Ezeket látta már?

Gyógyszervizsgálatok: épp azokat nem vizsgálják - akiket igazán kellene!

Gyógyszerterápia
2011. április 15. 10:30
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A világ népessége öregszik, ennek megfelelően mind többen szorulnak közülük gyógyszeres kezelésre, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megbízásából végzett tanulmány adatai szerint azonban a gyógyszervizsgálatokban az időskorúak szinte sosem vesznek részt.

Antonio Cherubini és munkatársai a világ orvosi szakirodalmának azon gyógyszervizsgálatait tanulmányozta, amelyek a szívelégtelenség kezelésének kérdésével foglalkoztak. Tapasztalataik szerint az új gyógyszerek hatásvizsgálata során a humán kipróbáláskor szigorú korhatárt érvényesítenek a kutatók. Ez a korcsoport rendszerint lényegesen fiatalabb, mint a leendő gyógyszerhasználók kora.

oregek-tolokocsi-280x200-d00000467c600a053ada9

Forrás: Medipress


Az első gyógyszervizsgálatok igen gondos megfigyelés mellett folynak, a mindennapi orvosi gyakorlathoz képest sokkal több ellenőrző mérést hajtanak végre, ezért a későbbi gyógyszerhasználat akkor biztonságos, ha olyanokat tanulmányoznak ilyenkor, akik a későbbi gyakorlatban hasonló terápiában részesülnek.

Ugyanakkor a gyógyszerek kipróbálását végző kutatók csak olyan betegekkel dolgozhatnak, akik kizárólag a szóban forgó betegség miatt kerülnek kezelésre, ez pedig idős korban mind ritkább. Az új gyógyszerek vizsgálata a molekula kiválasztásától a gyógyszertárba kerülésig 10-15 év. A vizsgálatok tökéletesen azonos terv szerint számos országban azonos módon kiválasztott betegekkel történnek.

Gyógyszervizsgálatok időskorban

Több olyan probléma is van a gyógyszerkipróbálások kapcsán (humán gyógyszervizsgálati fázisok), amely említést érdemel:

ezek közé tartozik a gyermekkor, a terhesség és az időskor.

Gyógyszerterápiás rovatunkban már mindegyikről írtunk külön-külön is, most csak röviden az időskor problémáiról.

Időskorban - ha leszámítjuk a betegségeket - általában is csökken a szervezet alapanyagcseréje, a lebontó funkciók is lassabbak, ez gyógyszerekre vonatkoztatva általában dóziscsökkentést igényel, pontosabb odafigyelést.

Az időskori gyógyszerelés jelentős problémája még a "compliance", tehát a beteg együttműködő készsége, magyarán hogy beveszi-e egyáltalán a gyógyszert, vagy nem akarja, elfelejti - esetleg ki sem váltotta...

Cherubini és munkatársai a WHO gyógyszervizsgálati nyilvántartásában 251 olyan tanulmányt talált, mely a korosodó emberek szívelégtelenség okozta panaszainak kezelésével foglalkozott. Minden esetben megvizsgálták, hogy volt-e valamilyen indokolható szempont, melynek alapján az időseket kizárhatták a vizsgálatból. Az Archives of Internal Medicine által közölt tanulmányuk szerint a gyógyszervizsgálatok negyedéből mesterséges korhatárral zárták ki az idős embereket, illetve 43 százalékban szerepelt egy vagy több egyéb kizáró ok is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# gyógyszer # Időskor # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés