Ezeket látta már?

Bűntudat a fogyókúra alatt - így szabotálhatja a fogyást

Diéta
2023. november 10. 07:04
bűntudat, diéta, fogyókúra sikertelen

Bűntudattal nem lehet életmódot váltani, de még tartósan fogyni sem.

Kudarcra ítélt minden olyan súlycsökkentő program, amit kampányszerűen és nagyon intenzíven próbálunk megvalósítani. A jó ritmusú súlyvesztéshez ugyanis nem csoda- és fogyókúrákra, hanem életmódváltásra van szükség. De mi a különbség a fogyókúra és az életmódváltás között? A Budai Egészségközpont válaszol a kérdésre.

A „fogyókúra”

Sokan azzal az elvárással kezdenek el fogyókúrázni, hogy a testsúlyvesztés majd egy egyenes és egyenletes folyamat lesz, a súlyfeleslegtől pedig rövid időn belül és végérvényesen fognak megszabadulni. Drasztikus, hosszan tartó fogyókúra esetén egy idő után az alapanyagcsere lelassul és emellett hiányállapotok is kialakulhatnak. Ha csak a táplálékfelvétel korlátozásától várunk sikeres, hosszútávú súlycsökkenést, akkor számolni kell vele, hogy egy idő után az alapanyagcserénk lelassul és előbb-utóbb megáll a fogyás. Szintén megtorpan a súlycsökkenés abban az esetben, ha tartósan, hónapokon keresztül ugyanazt a mozgást végezzük, ugyanolyan intenzitással, mivel a szervezet adaptálódik, így lassulást tapasztalhatunk a fogyás ütemében.

Amikor a szigorú diéta mégis fogyást hoz, az elért eredmény csak a legritkább esetben marad meg tartósan. Egy bizonyos ideig valószínűleg tartani lehet az extrém diétát, de az idő múlásával a lelkesedés elszáll, és visszatérnek a régi étkezési szokások. Ezután a leadott súlyt gyorsan visszahízzák fogyókúrázók, és máris elkezdenek gondolkodni egy újabb csodadiétán. Ezt a folyamatot nevezzük jojóeffektusnak, amely nem csak a szervezetet terheli meg, hanem érzelmi labilitást is okozhat.

Életmódváltás bűntudat nélkül

A végleges megoldást egy olyan hosszútávon is kivitelezhető és fenntartható módszerben kell keresni, amelynek segítségével edzettségi és egészségi állapotunkat is javíthatjuk, és a testtömeget is folyamatosan ellenőrzés alatt tarthatjuk.

Fogadjuk el inkább, hogy nem fogyókúráznunk kell, hanem életmódváltásra van szükségünk, hiszen a fogyás valójában az egészségünk visszaszerzése, amihez valóban egészséges életmódot kell kialakítanunk. Ebbe bele kell férnie a születésnapi tortának és a fagyinak is, hiszen ilyen az élet: nem lehet egész életünkre lemondani arról, amit szeretünk. Számos „fogyókúra” csalónapokat épít be, amivel valójában bűntudatot kelt: azért diétázunk, hogy a csalásokat kompenzáljuk. Ennek előbb-utóbb szomatikus tünetei is lesznek. Ráadásul a bűntudatkeltés kifejezetten gátja a sikeres életmódváltásnak, amiben nincs helye csalásnak.

A lényeg, hogy hosszú távon tudjuk egészségesen tartani a szervezetet, ne csak az adott célsúlyt tudjuk elérni. Ezért nem érdemes fogyókúráról és csalónapokról beszélni, hiszen az sem a testi, sem a mentális egészségünknek nem kedvez.

Az életmódváltás kulcsa a tudatosság

A testtömegcsökkentő program tervezésekor legyünk realisták, következetesek és türelmesek. A túlsúllyal küzdőknek be kell látniuk, hogy a felesleges kilók több hónap vagy év alatt rakódtak fel, így néhány hét korántsem lesz elég ahhoz, hogy véglegesen megszabaduljunk tőlük. Hogy tartani lehessen a megfelelő testsúlyt, elengedhetetlen a rendszeres testmozgás bevezetése és a helytelen étkezési szokások megváltoztatása. Ebben nyújtanak segítséget a dietetikusok.

Ezt már olvasta?

övesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Előfordul, hogy apró, fekete pontokat lát? Ez a betegség is okozhatja



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Egészségközpont
# fogyókúra # diéta # fogyás # túlsúly

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés