Ezeket látta már?

Levegő Munkacsoport: szója- és pálmaolajból ne csináljon senki gázolajat!

Hírek
2022. november 21. 17:34
szója, pálmaolaj, biodízel, szén-dioxid

Több széndioxid-kibocsátással jár a szója- és pálmaolajból készülő (bio)gázolaj használata, mint a tisztán fosszilisé.

Ezért javasolta az Európai Parlament, hogy a szója- és pálmaolajból készített gázolaj ne számítson megújulónak, kerüljön ki az elismert bioüzemanyagok közül. Az Európai Bizottságnak és az Európai Tanácsnak meg kell ragadnia ezt a történelmi esélyt, hogy közelebb hozza az uniós megújuló energiapolitikáját az eredeti célkitűzéshez: a széndioxid-kibocsátás gyors visszaszorításához. A Levegő Munkacsoport levélben hívta fel erre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter figyelmét egy nemzetközi kampány keretében.

Felülvizsgálják a megújuló energiaforrásokról szóló uniós irányelvet

António Guterres, az ENSZ főtitkára arra figyelmeztetett Sarm Es-Seikben, a 27. éghajlatvédelmi világkonferencián, hogy „a világ egy autópályán száguld az éghajlati pokol felé. Vagyis mindenkinek a fékre kell lépnie, Európának is”.

A megújuló energiaforrásokról szóló uniós irányelv most zajló felülvizsgálata során mindent meg kell tenni azért, hogy az a lehető legjobban szolgálja az Unió 2030-ig szóló éghajlati céljának eléréséhez szükséges „Irány az 55%!” szakpolitikai csomag megvalósítását. Lassítsa az éghajlatváltozást, védje a biológiai sokféleséget és támogassa az őslakosok jogait – Európában, Brazíliában és Indonéziában is támogatva a tiszta, új energiaforrások terjedését.

Nem utolsósorban az európai közlekedési felhasználás miatt megnövekedett keresletet a szója- és a pálmaolaj iránt nem lehet kielégíteni a terméshozam növelésével. Ezért a gazdák gyakran esőerdőkben és más, szénben gazdag, például tőzeges területeken szabadítják föl égetéssel a földet és alakítják monokultúrás ültetvénnyé. Az ilyen földhasználat-változtatáskor sokkal több szén-dioxid kerül a levegőbe, mint amennyit meg lehet takarítani azzal, hogy az ültetvényen termesztett szója- és pálmaolajból gázolajat állítanak elő és azt hozzákeverik a kőolajból lepárolt gázolajhoz.

További gond a terjeszkedő szója- és pálmaültetvényekkel, hogy létesítésük az őslakosok, helyi közösségek életterét szűkíti, hagyományos földjeiktől, megélhetésüktől fosztja meg őket. Megszűnik a fenntartható agrárgazdálkodás lehetősége is. A konfliktusok az ültetvényesek és a földeket korábban használók között sokszor a környezetvédők és emberi jogok védelmezői elleni erőszakba torkollanak. Árfelhajtó hatása is van a szója- és pálmaolaj iránti megnövekedett keresletnek az étolajok globális piacán. Növeli a hiányt és az árakat egy olyan helyzetben, amikor az ukrajnai háború és más tényezők miatt globális élelmiszerválság fenyeget.

Egyetlen megoldás a szója- és pálmaolaj-alapú bioüzemanyagok kivezetése

Az a javaslat, miszerint csak olyan szója- és pálmaolajból legyen szabad gázolajat előállítani, aminek a termesztése nem új ültetvényen történik, nem megoldás. Mindenféle tanúsítási rendszer elégtelen, a problémák csak a szója- és pálmaolaj-alapú bioüzemanyagok kivezetésével oldhatók meg. A tanúsítási rendszerek a legjobb esetben is azt eredményezik, hogy a magasabb környezetvédelmi normákat követelő piacokra kerül a tanúsított olaj, míg a „piszkos” oda kerül, ahol ezzel nem törődnek.

Miután egyik a másikkal helyettesíthető, a szója- és a pálmaolajból készített gázolajnak egyszerre kell eltűnnie az uniós üzemanyagpiacról.

Az Unióban ma egy növény akkor minősül magas közvetett földhasználati kockázatúnak (ILUC), ha a világban a termesztésére használt teljes földterületnek több mint 10 százaléka magas széndioxid-készletű területekből (például esőerdőből, tőzeglápból) lett átalakítva. Az Európai Parlament azt javasolja, hogy a küszöbértéket csökkentsék 7,9 százalékra. A 10 százalékos határ jó a pálmaolajra, de a szója csak a kisebb küszöbértéknél válik magas ILUC-kockázatúvá. Ezen kívül a magas ILUC-kockázatú növényekből előállított gázolaj a felülvizsgált irányelv 2023 júliusában esedékes hatálybalépése után ne kerülhessen forgalomba Európában. Ha az Európai Tanács elfogadja a javaslatot, jelentősen csökken az EU hozzájárulása az erdőirtáshoz és az éghajlatváltozáshoz.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# szója # pálmaolaj # biodízel # légszennyezés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés