Ezeket látta már?

Az idős szív segítője: így készítsen galagonya teát!

Gyógyszerterápia
2024. március 06. 19:34
galagonya, szíverősítő gyógynövény koenzim Q10

Mire jó a galagonya, és mikor kell vigyázni vele? Ezt kell tudni erről a növényről.

A galagonya virága és termése is igazoltan hatásos a szívelégtelenség kiegészítő kezelésére. A szív pumpáló erejének a csökkenése, a szívizom gyengülése életveszélyes panaszokhoz is vezethet, különösen idősebb korban. A galagonya patikaszerei és a koenzim Q10 (ubidekarenon, ubikinon, CoQ10) készítményei egyaránt jótékony hatásúak lehetnek a problémára. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember az idős szív gyámolítójának nevezte a galagonyát.

Ha gyengül a szívizomzat ereje

Ha a szívizom veszít az erejéből és a szívösszehúzódások ereje csökken, akkor csak kevesebb vér pumpálódik az erekbe. Az oxigénben és tápanyagokban dús vér hiányának pedig az egész szervezet kárát láthatja. A kórkép a szívelégtelenség, aminek különbözős súlyossági fokozatú stádiumai (NYHA I-IV. stádiumok) vannak.

A szívelégtelenség első tünetei közé a fizikai teljesítőképesség csökkenése és a fáradékonyság tartozik. Emellett jelentkezhet köhögés, a bokák és a lábszárak dagadása, illetve előrehaladottabb állapotokban hasi folyadékgyülem és folyadékfelszaporodás a tüdők környékén.

Létezik ugyan gyógyszeres kezelés a szívizom támogatására, az összehúzódások erejének a fokozására, azonban a gyógyszeres terápia lehetőségei korlátozottak. Az eredeti állapot visszafordítására, a szívizom regenerálására nem képesek a gyógyszerek sem; jó esetben a további állapotromlás akadályozható meg segítségükkel.

Szívvitaminok: a szívelégtelenség gyógyszeres kezelésén túl

Magyarország nemzetközi összehasonlításban a nagy szív- és érrendszeri rizikójú országok közé tartozik. Hazánkban körülbelül minden 50. embert érint a szívelégtelenség enyhébb vagy súlyosabb formája. Ennek ismeretében még nagyobb szerep hárul azokra az alternatív kezelési lehetőségekre, amik a szívelégtelenség terápiájában alkalmazott gyógyszerek mellett alkalmazhatók.

A természetes gyógymódok alternatívájaként a gyógynövények és a vitaminszerű anyagok között is vannak olyanok, amik hozzájárulhatnak a szívizmok erősítéséhez és a vérellátás javításához. A gyógynövények közül a galagonya készítményei emelhetők ki, a vitaminszerű anyagok közül pedig a koenzim Q10 (más néven ubidekarenon, ubikinon, CoQ10).

Galagonya

A galagonya ((Crataegus monogyna, Crataegus laevigata) összetevői javítják a szívizom vérellátását és anyagcsere-folyamatait. A galagonya alkalmazásával kapcsolatos klinikai vizsgálati eredmények különösen jónak bizonyulnak a szívelégtelenség enyhébb stádiumaiban (NYHA I-III). Emellett, a galagonya-alapú szerek a magas vérnyomás, a kedvezőtlen vérzsírszintek, az angina és a szívritmuszavarok kezelésében is pozitív hatásúak lehetnek.

Galagonyás készítmények, sok esetben kombinációban az érrendszer egészségét szolgáló fokhagymával és/vagy páfrányfenyővel, kaphatók a gyógyszertárakban.

Tavasszal a galagonya virágos ágvéget gyűjtjük. Ezt kell szárítani, majd leforrázva, napi 1 csészével fogyasztani. Ősszel a pirosbogyós termést is gyűjthetjük, száríthatjuk. A virágzatot a bogyóval keverni is lehet, 1:1 arányban.

Gyuri bácsi szerint a galagonya jó szíverősítő és szívnyugtató. Serkenti a szívizom vérellátását, értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallt koszorúér-betegségek esetén. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását. Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire is ajánlott. A megelőzés szempontjából fontos tartós, folyamatos fogyasztása. Huzamosabb ideig tartó alkalmazása során is teljesen veszélytelen, nem alakul ki hozzászokás, hatóanyaga nem toxikus, s nem halmozódik fel a szervezetben.

Koenzim Q10

A CoQ10 életkorral csökkenő szintje, illetve a CoQ10 esetleges hiánya kapcsolatba hozható a szívbetegségekkel. Számos klinikai vizsgálat eredményei mutatnak rá arra, hogy a szívelégtelenségben szenvedő betegeknél a koenzim Q10 adagolása a fizikai teljesítőképesség javulásához, a kórkép miatti elhalálozás csökkenéséhez járul hozzá. A koenzim Q10 tehát hatásos és biztonságos terápia-kiegészítőnek minősül a szívelégtelenség kezelésében. Emellett, a CoQ10 alkalmazható a szív- és érrendszeri katasztrófák megelőzésére is, mivel az például magas vérnyomásos betegeknél csökkentheti a vérnyomást.

A forgalomban lévő koenzim Q10-tartalmú készítmények, amik között gyógyszer és számos étrend-kiegészítő is található, jelentősen különböznek egymástól koenzim Q10-tartalmukban: az tablettánként vagy kapszulánként 10-mg-tól 100 mg-ig terjedhet.

Ha galagonyás vagy koenzim Q10-es szert vásárol

A galagonya-kivonatot, illetve koenzim Q10-et tartalmazó szerek skálája széles, a termékek közötti választásban érdemes a kezelőorvos vagy a gyógyszerész segítségét kérni. Megjegyzendő, hogy mind a galagonyás, mind a koenzim Q10-tartalmú szereknél hosszú távú, rendszeres alkalmazás javasolt.

Mire jó a galagonya tea?

Az időjárás és a tartós stresszfolyamatok elsősorban az időseket és a szívbetegeket viseli meg, emiatt erősödnek a vérnyomás- és a szívtáji panaszok. A természet patikájában a galagonyát, a „szív gyógynövényének” is szokták nevezni.

A galagonya jó szíverősítő és szívnyugtató hatású gyógynövény. Sokan alkalmazzák, akik fáradtsággal küzdenek, túlterhelt, stresszes az életük. A teája segíti a szívizomsejtek aktivitását, serkenti a szívizom vérellátását. Népgyógyászati megfigyelések szerint értágító és vérnyomáscsökkentő hatású.

Az időjárási folyamatok és a tartós stresszterhelés nagyon megterheli a keringési rendszert. Az érzékeny szervezetűek az időjárás folyamataira vérnyomásingadozással, szaporább pulzusérzettel, szívtáji diszkomfort érzettel is reagálhatnak - írja oldalán a Meteo Klinika. .

Enyhe tünetek esetén segíthet

a galagolya

Intenzív, vagy gyakran megjelenő tünetek esetén lehetséges, hogy nem elegendő ezeknek a készítményeknek, teáknak az alkalmazása. A galagonya együttes fogyasztása nem javasolt bizonyos szívgyógyszerekkel és vérhígítókkal, ezért mielőtt alkalmazni kezdi, szakember véleményét javasolt kikérni!

A galagonya tea elkészítése:

  • 1 csésze teához 1 teáskanálnyi szárított galagonya virágos ágvég teát számolunk, friss növényből azonban több szükséges. 
  • A füvet tegyük a csészébe és forrázzuk le! 5 perc állás után szűrjük le!
  • Lehetőleg ízesítés nélkül vagy kevés mézzel fogyasszuk!

3 fontos figyelmeztetés:

  • A gyógynövények, étrendkiegészítők alkalmazása nem veszélytelen. A meglévő gyógyszerek hatását módosíthatják ezért hosszabb távú alkalmazás előtt szakemberrel való konzultáció javasolt az egyéni adottságok figyelembevételével!
  • A gyógynövényeket, étrendkiegészítőket is csak indokolt esetben, szakember által javasolt módon, és esetekben szabad használni. A nem megfelelő alkalmazás veszélyezteti az egészségét, felesleges pénzkidobás, és akadályozza a megfelelő, időben történő gyógyítást.
  • Összetett, vagy intenzív panaszok esetén egy növény, vagy egy étrendkiegészítő gyakran nem oldja meg a problémát. Legtöbbször a növények szinergikus hatására támaszkodunk, melyet csak képzett szakember tud biztonsággal összeállítani, illetve más gyógymódok alkalmazása (is) szükséges. Ha azt tapasztalja, hogy a panaszai nem, vagy nem megfelelően oldódtak meg, esetleg romló tendenciájúak, akkor szakértő segítségre van szüksége.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek a gyógynövények segíthetnek érmeszesedés esetén!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: györgytea
# szívelégtelenség # galagonya # gyógynövény # szíverősítő # Koenzim Q10

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés