Ezeket látta már?

Ezt a 8 módszert betartva csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát

Betegségek
2024. november 03. 08:04
Alzheimer-kór kialakulás kockázat csökkentése

Ezek a legfontosabb tudományos megelőzési stratégiák az Alzheimer-kór kockázatának csökkentésére.

Statisztikailag hat másodpercenként közlik valakivel a világon, hogy Alzheimer-kórban szenved – ez egy olyan agyi állapot, amely szellemi hanyatlást okoz, és rontja az emlékezés, a gondolkodás és a tanulás képességét. Az életkor, a genetika és a családi anamnézis – a kockázati tényezők, amelyeken nem tudunk változtatni.

A kutatások szerint azonban a jelenlegi Alzheimer-kóros esetek 45%-a elkerülhető lenne, ha megtanulnánk másképp, élni, illetve időben változtatni a már kialakul szokásainkon. Nincs 100 százallékosan garantált módja az Alzheimer-kór megelőzésének, de ha a következő tanácsokat valóban megfogadja, az segíthet javítani az agy egészségét, és csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

1. Rendszeres testmozgás

A rendszeres fizikai aktivitás, például séta, kerékpározás vagy úszás, nemcsak a szív- és érrendszer egészségét támogatja, hanem az agyra is jótékony hatással van. A kutatások azt mutatják, hogy a napi 30-60 perces mérsékelt testmozgás elősegítheti az agyi véráramlást, amely kulcsfontosságú az agyi sejtek működéséhez. Az aktív életmód csökkentheti az Alzheimer-kór és egyéb neurodegeneratív betegségek kockázatát.

2. Kiegyensúlyozott táplálkozás

Az olyan étrendek, mint a mediterrán diéta és a DASH-diéta, amelyek főként gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat, halakat és olívaolajat tartalmaznak, segíthetnek a kognitív funkciók fenntartásában. Ezek az étrendek gazdagok antioxidánsokban, omega-3 zsírsavakban, valamint vitaminokban és ásványi anyagokban, amelyek elősegítik az agy egészségét. Különösen fontos a feldolgozott élelmiszerek, a cukor és a telített zsírok kerülése, amelyek gyulladást okozhatnak az agyban.

3. Szellemi stimuláció, élethosszig tanulás

Az Alzheimer-kór kockázata csökkenthető azzal, ha az agy aktív marad, és folyamatosan kihívások elé néz. A szellemi stimuláció segíti az agy rugalmasságát, és megelőzheti a kognitív hanyatlást. Olvasás, rejtvények megoldása, új készségek elsajátítása vagy akár egy új nyelv tanulása olyan tevékenységek, amelyek megőrizhetik az agy vitalitását.

4. Társas kapcsolatok ápolása

A rendszeres társas érintkezés és az aktív társadalmi élet pozitív hatással van az agyra. A társas kapcsolatok erősítése, a barátokkal és családdal való rendszeres időtöltés hozzájárul a mentális egészséghez és csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát. Az elszigeteltség és a magány viszont növelheti a demencia kialakulásának esélyét.

5. Figyeljen az érzékszervek épségére

Az érzékszervek, különösen a halláskárosodás figyelmen kívül hagyása kapcsolatban állhat a kognitív hanyatlás fokozódásával. A hallókészülék használata halláscsökkenés esetén elősegítheti a kognitív funkciók fenntartását, mivel a hangok feldolgozása stimulálja az agyat.

6. Egészséges vérnyomás, vércukorszint és koleszterinszint fenntartása

A magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint mind kockázati tényezők az Alzheimer-kór esetében. Az egészséges vérnyomás és vércukorszint fenntartása, valamint a koleszterinszint kezelése gyógyszerekkel és életmódbeli változtatásokkal csökkentheti a betegség kialakulásának esélyét. A szív- és érrendszer egészsége szoros kapcsolatban áll az agy egészségével.

7. Mellőzze a dohányzást és az alkoholfogyasztást

A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás növeli a demencia kockázatát. A dohányzás csökkenti az agyi véráramlást, amely rontja az agyi funkciókat, míg a túlzott alkoholfogyasztás károsítja az agysejteket. Az egészségesebb életvitel érdekében tanácsos ezeket az élvezeti szereket elhagyni vagy minimálisra csökkenteni.

8. Védje a fejét a sérülésektől

A fejsérülések – akár egyszeri, akár ismétlődő – növelhetik a demencia kockázatát. Balesetek megelőzése érdekében célszerű sisakot viselni sportolás közben, valamint a biztonsági övet bekötni gépjárműben. Ezek az egyszerű óvintézkedések jelentősen hozzájárulhatnak az Alzheimer-kór kockázatának csökkentéséhez.

Összegezve

Az Alzheimer-kór megelőzése komplex és többlépcsős folyamat, amely életmódbeli változtatásokra, egészséges szokásokra és az agy aktív stimulálására épül. Bár az Alzheimer-kór teljesen nem előzhető meg, a kockázati tényezők minimalizálásával hozzájárulhatunk az agy hosszú távú egészségéhez és a kognitív funkciók megőrzéséhez.

Így változtatja meg az Alzheimer-kór az embert - a neurológus elmagyarázza, mi minden történik
Kapcsolódó cikk

Így változtatja meg az Alzheimer-kór az embert - a neurológus elmagyarázza, mi minden történik

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Források

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Alzheimer-kór # elbutulás # demencia # memória # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés