonzó barackszínből merítve vigaszt, nyugalmat találhatunk, ami hatással van a jólétünkre. A költői és romantikus, tiszta, vintage hangulatú barackszín a múltat tükrözi, mégis kortárs hangulatú.

Miért éppen a barack lett a 2024-es év színe?

Életünk számos területén tapasztalható zűrzavar idején egyre nagyobb szükségünk van a gondoskodásra, az együttérzésre, a békésebb jövőre. A modern élet nyüzsgése közepette megtaláljuk a pihenés, a kreativitás és az emberi kapcsolatok meghitt pillanatait. A szín, amelyet a 2024-es év Pantone színének választottunk, azt a vágyunkat fejezi ki, hogy közel akarunk lenni azokhoz, akiket szeretünk. Azt az örömöt fejezi ki, amikor önmagunkra figyelünk és élvezzük a belső békét, csendet – mondják a szín megalkotói.

Hogyan használjuk a 2024-es év színét?

A PANTONE 13-1023 Peach Fuzz tekintetünket megragadó és hívogató barackszín, a tapinthatóság üzenetét közvetíti, amely a szarvasbőrös, bársonyos, steppelt és szőrös textúrákban jelenik meg, kellemes és puha tapintású.

Lakberendezésben használva barátságos hangulatot teremt, a gyengéd melegség érzését kelti, akár egy festett falon, akár egy mintán belül. Megnyugtató érzéssel tölti meg otthonunkat.

Hogyan javítják a színek a hangulatunkat?

A színterápia, más néven kromoterápia azon az elképzelésen alapul, hogy a színek és a színes fények segíthetnek a fizikai és mentális egészség javításában.

A színterápia hosszú múltra tekint vissza. Feljegyzések szerint a szín- és fényterápiát egykor az ókori Egyiptomban, Görögországban, Kínában és Indiában is használták.

"A színekkel való kapcsolatunk a kultúráinkkal, vallásainkkal és életünkkel együtt fejlődött. A szín, mint a fény megnyilvánulása sokak számára isteni ranggal bírt. Az egyiptomi gyógyítók kék színű mellvértet viseltek, hogy jelezzék szakralitásukat. Görögországban Athéné aranyszínű köntöst viselt, hogy jelezze bölcsességét és szentségét" – mondja Walaa Al Muhaiteeb színterápiás szakértő.

Ma a színterápiát nagyrészt kiegészítő vagy alternatív gyógyászati terápiának tekintik.

A színterápia tudománya

Ez egy nagyon új kutatási terület, legalábbis az orvosi területen. Jelenleg az orvostudomány nem tudja megerősíteni, hogy a színek vagy a színes fények kezelik-e a fizikai betegségeket, vagy javítják-e a mentális egészséget. Néhány bizonyíték azonban alátámasztja, hogy a színes fények hatással lehetnek a testünkre, a fájdalomszintünkre és a hangulatunkra.

A fényterápiát például a szezonális affektív zavar kezelésére használják, a depresszió egy olyan típusát, amely jellemzően ősszel és télen jelentkezik.

A kék fényű fényterápiát a kórházakban általában a csecsemőket érintő újszülöttkori sárgaság kezelésére használják. Ez az állapot magas bilirubinszintet okoz a vérben, amitől a bőr és a szemek sárgává válnak.

Fájdalomkutatás

Dr. Padma Gulur, a Duke University School of Medicine aneszteziológiai és népegészségügyi professzora a színszűrő szemüvegek fájdalomszintre gyakorolt hatását kutatja. Korai eredményei arra utalnak, hogy a zöld hullámhossz csökkenti az akut és a krónikus fájdalmat. Tekintettel számos fájdalomcsillapító mellékhatására, Gulur szerint sürgősen szükség van a fájdalom kezelését segítő nem gyógyszeres lehetőségekre.

A napi ritmusra is hat

Ahhoz, hogy a telefon vagy számítógép kék fényei ne zavarják a cirkadián ritmust, érdemes korlátozni a használatukat lefekvés előtt néhány órával.

Létezik kék fény elleni szemüveg is, amely véd a számítógép, az okostelefon, a táblagép és a TV képernyője által kibocsátott fénytől.

Színterápia a hangulatunk javítására

Bár a kutatások még folyamatban vannak, semmi rossz nincs abban, ha a színeket használjuk az otthonunk, hangulatunk fokozására vagy alvásunk javítására.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Színek titkai – mit mondanak el a lelkünkről?



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# színterápia # mentális egészség # fényterápia # depresszió # cirkadián ritmus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés