Ezeket látta már?

1 és 3 éves gyermekeket hagytak a forró autóban

Hírek
2024. június 19. 13:04
gyerek forró autó nyár hagyni mentő

Több mint fél órát töltöttek a felforrósodott járműben a gyerekek.

Kórházba szállították azt az 1 és 3 éves gyereket, akiket 35 percre hagytak bezárva egy autóban - közölte a Magyar Gyermekmentő Alapítvány a Facebook-oldalán. A közleményükben leírták, hogy az egyik gyermek testhője 39 C-fok volt a megtaláláskor. A szakszerű ellátást követően mindkét gyermeket kórházba szállították.

A bejegyzésükben felhívták az emberek figyelmét arra, hogy a nyári napokon a forróság miatt nagyon gyorsan hőgutát szenvedhetnek el a gyermekek, így semmiképp se hagyjuk őket az autóban!

Elképzelhetetlennek tűnik, és mégis minden éven megtörténik, hogy gyermekeket hagynak a tűző napon, a felforrósodott járműben, életveszélyes állapotba sodorva ezzel őket.

Még árnyékban is jelentősen felmelegedhet az autó

Nagyon fontos tudni, hogy pár perc is igen sokat számít, hiszen a nagy forróságban az autó belseje igen gyorsan átmelegedhet.

Az autóban a hőmérséklet kevesebb mint tíz perc alatt akár 20 C-fokkal is megnőhet. Ha kint például 26-38 C-fok van, akkor a járműben lévő hőmérséklet akár 55-78 C-fokra is emelkedhet. Fontos tudni, hogy nem csak a napon, de hűvösebb, árnyékos helyeken is könnyen felmelegedhet autó!

Mindemellett fontos tudni azt is, hogy a gyermekek testhőmérséklete háromszor-ötször gyorsabban emelkedik, mint egy felnőtté.

- A csecsemők teste gyorsabban melegszik fel, mint a felnőtteké, ráadásul a kisgyermekek nem képesek ugyanolyan izzadságtermelésre, hogy lehűtsék magukat – magyarázza Dr. Sabella gyermekorvos.

Életveszélyes hőguta

Ha a szervezet nem tud időben lehűlni, az hőgutát okozhat. Ez akkor jelentkezik, ha a szervezet a nagy melegben nem képes a hőleadásra, így túlmelegszik és emiatt az alapvető anyagcsere-folyamatok felborulnak. A tünetei közé tartozik a szédülés, fejfájás, zavartság, meleg, száraz, kipirult bőr, ájulás, szapora szívverés. Jellemző még az egyre emelkedő, akár 40-41 fokos testhőmérséklet is. A hőguta akár sokkos állapotot is eredményezhet, éppen ezért a tünetek fellépésénél azonnal mentőt kell hívni, és az egész testre langyos vizes borogatást kell tenni, hogy a testhőmérsékletet lejjebb lehessen vinni.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hőkimerülés, hőguta gyerekeknél: ezt teheti szülőként ellene



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# mentős hírek # Magyar Gyermekmentő Alapítvány # hőguta # nyár # kánikula # gyerek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés