Ezeket látta már?

Hogyan gyógyulnak a sebek?

Kezelés
2025. március 27. 10:11
Hogyan gyógyul a seb

Mit kell érezni akkor amikor gyógyul, és honnan tudom, ha az ellenkezője történik? Ezeken a folyamatokon esik át a seb, amikor regenerálódik, és az ember, akinek épp gyógyul valamije.

A bőr a szervezet első védelmi vonala. Véd minket a kórokozók bejutásától, segít a túlhevülést megelőzni, a hőleadáson keresztül és számtalan külső ingert érzékelünk általa.

De mi történik, ha ez a védelmi vonal megsérül, hogyan gyógyul a bőr sérülése?

A bőrsérülés utáni sebgyógyulás egy összetett, többfázisú folyamat, amely a sérült szövetek helyreállítását célozza. A sebgyógyulás típusa attól függ, hogy milyen mértékű a sérülés, mennyire tiszta a seb, és milyen feltételek állnak fenn a regenerációhoz.

A leggyorsabb és legkisebb hegképződéssel járó folyamat az elsődleges sebgyógyulás, amely akkor következik be, ha a seb szélei jól illeszkednek és nincsenek szennyeződések vagy fertőzés.

A sérülés pillanatában vérzés indul meg, amelynek célja a seb kitisztítása és a véralvadás megkezdése

Az érfalak generalizáltan összehúzódnak, a kevesebb vérvesztés érdekében, a vérlemezkék aktiválódnak, és olyan alvadási faktorok, mint a tromboplasztin és a fibrinogén, segítik a fibrinháló kialakulását, amely lezárja a sebet, mint egy kis dugó, ezzel is csökkentve a vérvesztést. Ezután az immunrendszer elsőként a fehérvérsejteket, különösen a neutrofileket küldi a sérült területre, hogy eltávolítsák az elhalt sejteket és a kórokozókat.

Ezt a gyulladásos fázist kísérheti bőrpír, az erek kitágulása miatt, hiszen helyileg a sérüléshez közel kitágulnak az erek, hogy megpróbálják ellátni a sérült szöveteket. Előfordulhat duzzanat, melegség és enyhe fájdalom, amelyet a gyulladásos mediátorok, például a hisztamin és a prosztaglandinok felszabadulása okoz.

Ha a seb szélei nem illeszkednek tökéletesen, vagy jelentős szövetveszteség történt, másodlagos sebgyógyulás zajlik

Ilyenkor a seb mélyebb rétegeiből kiinduló granulációs szövet tölti ki a hiányt, amely gazdag fibroblasztokban és új erekben. Emiatt a granulációs szövet miatt lesz a másodlagosan gyógyult heg nagyobb méretű, mint az elsődlegesen gyógyult. A fibroblasztok kollagént termelnek, amely a seb szilárdságát biztosítja.

A beteg ilyenkor viszketést, húzódást, feszülést érezhet, mivel a hámsejtek szaporodása és a seb összehúzódása során az idegvégződések is aktiválódnak. Fontos, hogy a gyógyulás során ne vakarjuk az új szövetet, mert felsérthetjük, a még gyenge új bőrt. Ilyenkor, ha enyhén hűtjük a területet segíthet a viszketés és fájdalom csökkentésében.

Ha a seb elfertőződik, vagy idegen anyag marad benne, harmadlagos sebgyógyulásról beszélünk

Ilyenkor a gyulladásos szakasz elhúzódik, a seb gennyes váladékot termelhet, és gyakran antibiotikumos kezelésre vagy sebészeti beavatkozásra van szükség. A seb fájdalmas, lüktető érzést okozhat, amelyet a fertőzés során felszabaduló baktériumok által termelt molekulák és toxinok váltanak ki. Az ilyen sebek gyógyulása hegesedéssel és a bőr rugalmasságának csökkenésével járhat.

A legsúlyosabb eset a negyedleges sebgyógyulás, amely főként égési sérülések vagy ischaemiás szövetelhalás következménye lehet

Ilyenkor a szövetek nem tudnak regenerálódni, és a gyógyulás csak szövetpótlással, például bőrátültetéssel lehetséges. Az ilyen sebeknél a beteg hosszú ideig fájdalmat érezhet, mivel a gyulladásos mediátorok folyamatosan stimulálják az idegvégződéseket, és az érintett terület akár hónapokig érzékeny maradhat.

A sebgyógyulás során a beteg különböző érzeteket tapasztalhat

A sérülés utáni első néhány órában a seb fájdalmas, lüktető érzést okoz, amely a szöveti sérülés és a gyulladásos válasz következménye. Ahogy a vérzés csillapodik, és a seb elkezd gyógyulni, megjelenhet a viszketés, amely a hámsejtek osztódásának és a seb felszínén kialakuló pörknek köszönhető. A viszketés erősebb lehet, ha a seb kiszárad, mivel a regenerálódó idegvégződések érzékenyebbek a feszülő bőrre. Ezért fontos, hogy a bőrünket hidratáljuk, különösen az érintett terület környékét. Ezt megtehetjük testápolókkal, de fontos, hogy a sebbe ne kerüljön semmi idegen anyag, mert az a fertőzések melegágya lehet.

A seb szélei idővel összehúzódnak, ami húzódó, feszítő érzést okozhat, főként akkor, ha a seb nagyobb felületet érint. A pörk leválása előtt a seb alatt új hámréteg képződik, amely kezdetben vékony és érzékeny. Az érzékenység miatt fokozottan figyelni kell, hogy semmi külső trauma, ütés ne érje a területet, mert ilyenkor még könnyen felszakadhat az új bőr. Ha a seb környéke feszesnek érződik, az a kollagéntermelődés és a heg érési folyamatának jele.

Egyes betegségek negatívan befolyásolják a sebgyógyulást

Ilyen például a cukorbetegség, mely sebgyógyulási zavarral jár együtt. A cukorbeteg embereknek tehát különösen fontos odafigyelni a sebkezelésre, a rendszeres kontrollra, mert esetükben a felülfertőződés kockázata még nagyobb.

A cukorbetegség során gyakori jelenség a diabéteszes neuropátia, melynek során a perifériás idegek károsodnak, így a betegek nem mindig veszik észre a lábaikon kialakuló sérüléseket, mert az idegek sérülése miatt nem fog nekik fájni. Így gyakran ők már akkor veszik észre a sebeket a lábukon, amikor már nagyok és fekélyesek.

A fekélyek kialakulásához a vérellátás elégtelensége és az immunrendszer gyengesége is nagyban hozzájárul. Ez megelőzhető, ha a betegek önvizsgálatot tartanak és így a sebkezelést időben megkezdik.

Elégtelen sebgyógyulások közé tartozik a sebszétválás is

Ez hasi műtéteknél gyakori, és akár életet veszélyeztető tényező is lehet. Fokozott kockázatot jelent az elhízás, köhögés, és a metabolikus hiányállapotok. Ezért gyakran javasolják, hogy egy friss hasi műtét után köhögés esetén kézzel gyakoroljanak a betegek nyomást a hegre, így csökkentve a varratok feszülését és az esetleges szétválást.

De nem csak elégtelen sebgyógyulás léphet fel egy sérülés után

Előfordul, hogy túlzott hegképződéssel van dolgunk. Ide tartozik a hypertrophiás heg és a keloid képződés. A hypertrophiás heg az eredeti sebvonal határát nem haladja meg, sokszor valamilyen mechanikus hatáshoz köthető.

Általában vörös színűek, mert dúsan erezettek és viszketnek, mert sok hízósejtet tartalmaznak, melyek hisztamint termelnek, ami a viszketésért felelős. A keloid az eredeti sebvonal határát meghaladja. Jellemzően fiatal felnőttkorban jelentkezik, a felső törzs, és fej-nyak régiót érinti. Gyakori komplikációja lehet például a piercing szúrásnak, az arra hajlamos embereknél. A jelenség ártalmatlan, kezdetben viszket, nyomásra érzékeny lehet, de általában inkább az esztétikai okok miatt kerül eltávolításra.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# sebek # sebgyogyulas # sebesedés # sebkezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés