Ezeket látta már?

Beszűkült vesefunkció gyógyítása - ezt tegye, hogy elkerülhesse a dialízist

Kezelés
2025. február 17. 20:24
beszűkült vesefunkció gyógyítása elkerül dialízis

A beszűkült vesefunkció gyógyítása és kezelése a kiváltó októl, a betegség súlyosságától és az egyéni egészségi állapottól függ. Általában a kezelés célja a vesekárosodás előrehaladásának lassítása, a tünetek enyhítése és az általános egészségi állapot javítása.

Mit kell tudni a vesefunkciók beszűküléséről?

A vesefunkciók beszűkülése azt jelenti, hogy a vesék nem működnek megfelelően, ami számos egészségügyi problémát okozhat. A vesék alapvető feladata a méreganyagok eltávolítása, a folyadék- és elektrolit-egyensúly, a vérnyomás és a vörösvérsejt-termelés szabályozása, valamint a vér pH-egyensúlyának fenntartása. Amikor a vesék nem működnek hatékonyan, mérgezés, duzzadás, elektrolitproblémák, magas vérnyomás, vérszegénység, sav-bázis egyensúly zavara és csontproblémák léphetnek fel.

A tünetek közé a fáradtság, ödéma, hányinger és a légszomj tartozik. A kezelés célja a romlás lassítása és a tünetek enyhítése, amit gyógyszerekkel, diétával, dialízissel vagy vesetranszplantációval lehet elérni. Az állapot leggyakoribb okai közé tartoznak a krónikus betegségek, például a cukorbetegség és a magas vérnyomás.

A krónikus vesebetegség stádiumai

A krónikus vesebetegség stádiumait a veseműködés súlyossága, a vesefunkciók beszűkülése alapján osztályozzák, elsősorban a GFR alapján, amely a vesék szűrési kapacitásának mértékét jelzi. Stádiumai:

  • 1. stádium: GFR: 90 vagy magasabb
  • 2. stádium: GFR: 60-89
  • 3. stádium: GFR: 30-59
  • 4. stádium: GFR: 15-29
  • 5. stádium: GFR: 15 alatt van. A vesék már nem képesek ellátni alapvető feladataikat. Ebben a stádiumban szükség van dialízisre vagy vesetranszplantációra.

A beszűkült vesefunkciók gyógyítása

A beszűkült vesefunkciók kezelése több pilléren nyugszik, melybe a gyógyszeres terápián kívül a megfelelő életmód is nagy jelentőséggel bír.

Étkezés beszűkült vesefunkciók esetén

Beszűkült vesefunkciók esetén megfelelő étrend követésével csökkentheti a vesék terhelését. Fontos mérsékelni a nátrium-, kálium- és foszfortartalmú ételek fogyasztását, és figyelni a fehérjebevitelre. A túlzott fehérje ugyanis terheli a veséket, ezért inkább a sovány fehérjék (pl. csirke vagy hal) ajánlottak, miközben kerüli a magas foszfortartalmú ételeket, mint a tejtermékek és szénsavas italok. Amennyiben cukorbeteg, úgy fontos a vércukorszint kontrollálása. A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel szintén kulcsfontosságú tényező, amelyet az orvos által javasolt mennyiségre kell korlátozni a folyadék-visszatartás elkerülése érdekében.

Gyógyszeres kezelés

A beszűkült vesefunkció gyógyszeres kezelése a vesekárosodás előrehaladásának lassítására és a szövődmények megelőzésére irányul. Gyakran alkalmaznak vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, például ACE-gátlókat vagy angiotenzin II receptorblokkolókat (ARB-k), valamint diuretikumokat az ödéma ellen. Ezenkívül foszfátkötő gyógyszereket írhatnak fel a vér foszforszintjének csökkentésére, míg a kialakult vérszegénység kezelésére EPO-ra (eritropoetin) lehet szükség.

Természetesen az adott beteg állapotától függően előfordulhat, hogy a gyógyszereket folyamatosan módosítani kell.

Életmódbeli változtatások

  • rendszeres testmozgás
  • dohányzásról való leszokás
  • az alkoholfogyasztás mérséklése vagy kerülése
  • stressz kezelése
  • megfelelő alvás

Van, amikor a dialízis vagy a vesetranszplantáció elkerülhetetlen

Dialízisre vagy vesetranszplantációra általában akkor van szükség, amikor a vesék már nem képesek ellátni alapvető feladataikat és a beteg állapota végstádiumú vesebetegséghez (GFR <15) vezetett. Ilyen esetekben a vesék már nem tudják hatékonyan eltávolítani a méreganyagokat és a felesleges folyadékot a vérből, ami az életet veszélyeztető komplikációkhoz vezethet. Dialízisre lehet szükség, ha a beteg tünetei súlyosbodnak, például erős fáradtság, duzzanat, hányinger, légszomj és vérnyomásproblémák jelentkeznek. Vesetranszplantáció akkor válik indokolttá, amikor a hosszú távú túlélés és életminőség javítása érdekében egy új, egészséges vesére van szükség.

A veseátültetést nem mindig lehet azonnal elvégezni, ezért előfordulhat, hogy a betegnek folytatnia kell a dialízist mindaddig, amíg nem találnak megfelelő donort. Ha nem sikerül megfelelő vesedonort találni, akkor a dialíziskezelés élethosszig szükségessé válhat.

Ilyen tünetekkel járnak a krónikus vesebetegség szakaszai - így kezelik az egyes stádiumokat
Kapcsolódó cikk a témában

Ilyen tünetekkel járnak a krónikus vesebetegség szakaszai - így kezelik az egyes stádiumokat

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vesebetegség # krónikus vesebetegség # beszűkült vesefunkció # vesebetegség kezelése # Kezelés # dialízis # vesetranszplantáció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés