Robbanás az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázfelhő
Már csukják az ablakokat: arra kértek mindenkit, maradjon otthon, és még a légkondikat se indítsák el. Videó a toxikusrobbanásról és a toxikus füstről.
Július 4-én délután robbanás történt egy lítiumakkumulátorokat gyártó üzemben a Madrid melletti Alcalá de Henares településen – írta az MTI. Az incidens után sűrű, fekete füstfelhő emelkedett az égbe, amit több kilométerről is látni lehetett. A hatóságok arra kérték a lakosságot, hogy maradjanak zárt térben, zárják be az ablakokat és kapcsolják ki a szellőztető berendezéseket a potenciálisan mérgező gázok miatt.
A főbb részletek:
- Az üzemben történt robbanás után tűz ütött ki, amit a kiérkező tűzoltók megfékeztek, de a hatóságok fokozott óvatosságra intették a környékbelieket.
- A robbanás és a tűz során négy ember megsérült, egyikük állapota válságos.
- Az üzem a lítiumakkumulátor-gyártáshoz használt anyagokat tárolt, ami a füst toxicitását is növelhette.
- A helyi polgári védelem, a mentők és a környezetvédelmi hatóságok is a helyszínen dolgoznak, a levegő összetételét folyamatosan vizsgálják.
- A közösségi médiában sokan osztották meg a füstfelhőről készült videókat és fotókat, ami felerősítette a lakossági aggodalmakat.
Áldozatokról nem tudni, a robbanások okát vizsgálják. Az eset azonban ismét ráirányítja a figyelmet a lítiumalapú akkumulátorgyártás kockázataira – különösen a tűz- és robbanásveszélyre, valamint a vegyi anyagok környezeti hatásaira. A hasonló ipari balesetek közegészségügyi és környezetvédelmi szempontból is komoly kihívást jelentenek, különösen sűrűn lakott térségek közelében.
Videón is látható a tűz a lítium-komponenseket tartalmazó járműakkumulátorokat és -elemek újrahasznosító gyárban
Mit okozhat egy ilyen toxikus gázfelhő?
Egy lítiumakkumulátor-üzem robbanása és az abból származó füstfelhő egészségügyi szempontból komoly kockázatokat jelenthet, különösen akkor, ha toxikus vegyületek kerülnek a levegőbe. Az egészségkárosodás mértéke függ a robbanás során keletkező anyagok típusától, a lakosság expozíciós idejétől, valamint az egyéni érzékenységtől (pl. meglévő légzőszervi betegség).
Lehetséges egészségügyi hatások:
- 1 Akut légzőszervi irritáció: a füstben található apró részecskék (pl. finom por, nehézfém-oxidok, fluoridok) rövid távon torokkaparást, köhögést, légszomjat, szemirritációt és orrfolyást okozhatnak. Érzékeny csoportoknál (gyermekek, idősek, asztmások) a tünetek súlyosabbak lehetnek.
- 2 Mérgező gázok belélegzése: az akkumulátorok égése során fluoridgázok (pl. hidrogén-fluorid), szén-monoxid és más toxikus vegyületek (pl. mangán, nikkel, kobalt oxidjai) is keletkezhetnek, amelyek belélegezve fejfájást, szédülést, hányingert, torokfájást, tüdőödémát vagy súlyosabb mérgezési tüneteket is előidézhetnek.
- 3 Krónikus hatások: hosszabb távon, ismétlődő vagy elhúzódó expozíció esetén megnőhet a légúti betegségek (pl. krónikus hörghurut, asztma) kockázata, valamint egyes nehézfémek esetén (pl. kobalt, nikkel) daganatos betegségek kialakulásának veszélye is emelkedhet – bár ez főként ipari dolgozóknál jelent nagyobb kockázatot.
- 4 Bőr- és szemkárosodás: ha a vegyi anyag közvetlenül érintkezik a bőrrel vagy a szemmel (pl. por vagy gáz formájában), akkor irritáció, gyulladás vagy kémiai égés is kialakulhat.
- 5 Pszichés hatások: egy ilyen robbanás és a látványos fekete füstfelhő erős szorongást, pánikreakciót, alvászavart is okozhat a környéken élőkben – különösen akkor, ha nem kapnak világos, megnyugtató tájékoztatást a hatóságoktól.
Ajánlott lakossági óvintézkedések hasonló helyzetben:
- zárt térben tartózkodni, ablakokat-ajtókat becsukni
- szellőztetőrendszert, klímaberendezést kikapcsolni
- porálarc vagy FFP2/FFP3 maszk viselése, ha ki kell menni
- érzékenyeknek (pl. asztmás, COPD-s) orvosi konzultáció javasolt
- vízzel, sóoldattal lehet öblíteni a szemet, orrot, ha irritáció jelentkezik
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!