Ezeket látta már?

Parkinson-kór gyógytorna kezelése (1. rész)

Orvosi gyógymódok
2014. július 14. 16:50
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A Parkinson-kór lassan előrehaladó neurológiai, pontosabban neuro-degeneratív betegség. Az ún. agytörzsi ganglionok (substantia nigra nevű agyi mag) károsodása miatt alakul ki, leggyakrabban 50-60 éves kor körül kezdődik. A betegséget az agyi dopaminszint-termelődés csökkenésével hozzák összefüggésbe. A dopamin nevű hormon az agyi-idegrendszeri ingervezetésben játszik szerepet. A Parkinson betegség kiváltó oka még nem ismeretes, genetikai és környezeti hatásokat egyaránt feltételeznek.

Legszembetűnőbb tünetei: a kötött-merev izomzat (rigor), a csoszogó járás, kézremegés (tremor), egyensúlyvesztés, arc mimikai izmainak működése csökken, az arcbőr kifényesedik, általában a mozgások beszűkülése (dyskinesia). A tünetek a felsoroltakon kívül más formában is jelentkezhetnek, egyénre jellemző különbségek megjelenhetnek, a tünet mértéke változhat.

parkinsonhoz2-d00001C83bfd755f4c75a

Forrás: EgészségKalauz


A rigor (az izmok tónusfokozódása) már korán kimutatható a nyakizmokban, kezekben, lábakban, ezek fájdalommal és mozgásbeszűküléssel is járhatnak. A pszichés érintettség egyénileg változó, lehet hogy lelassul a gondolkodás és a kommunikáció, de adott esetben a beteg teljesen elszigetelődik a környezetétől. A mozgás és a motiváció csökkenése tovább ronthatja a kognitív folyamatokat, befolyásolhatja az állapot javulását és fenntartását is.

Fontos a szerepe a családnak, a terapeutának, a támogató közegnek, hogy a nyitottság és mozgékonyság fenntartható legyen. Jó hatású lehet a zene, séta, kirándulás, családi –, és társasági rendezvények, események, amelyek feltöltik és szociálisan is érzékenyen tartják a pácienst.

A gyógyszeres terápia gyakori és hatásos a neurológiai panaszok enyhítésére. A Parkinson kór viszont azon betegségek közé tartozik, ahol a mozgásterápia is elengedhetetlen. Tévedés azt gondolni, hogy a betegség tüneteit nem lehet csökkenteni, sőt saját tapasztalataim szerint a gyógytorna az egyik legfontosabb kezelési mód.

A mielőbbi felismerés mellett a mielőbbi gyógytorna megkezdése is szükséges, elhanyagolt esetben a beteg állapota rohamosan, látványosan és visszafordíthatatlanul romlik. Fontos hogy a gyógytorna gyakorlatokat megújítsuk, frissítsük, és dobjuk fel eszközökkel (gumilabda, gumiszalag, fizioball ) , zenével, helyzetváltoztatásokkal, mert a megszokott egyoldalú terhelést igénylő mozgás nem vezet eredményre.

Elsősorban az izmok karbantartása, az egyensúly javítása, az ízületi mozgástartomány megőrzése és a járógyakorlatok teszik ki a gyógytorna alapját.

A beteg állapotától függően a gyógytorna, séta, mozgás mindennapi programként kell jelen legyen!

Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a diagnózis kijelentése után a kezdeti ijedtség és kétségek természetesek, de hosszú időre nem engedhetünk neki utat, mert a mielőbbi kezelés elkezdéséhez elhatározás, nyitottság és pozitivitás szükséges! Szerencsére ma már az interneten sok információt, tanácsot begyűjthetünk a betegség megismeréséhez, ez is támogatást nyújthat.

A képeken:

A gyakorlatokat végző 77 éves hölgy Parkinson kórja 7 éve diagnosztizált, betegségét 4 éve gyógytornával és gyógyszeresen kezeli. Állapota középsúlyos Parkinson kór, amely jól szinten tartott, a hölgy erőnléte és mozgása megfelelő, napjait önállóan tölti. Járása járóeszköz (bot, keret) nélkül is stabil, egyensúlya megfelelő. A tornát mindennapi sétával egészíti ki, kivéve esős, vagy csúszós időben.

parkinsonhoz-d00001C84238be0eb428d

Forrás: EgészségKalauz


A Parkinson-gyógytorna elemei

Az alábbiakban lássunk néhány gyakorlatot a mindennapi tornához és a mozgásokhoz:

Több pozícióban is fontos a test átmozgatása:

- háton fekvés

- oldalfekvés

- négykézláb helyzet

- állás, ülés

- a kéz tornáztatása is fontos, ez külön gyakorlatsorként végzendő

Eszközök használata a tornát változatosabbá, a terhelést emeltebbé teszi, súlylabda (helyette lehet kézi súly), gumilabda, gumiszalag használata ajánlott!

kontakt:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# gyógytorna # idegrendszeri betegség # Parkinson-kór

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés